Gmina udostępni salę ze stawką 8 proc.

Tylko odpłatne udostępnienie sali gimnastycznej jest czynnością opodatkowaną VAT i daje prawo do odliczenia podatku.

Publikacja: 12.04.2016 03:00

Gmina udostępni salę ze stawką 8 proc.

Foto: www.sxc.hu

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 24 marca 2016 r. (IBPP3/4512-939/15/MN) kwestię rozliczenia gminnej inwestycji. Z pytaniem zwróciła się gmina zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, która od 2013 roku realizuje inwestycję polegającą na budowie sali gimnastycznej przy zespole szkół. Poniosła w związku z tym szereg wydatków, m.in. koszty sporządzenia dokumentacji projektowej, nadzoru, wykonania prac budowlanych oraz niezbędnych instalacji, urządzenia wnętrz. Wydatki inwestycyjne były dokumentowane przez dostawców/wykonawców wystawianymi na gminę fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT naliczonego.

Dotychczas gmina nie odliczała VAT naliczonego, bowiem nie miała pewności, czy przysługuje jej takie prawo. Planowała natomiast, że sala pozostanie w jej władaniu. Realizując inwestycję, miała zamiar udostępniania jej w drodze:

A. odpłatnego, komercyjnego wynajmu, zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i firm w celu np. organizacji sportowych gier zespołowych, zajęć fitness, pokazów etc. (udostępnianie komercyjne), oraz

B. udostępniania/wykorzystywania nieodpłatnego na cele stricte gminne, tj. na rzecz zespołu szkół, w celu realizacji zadań dydaktycznych w zakresie wychowania fizycznego.

Gmina planuje określenie godzinowej stawki opłaty za wynajem oraz zasad korzystania z obiektu w postaci regulaminu dostępnego dla potencjalnych zainteresowanych. Z tytułu udostępniania komercyjnego sali planuje wystawianie faktur VAT. Termin oddania do użytkowania sali gimnastycznej przewidziany jest na 30 czerwca 2016 roku.

Gmina chciała się upewnić, czy odpłatne udostępnianie sali będzie czynnością opodatkowaną VAT według stawki 8 proc. Zapytała też, w jakim zakresie przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych oraz w rozliczeniu za jakie okresy może dokonać odliczenia.

Dyrektor izby skarbowej uznał za prawidłowe jej stanowisko dotyczące opodatkowania odpłatnego udostępniania sali podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu 8-proc. stawki podatku. Stwierdził też, że z tytułu nieodpłatnego udostępniania sali do celów gminnych gmina nie jest zobowiązana do naliczenia podatku należnego. Zwrócił on też uwagę, że gmina dokonywała zakupów związanych z budową sali od 31 października 2013 r. i robiła to również po 31 grudnia 2015 r. W części dotyczącej zakupów dokonanych do końca 2015 r., rozpatrując kwestię prawa do odliczenia VAT od tych wydatków, należy uwzględnić unormowania zawarte w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Przepis ten zawiera szczególny tryb odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana na cele działalności gospodarczej, jak i na cele niezwiązane z działalnością.

Tym samym gmina musi wyodrębnić taką część podatku naliczonego, którą można przypisać prowadzonej działalności. Stosownie do art. 86 ust. 7b ustawy, w związku z art. 2 pkt 14a ustawy, gmina powinna określić udział procentowy, w jakim wydatki na budowę sali gimnastycznej będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez gminę działalności gospodarczej.

Jeśli po oddaniu sali gimnastycznej do użytkowania zmieni się stopień jej wykorzystania na te cele, to gmina powinna wprowadzić odpowiednią korektę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na jej budowę. Skoro sala gimnastyczna będzie przez gminę wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu, to gmina będzie miała prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego związanego z budową sali gimnastycznej w części dotyczącej zakupów dokonanych do 31 grudnia 2015 r. stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 7b ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r.).

Natomiast odnośnie do zakupów dokonywanych po 31 grudnia 2015 r. gmina będzie zobowiązana do wydzielenia podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika (proporcji) umożliwiającego odliczenie podatku naliczonego w prawidłowej wysokości w odniesieniu do nabywanych (po 1 stycznia 2016 r.) towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych, zgodnie z zasadami określonymi w art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Komentarz eksperta

Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w MDDP

Stanowisko przedstawione przez Ministerstwo Finansów w interpretacji jest moim zdaniem prawidłowe. Organ słusznie uznał, że odpłatne udostępnienie sali gimnastycznej stanowić będzie czynność opodatkowaną, udostępnienie nieodpłatne natomiast opodatkowaniu nie podlega, ponieważ nie stanowi działalności gospodarczej. Pogląd taki wpisuje się w opinie przedstawiane w orzecznictwie zarówno Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i polskich sądów. Zgodnie z nim czynności, w odniesieniu do których podmiot je wykonujący nie oczekuje żadnego wynagrodzenia, nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT. Ma to tę konsekwencję, że z jednej strony czynności takie nie podlegają opodatkowaniu, z drugiej zaś nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Prawidłowe jest moim zdaniem również stanowisko MF w zakresie podatku naliczonego. Gmina rozpoczęła inwestycję w roku 2013, kiedy to podstawą do dokonania częściowego odliczenia VAT był – jak to wskazuje gmina – art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. W stosunku do wydatków poniesionych od 1 stycznia 2016 r. natomiast, w związku ze zmianą przepisów, podstawa prawna takiego odliczenia wynika już z art. 86 ust. 2a–2h tej ustawy. Ponieważ jednak merytorycznie obydwie regulacje są do siebie podobne, omawiana interpretacja wydaje się tak czy inaczej spełniać oczekiwania gminy. W obydwu przypadkach bowiem planowane przez gminę odliczenie podatku naliczonego na podstawie współczynnika wyliczonego przy zastosowaniu klucza godzinowego powinno być dopuszczalne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 24 marca 2016 r. (IBPP3/4512-939/15/MN) kwestię rozliczenia gminnej inwestycji. Z pytaniem zwróciła się gmina zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, która od 2013 roku realizuje inwestycję polegającą na budowie sali gimnastycznej przy zespole szkół. Poniosła w związku z tym szereg wydatków, m.in. koszty sporządzenia dokumentacji projektowej, nadzoru, wykonania prac budowlanych oraz niezbędnych instalacji, urządzenia wnętrz. Wydatki inwestycyjne były dokumentowane przez dostawców/wykonawców wystawianymi na gminę fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT naliczonego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą