Jan Bończa-Szabłowski

Jan Bończa-Szabłowski

współpracownik

krytyk teatralny, pisze także o sztuce

Jan Peszek: Uwielbiam prowokację

Mówi się, że jest aktorem istniejącym, a niemożliwym. Właśnie skończył 80 lat, a kalendarz ma zapisany gęsto na następne sezony. Opowiada o chwilach triumfu i załamań, o odwadze i władzy nad widzem, która daje rozkosz - mówi Jan Peszek.

"Wypiór": Glapiński gra Adama

W stołecznej Syrenie światowa prapremiera „Wypiora” na podstawie powieści Grzegorza Uzdańskiego. I ja tam z nimi byłem, wina nie wypiłem, A com widział i słyszał, w recenzję złożyłem.

„Moja POLSKA przestrzeń”: Sacrum na zdjęciu RTG

Gdy dwaj bracia działają w jednej dziedzinie, zwykle ten młodszy jest na przegranej pozycji. Niesłusznie. Przykładem jest Andrzej Kalina.

Steczkowska/Demarczyk: Karuzela z jedną madonną

Justyna Steczkowska postanowiła zmierzyć się z repertuarem Ewy Demarczyk, ale pokazała coś w rodzaju ćwiczeń wokalnych.

„Czekając na Godota”: Godot, który nadchodzi

„Czekając na Godota” w Teatrze Narodowym z mistrzowskim duetem Benoit–Radziwiłowicz pokazało, że Beckett stał się klasykiem.

Jan Bończa-Szabłowski: Samozaoranie Moniki Strzępki w Teatrze Dramatycznym

Reżyserka Monika Strzępka, która postanowiła dokonać rewolucji w polskim teatrze, zaledwie po kilkunastu miesiącach dokonała samozaorania.

„Wyzwolenie”: Klaty sąd ostateczny

„Wyzwolenie” Wyspiańskiego, przygotowane przez Jana Klatę na otwarcie przebudowanej sceny gdańskiego Wybrzeża, to jedna z najbardziej pesymistycznych inscenizacji tego utworu.

Powstańczy blues Alexa Kłosia

„63 noce” Alexa Kłosia to wciągająca opowieść o powstaniu warszawskim, napisana przez dziennikarza, scenarzystę, który dobrze zna życie i dobrze zna ludzi. Na spotkanie z nim zaprasza 6 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jan Bończa-Szabłowski: Czterej pancerni i PiS

Powołanie Rządu Donalda Tuska z wiadomych względów rozciągnięte jest na wiele tygodni. Można więc przyjąć, że codziennie obserwujemy kolejny odcinek trzymającego w napięciu serialu pt. „Czterej pancerni i PiS”.

Nie żyje Paweł Huelle. Kolibra lot ostatni

W swoim domu w Gdańsku zmarł 27 listopada znakomity pisarz, dramaturg, poeta Paweł Huelle. Twórca „Weisera Dawidka” i autor sztuki „Kursk” miał 66 lat.