Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać

Perspektywa szybkiego uwolnienia 60 mld dolarów pomocy dla Kijowa znów się oddala. Donald Trump nie chce o niej słyszeć.

Publikacja: 11.04.2024 21:02

Republikańska deputowana z Georgii Marjorie Taylor Greene powtarza tezy rosyjskiej propagandy

Republikańska deputowana z Georgii Marjorie Taylor Greene powtarza tezy rosyjskiej propagandy

Foto: ALEX WONG / GETTY IMAGES NORTH AMERICA

Marjorie Taylor Greene nie waha się używać mało dyplomatycznych słów.

– Niech mnie pocałuje w d… – oświadczyła republikańska deputowana z Georgii w odpowiedzi na apel szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona o możliwie jak najszybsze przekazanie przez Amerykę pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Związana z Donaldem Trumpem republikanka stała się twarzą twardego oporu izolacjonistycznego skrzydła swojego ugrupowania przed wsparciem dla Kijowa. Kilka dni temu spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych „bez zwłoki” podda pod głosowanie wart 95 mld dolarów pakiet, który poza wsparciem dla Ukrainy obejmuje także pomoc dla Izraela. Jednak termin głosowania pozostaje do dziś nieznany. Greene wysłała w środę do republikańskich kongresmenów obszerny list, w którym zapowiedziała, że w razie wprowadzenia na agendę funduszy dla Kijowa wystąpi z formalnym wnioskiem o pozbawienie Johnsona stanowiska.

Związana z Donaldem Trumpem republikanka stała się twarzą twardego oporu izolacjonistycznego skrzydła swojego ugrupowania przed wsparciem dla Kijowa

Ameryka już kilka miesięcy temu przeszła przez takie doświadczenie, gdy radykalna frakcja Partii Republikańskiej związana z Trumpem odsunęła poprzednika Johnsona, Kevina McCarthy’ego. Były prezydent zarzucał mu nadmierną współpracę z administracją Joe Bidena. Kraj przeżył wtedy wiele tygodni politycznego paraliżu, bo bez spikera izba niższa Kongresu nie może uchwalać ustaw.

W tym tygodniu Johnson próbował wypracować kompromis w sprawie ustawy. Jednym z jego pomysłów było częściowe zastąpienie grantów dla Ukraińców pożyczkami. Innym – powiązanie ustawy ze zniesieniem przez Bidena zakazu stosowania technologii łupkowej przy wydobyciu gazu albo umocnienie ochrony przed nielegalnymi imigrantami na granicy z Meksykiem. Wszystko zdało się jednak na nic. Johnson, który w piątek spotyka się z Trumpem w jego rezydencji na Florydzie Mar-a-Lago, nie zgodził się nawet przyjąć przebywającego w Waszyngtonie Camerona, który chciał go przekonać do wsparcia Ukraińców.

Filozofia Trumpa: Im gorzej, tym lepiej

Brytyjczyk, jako były premier, został wcześniej zaproszony do rezydencji Trumpa. Tłumaczył, że jeśli miliarder wróci w styczniu do Białego Domu, to znacznie łatwiej przyjdzie mu porozumieć się z Putinem, jeśli Ukraina będzie wówczas odnosić zwycięstwa na froncie. Tego się zaś nie da zrobić bez uwolnienia już teraz przez Kongres pomocy dla Kijowa.

Wydaje się jednak, że nie uzyskał u Trumpa zrozumienia. Rzecznik Amerykanina podał po spotkaniu, że rozmawiano jedynie o tym, jak „zakończyć rzeź w Ukrainie”. Na początku tygodnia „Washington Post” ujawnił, że w razie odzyskania prezydentury Donald Trump będzie chciał przekonać Kreml do pokoju w zamian za uznanie aneksji przez Rosję Krymu i Donbasu. Miliarder wielokrotnie chwalił się, że dojdzie do porozumienia z Putinem „w 24 godziny”.

Według sondaży 53 proc. wyborców republikańskich jest przeciwnych dalszemu wsparciu wojskowemu dla Ukrainy

Według sondaży 53 proc. wyborców republikańskich jest przeciwnych dalszemu wsparciu wojskowemu dla Ukrainy (75 proc. głosujących na demokratów opowiada się natomiast za taką pomocą). Trump uważa jednak, że wszystko, co pokazuje słabość administracji swojego konkurenta, zwiększa jego własne szanse na zwycięstwo.

Republikanie żywcem powielają tezy rosyjskiej propagandy

Tego podejścia nie zmieniło także wystąpienie w środę przed Izbą Reprezentantów głównodowodzącego siłami NATO, amerykańskiego generała Christophera Cavoli. Wskazał on, że z braku amunicji dziś Ukraińcy wystrzeliwują pięć razy mniej pocisków niż Rosjanie i jeśli nie nadejdzie szybko wsparcie z USA, wskaźnik ten spadnie do 10 procent. – Bazując na moim doświadczeniu 37 lat służby w siłach zbrojnych, wiem, taki układ prowadzi do przegrania wojny – ostrzegł Cavoli.

Czytaj więcej

USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?

Wystąpienia Greene, żywcem wzięte ze skryptów rosyjskiej propagandy, mają jednak posłuch u znacznej części republikanów.

– Ukraiński rząd atakuje chrześcijan. Ukraiński rząd rozstrzeliwuje księży. Rosja tego nie robi. Nie atakuje chrześcijan. Wręcz ich chroni – powiedziała deputowana z Georgii. Już w 2023 roku oskarżyła ona Wołodymyra Zełenskiego, który ma korzenie żydowskie, o zbudowanie „nazistowskiej armii”. Jej zdaniem Ukraina jest „jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata”. W jej opinii, zamiast wspierać Ukraińców, Kongres powinien uszczelnić granicę z Meksykiem. Argument jest wielce demagogiczny, bo choć Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 113 mld dol. pomocy wojskowej i gospodarczej – najwięcej ze wszystkich państw świata – to wciąż stanowi to mniej niż 1 proc. rocznych nakładów budżetu USA. Bez trudu Waszyngton może więc jednocześnie zabezpieczyć kraj przed imigracją z południa i w dalszym ciągu pomagać Ukrainie.

Marjorie Taylor Greene nie waha się używać mało dyplomatycznych słów.

– Niech mnie pocałuje w d… – oświadczyła republikańska deputowana z Georgii w odpowiedzi na apel szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona o możliwie jak najszybsze przekazanie przez Amerykę pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rosja znów będzie głosić kłamstwo katyńskie? Wypowiedź prokuratora
Polityka
Protesty w Paryżu. Chodzi o wojnę w Gazie
Polityka
Premier Hiszpanii podjął decyzję w sprawie swojej przyszłości
Polityka
Szkocki premier Humza Yousaf rezygnuje po roku rządów
Polityka
PE zachęca młodych do głosowania. „Demokracja nie jest dana na zawsze”
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?