Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 370/17 z 31 stycznia 2019 r.
Omawiany wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia ministra rozwoju i finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 943/16. Dotyczył konsekwencji podatkowych przeniesienia majątku na wspólników w efekcie procedury likwidacyjnej na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.").
Genezą wyroku było pytanie podatnika, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spytano, czy wydanie przez spółkę majątku likwidacyjnego w postaci aktywów niepieniężnych jej udziałowcom będzie stanowić przychód i rodzić obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
Podział majątku po likwidacyjnego spółki z o.o. - skutki podatkowe
Proces likwidacji spółki kapitałowej w księgac...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.