Jak się odwołać od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej. Istnieje także możliwość podważenia wydanej na jego podstawie decyzji w sprawie renty.

Publikacja: 21.11.2014 05:00

Jestem przedsiębiorcą. Jednak z uwagi na zły stan zdrowia chcę złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Spełniam warunki co do wymaganych okresów ubezpieczenia. Obawiam się jedynie, co stwierdzi lekarz ZUS. Czy gdyby wydał niekorzystne dla mnie orzeczenie, mogę się odwoływać? – pyta czytelnik.

Tak.

Stwierdzenie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy jest podstawowym warunkiem nabycia prawa do renty. Przy ubieganiu się o to świadczenie obowiązuje szczególna procedura postępowania. Niezdolność do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeśli osoba występująca o rentę nie zgadza się z jego orzeczeniem, może wnieść sprzeciw do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania komisji lekarskiej. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej stanowi podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia jej odpisu. Wnosi się je za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję.

Jednak sąd odrzuci odwołanie od decyzji, której podstawę stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Wniesienie sprzeciwu może więc spowodować zmianę w zakresie oceny niezdolności do pracy, ale jest również bardzo istotne z punktu widzenia ewentualnego późniejszego postępowania sądowego. Sąd może bowiem zmienić decyzję ZUS w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy, gdy wnioskodawca wyczerpał drogę odwoławczą w ZUS.

Warto również wiedzieć, że gdy w odwołaniu od decyzji ZUS wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy, które powstały po dniu wydania orzeczenia, ZUS nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia. Wówczas ZUS uchyla poprzednią decyzję, rozpatruje nowe okoliczności i wydaje nową decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu.

podstawa prawna: art. 14 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.)

podstawa prawna: art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)

podstawa prawna: art. 4778, art. 4779 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 101 ze zm.)

Jestem przedsiębiorcą. Jednak z uwagi na zły stan zdrowia chcę złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Spełniam warunki co do wymaganych okresów ubezpieczenia. Obawiam się jedynie, co stwierdzi lekarz ZUS. Czy gdyby wydał niekorzystne dla mnie orzeczenie, mogę się odwoływać? – pyta czytelnik.

Tak.

Pozostało 88% artykułu
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty