ZUS: Niższa składka wypadkowa od kwietnia 2018

W nowym roku składkowym wielu płatników będzie obowiązywać inna stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla firm należących do 28 z 64 grup działalności będzie ona niższa. Podwyżka dotknie płatników z czterech grup działalności.

Publikacja: 01.03.2018 05:00

ZUS: Niższa składka wypadkowa od kwietnia 2018

Foto: 123RF

Tak zakłada przygotowany przez resort pracy projekt rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Obecnie jest on na etapie opiniowania.

Mniej wypadków

Obniżenie stóp procentowych składek na ubezpieczenie wypadkowe jest związane z ogólną poprawą warunków pracy w polskich przedsiębiorstwach. Statystyki GUS wskazują tendencję spadkową w zakresie liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Szczególne obniżenie liczby poszkodowanych odnotowano również w kategorii wypadków ciężkich i śmiertelnych. Zmiany na korzyść pracowników są zauważalne również w zakresie poprawy warunków na stanowiskach pracy.

Zgodnie z art. 30 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, kategorię ryzyka dla grup działalności ustala się – na podstawie danych statystycznych GUS za trzy ostatnie lata kalendarzowe – odpowiednio na trzy kolejne lata składkowe. Uprzednio wprowadzone stawki stóp procentowych składek na ubezpieczenie wypadkowe dotyczyły okresu od kwietnia 2015 r. i będą obowiązywały płatników do marca 2018 r.

Projekt rozporządzenia MRPiPS zakłada, że płatnicy, począwszy od kwietnia 2018 r., będą zobowiązani do uiszczania wpłat na ubezpieczenie wypadkowe zgodnie z nowymi regulacjami. Najniższa stopa procentowa składki ma wynosić 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

Dla kogo obniżka...

Nowelizacja rozporządzenia będzie obejmować zarówno mniejszych płatników deklarujących nie więcej niż 9 ubezpieczonych, jak też płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Wyniesie ona 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na okres od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. – tj. 1,67 proc. (obecnie 1,80 proc.).

Zmiany dotkną także płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. To dla tej grupy przedsiębiorców ZUS, na podstawie informacji ZUS IWA za 3 ostatniej lata kalendarzowe, ustala roczną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres składkowy trwający od kwietnia do marca kolejnego roku. Uwzględnia przy tym grupę działalności, do której należy płatnik, ujętą w rejestrze REGON. Bierze też pod uwagę indywidualny wskaźnik korygujący ustalony dla każdego płatnika przez Zakład.

Załącznik do rozporządzenia MRPiPS wskazuje 64 grupy działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD. Przyporządkowane są do nich kategorie ryzyka oraz procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla 28 grup działalności ustawodawca od 1 kwietnia 2018 r. zamierza obniżyć stopę procentową składki wypadkowej. Wśród nich znajdą się grupy takie jak: produkcja artykułów spożywczych, produkcja napojów, produkcja mebli, obsługa nieruchomości, rybactwo, górnictwo rud metali czy też transport lotniczy.

... a kto zapłaci więcej

Zmiany związane z podwyższeniem wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dotkną zaś płatników z czterech grup działalności. Wyższych opłat do ZUS mogą się spodziewać przedsiębiorstwa:

- zajmujące się transportem wodnym,

- zajmujące się działalnością usługową wspomagającą górnictwo i wydobycie,

- agenci i pośrednicy turystyczni,

- prowadzące działalność związaną z rekultywacją i gospodarką odpadami.

Dla pozostałych grup działalności stawki pozostaną na niezmienionym poziomie.

—Jolanta Rybak ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych Inventage Sp. z o.o.

Tak zakłada przygotowany przez resort pracy projekt rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Obecnie jest on na etapie opiniowania.

Mniej wypadków

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online