Jędrzej Bielecki

Jędrzej Bielecki

Dziennikarz działu zagranicznego

Absolwent Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne. Były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie

Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina

Republikanie przerazili się, że zostaną obarczeni odpowiedzialnością za zwycięstwo Putina. I przez to przegrają wybory prezydenckie.

Jędrzej Bielecki: Pan Trump staje przed sądem. Pokaz siły państwa prawa

Od poniedziałku Ameryka przygląda się pierwszemu procesowi karnemu byłego prezydenta Donalda Trumpa. To będzie też ważny punkt odniesienia dla tych zachodnich krajów, w których populiści już rządzą albo mają szansę na zdobycie władzy.

Jędrzej Bielecki: Jedyny taki moment na przystąpienie do UE

Dwadzieścia lat temu, gdy decydowało się poszerzenie Unii o kraje z Europy Środkowej, przeciwnicy tej decyzji byli w mniejszości. Dziś jednak Polska nie przystąpiłaby do UE.

Jędrzej Bielecki: Migracja w UE, czyli pyrrusowe zwycięstwo Kaczyńskiego nad Tuskiem

Dziewięć lat po wielkim kryzysie migracyjnym Unia Europejska uznała, że nie będzie obowiązkowej relokacji uchodźców. Jaki wpływ na to mieli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk?

Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?

Ratyfikowana w środę przez Parlament Europejski wielka reforma polityki migracyjnej musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE. Donald Tusk chce wtedy uzyskać wykluczenie naszego kraju z mechanizmu obowiązkowego podziału azylantów.

Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada

Iran po raz pierwszy uderzył ze swojego terytorium w państwo żydowskie. Od rozpoczęcia izraelskiej inwazji na Strefę Gazy jeszcze nigdy ryzyko rozlania się wojny na cały region nie było tak duże.

Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane

Iran przypuścił atak na Izrael, wystrzeliwując setki dronów i rakiet. Według informacji Izraela, wojsko przechwyciło większość irańskich dronów nad Syrią i Jordanią. Atak trwał pięć godzin. Premier Izraela: "Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy". W sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ oraz grupa G7.

Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać

Perspektywa szybkiego uwolnienia 60 mld dolarów pomocy dla Kijowa znów się oddala. Donald Trump nie chce o niej słyszeć.

Zastępczyni sekretarza stanu USA o Korei Północnej. Kima już się nie da zatrzymać

Przywódca Korei Północnej nie jest szalony. Przeciwnie, wszystko, co robi, jest całkiem racjonalne. Także alians, jaki nawiązał z Rosją – uważa Jung H. Pak, zastępczyni sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Włoski sen o potędze. Czy Giorgia Meloni zreformuje konstytucję?

Giorgia Meloni szykuje reformę konstytucji, co ma położyć kres niemocy kraju o gospodarce większej niż Rosja. Dla wielu to jednak zamach na wolność.