Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko

Trwają konkursy na prezesów spółek energetycznych. Jednak chętnych wielu nie ma. Porządki w firmach na szczeblach niższych niż zarząd już są przeprowadzane.

Publikacja: 22.02.2024 03:00

Trwają konkursy na prezesów spółek energetycznych

Trwają konkursy na prezesów spółek energetycznych

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Większość faworytów w wyścigu o fotel prezesów firm energetycznych jeszcze nie wystartowała, ale nikt z tego grona póki co nie wycofał się w pościgu o posady w Enei, PGE, Tauronie i Orlenie.

Pierwsi prezesi w spółkach skarbu państwa pojawią się na dniach

Najszybciej możemy poznać prezesa poznańskiej Enei. W ostatni wtorek, 20 lutego dobiegł termin składania ofert kandydatów na prezesa oraz trzech jego zastępców – ds. finansów, ds. handlowych i ds. korporacyjnych. Przesłuchania ruszyły 21 lutego i będą trwać do końca tego tygodnia, czyli do 23 lutego. Mimo że to druga co do wielkości spółka energetyczna pod względem mocy produkcyjnej, wielu chętnych na posady nie ma. W wąskim gronie kilku osób ma się znajdować faworyt mediów do objęcia funkcji prezesa, a więc Grzegorz Kinelski, obecny członek zarządu Veoli, polskiej spółki ciepłowniczej z francuskim rodowodem. Choć do ostatniej chwili nie udało się nam tego faktu potwierdzić. Z naszych informacji wynika także, że z Veoli na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych Enei może przyjść też Rafał Domaszewski, który także miał stanąć w szranki w konkursie na tę posadę. Nazwisko prezesa w optymistycznym założeniu możemy poznać nawet jeszcze w tym tygodniu zaraz po zakończeniu przesłuchań. Zaciąg z Veoli może okazać się jednak większy, bo w ślad za nowym kierownictwem, które po części miałoby pochodzić z Veoli, mogą przyjść ich dotychczasowi współpracownicy.

Czytaj więcej

Węglowy kolos szuka prezesa. Rządowa miotła dotarła do PGG

Z kolei w poniedziałek 26 lutego mija termin na składanie podań do największej spółki elektroenergetycznej w kraju, a więc do Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza firmy przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami od 28 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r. Tu także chętnych póki co jest niewielu, a faworyt do objęcia fotela prezesa, a więc Robert Soszyński, były prezes PERN, jeszcze swojej kandydatury nie zgłosił, co jednak nie oznacza, że tego nie zrobi. Praktyka pokazuje, że faworyci do objęcia posad kierowniczych składają swoje podania w ostatni możliwy dzień, aby informacja o ich kandydaturze nie przedostała się wcześniej do publicznego obiegu. Tutaj także – podobnie jak w przypadku Enei – wiceprezesów ds. regulacji, ds. wsparcia i rozwoju możemy poznać po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, a więc w piątek 1 marca.

Czytaj więcej

Enea zmieniła radę nadzorczą. Teraz czas na zarząd

W poniedziałek 26 lutego dobiega termin składania ofert na stanowisko prezesa Tauronu oraz jego trzech zastępców – ds. finansów, handlu oraz ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Faworyci na prezesa, a więc dotychczas wymieniani Grzegorz Lot (wiceprezes Polenergii Sprzedaż), który już piastował kierownicze funkcje w tej spółce, a także Piotr Kołodziej, były wiceprezes Tauronu, swoich CV jeszcze nie przesłali. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się od 29 lutego 2024 r. do 4 marca 2024 r.

W przypadku Orlenu zainteresowani kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać do 1 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami zaplanowano w terminie 11–15 marca. Faworyt, Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veoli, także nie złożył jeszcze swojej kandydatury.

Czytaj więcej

Ruszył konkurs na prezesa Orlenu. Kto zostanie następcą Daniela Obajtka?

Porządki w spółkach skarbu państwa trwają

Mimo że formalnie prezesów jeszcze nie znamy, bo trwają konkursy, wiemy, że wąskie grono kandydatów ma wynikać także z faktu rekomendacji, o których mówił premier Donald Tusk. W spółkach powoli trwa już „kadrowa miotła” na poziomie departamentów, dotychczasowi kierownicy np. działów komunikacji i PR odchodzą, a pojawiają się już nowi pracownicy. Nie jest tajemnicą, że nowe twarze, które pojawiają się już teraz w firmach, mają poparcie faworytów w wyścigu o fotel prezesa danej spółki, który „formalnie” trwa.

Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze
Ekonomia
Polska gospodarka potrzebuje nowych silników wzrostu. Rynek kapitałowy, z GPW na czele, ma do odegrania kluczową rolę w ich uruchomieniu