Jędrzej Bielecki

Jędrzej Bielecki

Absolwent Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne. Były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie

Unia szykuje kompromis z Polską

Na szczycie w Brukseli w czwartek przywódcy 26 krajów Wspólnoty będą negocjowali z Mateuszem Morawieckim formułę, która de facto potwierdzi prymat prawa europejskiego i pozwoli szybko odblokować Fundusz Odbudowy dla naszego kraju - dowiaduje się “Rzeczpospolita”.

Jacek Czaputowicz: UE stosuje podwójne standardy wobec Polski

Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych: W naszej klasie politycznej panuje przekonanie, że każdy się zna na polityce zagranicznej. Wielu uważa, że możemy samodzielnie na ostro pójść z Łukaszenką czy z Czechami w sprawie Turowa, postraszyć Amerykanów lex TVN czy Unię Europejską wyjściem ze Wspólnoty.

Morawiecki: Fake news czy zdrada JP II

Mateusz Morawiecki przekonywał posłów, że polexit to „wymysł PR-owców PO". W przyszłym tygodniu premier wystąpi na forum PE.

Francuzi wspierają orzeczenie TK

Nowi sojusznicy Warszawy w sporze z Brukselą. Już nie tylko Le Pen i Zemmour, ale politycy głównego nurtu bronią Polski.

Polaryzacja społeczeństw: Zachód podzielony jak nigdy

Polaryzacja poglądów poszła tak daleko, że ludzie nie zgadzają się już nawet co do podstawowych faktów.

Jędrzej Bielecki: Godzina prawdy dla Unii

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało w Europie strach przed polexitem. Ale też postawiło pytanie: czym jest tak naprawdę Wspólnota?

Jędrzej Bielecki: Jak Polska została bez przyjaciół

W 2019 r. graliśmy przynajmniej na Trumpa. Dziś i z USA mamy konflikt.

Miliardy w zawieszeniu. TSUE bada mechanizm "euro za praworządność"

Ważą się losy Funduszu Odbudowy dla Polski. TSUE bada legalność powiązania wypłat z praworządnością. Na razie Warszawa nie planuje inicjatywy, która rozładowałaby spór z Brukselą.

Polska zainteresowana porozumieniem z UE, ale "nie za wszelką cenę"

W Warszawie nie ma planu przyspieszenia likwidacji Izby Dyscyplinarnej ani innych nadzwyczajnych działań, aby rozładować napięcie z Brukselą po wyroku TK.

Czechy bez Babiša. Nie ma z kim budować większości koalicyjnej

Niespodziewane zwycięstwo liberalnej opozycji może oznaczać, że Praga postawi na bliską współpracę z Niemcami i Francją, a większy dystans do Wyszehradu.