Jeśli firma ma zaległości, ZUS pomniejszy kwotę do zwrotu

W rocznym rozliczeniu przedsiębiorca wykazuje składki zdrowotne należne za poszczególne miesiące. Także wtedy, gdy ich nie zapłacił.

Publikacja: 11.05.2023 07:31

Jeśli firma ma zaległości, ZUS pomniejszy kwotę do zwrotu

Foto: Adobe Stock

Czy będąc dłużnikiem ZUS, można wykazać składkę do zwrotu? – pyta jeden z naszych czytelników. Można. Ale ZUS z tego zwrotu potrąci sobie zaległości. Chodzi o roczne rozliczenie składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. To nowy obowiązek, wprowadzony przez Polski Ład. Roczne rozliczenie sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w których wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu.

Przedsiębiorcy wykazują w niej roczną składkę zdrowotną i porównują ją z sumą miesięcznych. Jeśli roczna jest wyższa, trzeba dopłacić różnicę. Jeśli niższa, dostaniemy zwrot.

Z opisu poszczególnych pozycji w deklaracji wynika, że wpisujemy w niej „sumę miesięcznych należnych składek”. Czy oznacza to, że nie muszą być zapłacone? – pyta czytelnik.

Tak, chodzi o składki należne, czyli – jak wyjaśnia ZUS – wykazane w deklaracjach za poszczególne miesiące. W rozliczeniu rocznym wpisujemy je także wtedy, gdy nie zostały zapłacone. Może się więc okazać, że przedsiębiorcy wyjdzie kwota do zwrotu, choć ma wobec ZUS zaległości.

Co dalej w takiej sytuacji? Po złożeniu rocznego rozliczenia przedsiębiorcy znajdą na swoich kontach na platformie ZUS PUE wnioski o zwrot. Trzeba je zaakceptować do 1 czerwca. ZUS zwróci nadpłatę do 1 sierpnia 2023 r. Ale nie tym, którzy są mu coś winni. „Jeśli płatnik ma zaległości (np. składkowe), to kwota zwrotu będzie podlegała zaliczeniu na ich poczet. W takim przypadku zwrot nastąpi w niższej kwocie” – informuje ZUS.

Czytaj więcej

Księgowi chcą więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej

Czytelnik pyta też o sposób wyliczenia dopłaty. Czy to także różnica między składką roczną a należnymi za poszczególne miesiące? Czy też należy ją powiększyć o zaległości?

Kwotą do dopłaty jest różnica między składką roczną a składkami należnymi wykazanymi w dokumentach – odpowiada ZUS. Podaje przykład rozliczenia przedsiębiorcy, któremu wyszło 50 tys. zł rocznej składki zdrowotnej, należne za poszczególne miesiące to 40 tys. zł, a zapłacone składki wynoszą 30 tys. zł. W deklaracji ZUS DRA/RCA należy wykazać kwotę dopłaty w wysokości 10 tys. zł – informuje ZUS. Co nie oznacza oczywiście, że przedsiębiorca nie będzie musiał uiścić też 10 tys. zł zaległości.

Kolejna sprawa: czy kwotę do zwrotu można skompensować ze składkami należnymi za kwiecień 2023 r. (czyli wynikającymi z deklaracji, w której dokonujemy też rocznego rozliczenia)? Czytelnik uważa, że byłoby to najprostsze rozwiązanie.

ZUS jest jednak innego zdania. Twierdzi, że po przekazaniu deklaracji rozliczeniowej za kwiecień 2023 r. przedsiębiorca ma obowiązek opłacenia składek, które z niej wynikają.

„Ustawodawca nie przewidział możliwości równoczesnego rozliczenia nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, w poczet należności wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień” – czytamy w wyjaśnieniach ZUS.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach