Łukasz Napiórkowski

Członek zarządu nawet po odwołaniu może odpowiadać za długi spółki

Za długi niewypłacalnej spółki powstałe przed odwołaniem z zarządu jego członkowie odpowiadają pod warunkiem, że powstał obowiązek złożenia wniosku o upadłość. Dla powstania tej odpowiedzialności istotna jest data powstania długu, a nie jego wymagalności – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Wieloletnie niewypłacanie dywidendy narusza prawo akcjonariuszy do udziału w zysku

Przeznaczenie całego wypracowanego w danym roku zysku spółki na kapitał zapasowy, podjęte uchwałą akcjonariuszy większościowych na walnym zgromadzeniu, bez uwzględniania sytuacji ekonomicznej spółki, jest pokrzywdzeniem prawa do dywidendy akcjonariuszy mniejszościowych – uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Wpływ pandemii na ochronę sygnalistów

Przypadki z życia wzięte ukazują potrzebę szczegółowej regulacji ochrony „sygnalistów”, czyli osób przekazujących informację o działalności konkretnej organizacji prywatnej lub publicznej, która jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa.

Wydanie wspólnikom majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej

Przekazanie wspólnikom spółki kapitałowej pozostałego po likwidacji majątku w postaci aktywów niepieniężnych nie powoduje powstania po stronie tej spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podział majątku spółki następuje niejako automatycznie i wynika wprost z odpowiednich przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Nie poprzedza go powstanie zobowiązania spółki wobec wspólnika.

Zawarcie umowy pod warunkiem - wyrok SN

Warunkowa czynność prawna skutkuje związaniem stron czynnością prawną dotąd, dopóki zdarzenie przyszłe i niepewne się nie ziści. Oświadczenia stron będą miały zatem charakter definitywny w chwili zawarcia umowy, ale ich skuteczność zależna będzie od spełnienia określonego w niej warunku. Ziszczenie (lub nieziszczenie) się tego zdarzenia ma bezpośrednio wpływ na uzyskanie, zmianę lub utratę praw lub obowiązków przez strony umowy.

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie jest na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przejmującej neutralny podatkowo, gdy majątek przejmowany i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Do 31 grudnia 2017 r. dochód (przychód) uzyskiwany z tego tytułu stanowił dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych i korzystał z wyłączenia przewidzianego w przepisie art. 22 ust. 4 – 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.").

Wynagrodzenie za bezumowne wykorzystanie utworu współtwórców - wyrok SN

Roszczenia o wynagrodzenie przysługujące współwykonawcom wspólnych artystycznych wykonań za bezumowne wykorzystanie utworu ma charakter pieniężny, a w konsekwencji również podzielny. Wynagrodzenie należne współwykonawcom utworu dzieli się zatem na części wskazane przez nich jako współtwórców, a w razie braku umowy na równe części.

SN: wykreślenie z KRS wpisu niezgodnego z prawem

Sąd rejestrowy w ramach postępowania o wykreślenie wpisu niedopuszczalnego ze względu na obowiązujące przepisy prawa nie jest uprawniony do badania zgodności z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, która stanowi materialnoprawną podstawę dokonanego wpisu.

Firma transportowa może wypłacać kierowcom mniejszy ryczałt noclegowy - uchwała SN

Firma transportowa może w sposób mniej korzystny ustalić zasady wypłacania ryczałtu za nocleg w kabinie samochodu w trakcie podróży służbowej kierowcy zatrudnionego w transporcie międzynarodowym, niż wynikałoby to z obowiązujących przepisów dotyczących ustalania świadczeń dla pracowników sfery budżetowej znajdujących się w podróży służbowej.

Oznaczenie wierzyciela w akcie notarialnym

Tytuł egzekucyjny w postaci aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. musi zawierać indywidualne oznaczenie wierzyciela upoważnionego do prowadzenia egzekucji. Oznaczenie takiego wierzyciela jedynie w sposób opisowy, przez odniesienie do podstawy prawnej obowiązku świadczenia i obowiązującego w jej ramach mechanizmu identyfikacji osoby uprawnionej, jest niewystarczające.