fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dymisja dyrektora Instytutu Łączności. Jest następca

Adobe Stock
Marek Zagórski, minister cyfryzacji odwołał dziś Jerzego Żurka, dyrektora Instytutu Łączności, podległego resortowi zajmującego się głównie telekomunikacją, ale także przejmującego zadania nowe, jak zawiadywanie systemem opłat drogowych viatoll.

Resort nie podaje bezpośrednich powodów odwołania wieloletniego dyrektora IŁ. Argumentuje, że zmiana „jest związana z nowymi zadaniami stawianymi przed IŁem oraz planowanym wzmocnieniem potencjału Instytutu w obszarach: naukowym, organizacyjnym i wdrożeniowym". Według resortu Instytut Łączności, „wykorzystując dotychczasowy dorobek naukowy i pozycję naukową, ma przekształcić się w centrum eksperckie w zakresie telekomunikacji". „Szczególnie istotne będzie poszukiwanie i wdrażanie nowych technologii" – podano.

IŁ, który niedawno otworzył laboratorium certyfikacji urządzeń teleinformatycznych z myślą m.in. o rozwoju 5G, ma stać się „ liderem nowych rozwiązań na rynku krajowym w zakresie telekomunikacji, technik informacyjnych, sieci telekomunikacyjnych" – podało MC. „W tym celu konieczne jest podjęcie działań zmierzających do uzyskania wyższej kategorii naukowej w procesie ewaluacji jednostki" - czytamy.

Dr inż. Jerzy Żurek (ur. 1965) ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni (Akademia Morska), na wydziale elektroniki i telekomunikacji. Od 1994 r. jest biegłym ds. radiokomunikacji morskiej Izby Morskiej w Gdyni. Od roku 1999, jest delegatem rządu na obrady Podkomitetu COMSAR. W latach 2000-2005 pełnił funkcję przewodniczącego i koordynował prace polskiej sekcji COMSAR. Po obronie pracy doktorskiej w 2005 r. pracował w IŁ od 2005 roku, a kierował instytutem od lipca 2014 r. Jest m.in. autorem 110 prac naukowych z obszaru radiokomunikacji publikowanych w czasopismach, na konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz raportów dla administracji polskiej.

Jego następcą został dr Michał Chojnowski (ur. 1978). Jak podał resort, jest on absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, gdzie w 2012 r. otrzymał stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie elektrotechniki. „W ostatnich 12 latach kierował złożonymi projektami wdrożenia systemów informatycznych wspomagających operacje gospodarcze w przedsiębiorstwach oraz administracji" – podało ministerstwo.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że między Markiem Zagórskim a Jerzym Żurkiem dochodziło do nieporozumień m.in. na tle zarządzania instytutem. Minister oczekiwać miał cięć kosztów osobowych, a jednocześnie wprowadzał do władz instytutu nowe osoby.

Pod koniec sierpnia PAP podał, że kontrolę w IŁ zaczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agentów miały interesować umowy na nowy system poboru opłat drogowych zawarte z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA