Audycja Słodowego gościła na antenie TVP od 1959 roku do 1983. Jej autor w ciągu kilkunastu minut potrafił pokazać jak z kilku prostych przedmiotów wykonać własnoręcznie niewielki i funkcjonalny leżak, szafkę na buty, przepiękny abażur czy wygodny namiot dla całej rodziny. Kilka sklejek i stara szprycha rowerowa stawały się podstawą skomplikowanego rzutnika do wyświetlania przeźroczy. Zużyty wkład do długopisu, czy blacha z puszki po koncentracie pomidorowym stawały się zabawkami i przedmiotami użytkowymi.

Najsłynniejszy polski majsterkowicz był majorem Wojska Polskiego. W latach 50. ub. wieku wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Po opuszczeniu wojska, poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 związał się z telewizją, gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych, niezbędnych przy realizacji spektakli telewizyjnych. W latach 60. i 70. był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”, a także filmu „Śrubokręt i spółka”. Jego książka „Lubię majsterkować” została przetłumaczona na wiele języków, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560 tysięcy egzemplarzy.

Wyrazem ogromnej sympatii i uznania, jakim darzyły go dzieci, był Order Uśmiechu, jaki otrzymał w 1974 roku. Jego własne dzieci – dwaj synowie – od dawna mieszkają za granicą. Starszy Wojciech jest lekarzem w Chicago, młodszy zaś Piotr, matematyk i fizyk, osiedlił się w Melbourne.