Kara umowna a odstąpienie od umowy

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.

Publikacja: 20.02.2020 16:00

Kara umowna a odstąpienie od umowy

Foto: Adobe Stock

Taką uchwałę podjął 20 listopada 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej, pod sygnaturą akt III CZP 3/19.

Wyrokiem z 4 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił powództwo R. S.A. w Ł. przeciwko U. S.A. w B. o zapłatę z tytułu kar umownych. Strony były związane umową o wykonanie robót budowlano-montażowych, która określała m.in. terminy zapłaty wynagrodzenia oraz karę umowną płatną przez zamawiającego w razie odstąpienia przez wykonawcę od umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi zamawiający. W związku z brakiem płatności wynagrodzenia powód złożył skuteczne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sąd okręgowy zwrócił uwagę, że wobec treści art. 483 Kodeksu cywilnego żądanie zapłaty kary umownej było w okolicznościach sprawy niedopuszczalne, wobec czego skutkowało oddaleniem powództwa.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP