Zwolenniczka Donalda Trumpa nie odwołała spikera Izby Reprezentantów

Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów odrzuciła wniosek Marjorie Taylor Greene, polityk Partii Republikańskiej i stronniczki Donalda Trumpa, o odwołanie Mike'a Johnsona, spikera Izby Reprezentantów.

Publikacja: 09.05.2024 06:06

Mike Johnson i Marjorie Taylor Greene

Mike Johnson i Marjorie Taylor Greene

Foto: AFP

Kongresmeni Partii Demokratycznej głosowali wraz z większością kongresmenów Partii Republikańskiej przeciwko wnioskowi. Ostatecznie za odwołaniem spikera było 43 kongresmenów, a przeciw — 359.

Marjorie Taylor Greene złożyła wniosek o odwołanie spikera Mike'a Johnsona wbrew Donaldowi Trumpowi

Mike Johnson jest spikerem wyłonionym przez posiadającą większość w Izbie Reprezentantów Partię Republikańską. Johnson został powołany na urząd po odwołaniu poprzedniego spikera, Kevina McCarthy'ego. Izba Reprezentantów po odwołaniu McCarthy'ego długo nie mogła wyłonić jego następcy, co doprowadziło do czasowego paraliżu jej prac.

Czytaj więcej

W USA trwają antyizraelskie protesty na uczelniach. Spiker Johnson wybuczany

Greene złożyła wniosek o odwołanie spikera wbrew apelowi kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta, Donalda Trumpa, mimo iż uznawana jest za jedną z jego gorących zwolenniczek. Trump publicznie stwierdził, że „to nie jest czas”, by Partia Republikańska miała odwołać własnego spikera.

Jak pisze Reuters wniosek Greene świadczy o niezgodzie wśród republikanów w Izbie Reprezentantów, w której dysponują oni nieznaczną (217 do 213 większością). Wniosek od początku skazany był na porażkę, ponieważ Partia Demokratyczna zapowiedziała, że zagłosuje przeciw odwołaniu spikera.

Partia Republikańska musi walczyć z radykalnie lewicowymi demokratami i szkodami, które wyrządzają oni naszemu krajowi

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta

- Doceniam demonstrację zaufania, która pozwoliła oddalić tą źle ukierunkowaną próbę - powiedział Johnson po głosowaniu. Greene była krytykowana za swój wniosek przez wielu polityków Partii Republikańskiej, w tym przez uważanego za centrowego polityka, Marca Molinaro. - To nie jest ktoś, kto wie jak przewodzić - mówił o Greene Molinaro. - Ona nie jest kimś, kto wie jak negocjować. I najwyraźniej nie dba o stabilność Kongresu lub społeczeństwa, które reprezentujemy — dodał.

Dlaczego zwolenniczka Donalda Trumpa chciała odwołać spikera Izby Reprezentantów?

Greene krytykowała Johnsona za kompromisy zawierane przez niego z Partią Demokratyczną, dysponującą większością w Senacie. Johnson, po długich tygodniach negocjacji zgodził się na przegłosowanie ustawy udostępniającą administracji Joe Bidena 60 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy. Zdaniem Greene Johnson nie powinien się na to zgodzić bez uzyskania od Partii Demokratycznej ustępstw dotyczących wzmocnienia ochrony południowej granicy USA. Ustawa Partii Republikańskiej w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa poddawanej dużej presji migracyjnej południowej granicy USA nadal nie ma szans na to, by przyjął ją Senat.

„Partia Republikańska musi walczyć z radykalnie lewicowymi demokratami i szkodami, które wyrządzają oni naszemu krajowi” - napisał Trump w mediach społecznościowych. „Nie jesteśmy na pozycji do głosowania Wniosku o Opróżnienie (stanowiska spikera). W pewnym momencie, być może będziemy, ale to nie jest ten moment” - dodał.

Greene po głosowaniu nie wykluczała, że ponownie złoży wniosek o odwołanie spikera Mike'a Johnsona ze stanowiska.

Kongresmeni Partii Demokratycznej głosowali wraz z większością kongresmenów Partii Republikańskiej przeciwko wnioskowi. Ostatecznie za odwołaniem spikera było 43 kongresmenów, a przeciw — 359.

Marjorie Taylor Greene złożyła wniosek o odwołanie spikera Mike'a Johnsona wbrew Donaldowi Trumpowi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory na prezydenta Litwy. Nausėda znów pokonał Šimonytė
Polityka
Miedwiediew komentuje słowa Sikorskiego. "Amerykanie są ostrożniejsi niż Polacy"
Polityka
Donald Trump wygwizdany i wybuczany na konwencji
Polityka
Czy Netanjahu zostałby aresztowany w Niemczech?
Polityka
Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy