Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się funkcjonowaniu firm rodzinnych w Polsce. Wyniki raportu nie są zadowalające. NIK zaleca rozważenie przez ministra przedsiębiorczości i technologii wprowadzenia do polskiego prawa definicji firmy rodzinnej i przygotowanie systemowych rozwiązań dla tej kategorii firm. Poza tym dokonanie oceny skuteczności wprowadzonych ułatwień dla przedsiębiorców w ramach pakietu stu zmian dla firm i konstytucji biznesu.

W raporcie pojawia się zalecenie nr 3: minister przedsiębiorczości i technologii ma dążyć do wprowadzenia rozwiązań pozwalających na przekazanie przedsiębiorstwa zmarłej osoby fizycznej następcy prawnemu bez konieczności uruchamiania własnej działalności gospodarczej.

Poza tym, przyśpieszyć w resorcie finansów prace nad projektem nowej ordynacji podatkowej. I ostatnie zalecenie: usprawniać postępowania podatkowe i dbać o poprawność wydawanych decyzji podatkowych.

NIK zauważa, że firmy rodzinne wciąż napotykają bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać. Udogodnienia wprowadzone w ramach pakietu 100 zmian dla firm oraz konstytucji dla biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają. W dodatku projekt nowej ordynacji podatkowej jest jeszcze w powijakach. Tymczasem, jak zauważa Izba, z badań ankietowych wynika, że udogodnienia są oczekiwane przez środowisko firm rodzinnych w Polsce, a doświadczenia wielu krajów Europy wskazują na duże znaczenie takich firm dla gospodarki.