Konkurencyjność Europy zależy od naszej zdolności do transformacji przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej. To kluczowe dla celów środowiskowych i odporności gospodarki. Europa potrzebuje Zielonego Ładu przemysłowego, a także politycznej zgody państw członkowskich na wspólne wdrożenie tej inicjatywy. Problemem jest jednak brak przywództwa w burzliwych czasach.
Europejska polityka przemysłowa stoi w obliczu poważnych przeciwności. Związane jest to nie tylko z przedwyborczym zastojem w Parlamencie Europejskim i Komisji, ale także z niepokojącymi wydarzeniami politycznymi na Węgrzech czy zaostrzeniem narracji skrajnie prawicowych partii sceptycznie nastawionych do inicjatyw klimatycznych.
Jak wyjść z przedwyborczego impasu decyzyjnego w Unii
W tej sytuacji inicjatywa Trójkąta Weimarskiego – rządów Francji, Niemiec i Polski – byłaby najlepszym sposobem budowy politycznej woli na rzecz transformacji przemysłu w UE. Te trzy państwa są rządzone przez partie o nastawieniu proeuropejskim, co stwarza szansę na przejęcie przez nie roli liderów ambitnej polityki przemysłowej, nakierowanej na zieloną transformację sektora.
Najpierw jednak rządy te muszą poradzić sobie z wyzwaniami wewnętrznymi, które grożą fiaskiem działań na rzecz zielonej transformacji w ich krajach. Niemiecka koalicja rządowa wydaje się wyczerpywać zdolności do kreowania polityki krajowej w związku z ograniczeniami fiskalnymi narzuconymi przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Prezydent Macron stoi w obliczu silnej krajowej opozycji, zwłaszcza skrajnej prawicy. Polski rząd opiera się zaś na szerokiej koalicji, dla której wyzwaniem jest utrzymanie spójności. Musi też zmagać się ze spuścizną poprzedniego gabinetu, w tym szkodami instytucjonalnymi.
Dla wszystkich trzech rządów skupienie się na sprawach unijnych może być sposobem na wyjście z impasu w polityce krajowej. Aby odegrać tę rolę, Francja i Niemcy muszą pokonać swoje niedawne animozje. Donald Tusk może być właściwą osobą do rozładowania tych napięć. Wykorzystując doświadczenie z polityki europejskiej, może doprowadzić do budowy koalicji na fundamencie francuskiego zaangażowania w zieloną reindustrializację i niemieckiego przywództwa w polityce gospodarczej i klimatycznej.