Jan Bończa-Szabłowski

Jan Bończa-Szabłowski

krytyk teatralny, pisze także o sztuce

Pierwsza dama amerykańskich Polaków

Walentyna Janta-Połczyńska, której prochy 10 września br. sprowadzono z Nowego Jorku do Polski, była bez wątpienia kobietą nietuzinkową. Historycy zgodnie twierdzą, że była ostatnią z żyjących pracowników rządu RP na wychodźstwie, pracowała w polskiej radiostacji Świt, a do historii przeszła też jako bliska współpracowniczka gen. Władysława Sikorskiego.

Mike Johnson: Gdyby Bruno Schulz był awatarem…

Amerykański performer i filmowiec Mika Johnson opowiada o kulcie ojca, o wpływie sztuki na podświadomość, usypianiu mózgu i o fascynacji Brunonem Schulzem, któremu dedykuje swoją instalację „Republika Marzeń". Po jej warszawskiej premierze wyruszy z nią w świat.

Nieznany i proroczy dramat Baczyńskiego

Dziś, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Radiu dla Ciebie premiera „Pory gniewu” – mało znanego i nigdy nie wystawionego w całości dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwór znajduje się w zbiorach rękopisów Biblioteki Narodowej i można też przeczytać go za pomocą Polony.

Moja ćwiartka

Redaktorzy „Plusa Minusa" śmieją się, że moje felietony bywają „bończocentryczne". Nieprawda. Teraz dopiero taki będzie. I wcale tego nie ukrywam, bo okazja jest szczególna. Uświadomiłem sobie bowiem, że w naszej obchodzącej stulecie wspaniałej „Rzepie" spędziłem jedną czwartą tego czasu. „Tych lat nie odda nikt" – zaśpiewałbym sobie z satysfakcją, nie ukrywając dumy.

Antropologia nie dżinsy, czyli rozszczepianie mitu

„Gdy pracuję, przeżywam chwile lęku, ale gdy nie pracuję, doznaję tępego niezadowolenia i uwiera mnie własna świadomość, bo życie poświęcone pracy nie jest radośniejsze od innego, ale przynajmniej człowiek nie zauważa przemijania czasu mówił Claude Lévi-Strauss Jeden z największych umysłów XX wieku. Nie prowadził dziennika, bo – jak mówił – nie przywiązywał wielkiej wagi do swoich uczuć.

Jezus i Wielki Piątek w cyfrowym wymiarze

W najstarszym polskim klasztorze w Tyńcu odsłonięto niezwykłą wizję „Ostatniej Wieczerzy" przedstawioną przez Piotra Barszczowskiego z lotu ptaka.

Aktorka, która odmówiła Polańskiemu

W Warszawie w wieku 90 lat zmarła Aleksandra Koncewicz. Wybitna aktorka dramatyczna i postać charyzmatyczna. To ona miała na początku grać w słynnym „Nożu w wodzie”. Była wielką gwiazdą scen poznańskich, wygrywała plebiscyty publiczności. Po przenosinach do Warszawy grała w Rozmaitościach, Klasycznym (dziś Studio), a ostatnie lata przed emeryturą, na którą przeszła w latach 90., spędziła na Targówku.

Osiecka inna niż w serialu

Na obraz Agnieszki Osieckiej wpłynął ostatnio poświęcony jej serial. Ale bardziej intrygujące jest jej zdjęcie, na którym zasłania oczy dłońmi i uchyla jeden palec, by obserwować świat. Zmarła 7 marca 1997 roku.

Paweł Rynkiewicz: Ewa Demarczyk odeszła niespodziewanie

Na celowniku mediów czuliśmy się od lat. Niejednokrotnie mieliśmy wrażenie, że to takie polowanie z nagonką - mówi Paweł Rynkiewicz, menadżer i partner Ewy Demarczyk.

Ewa Demarczyk. Nagrania rozproszone

Ewa Demarczyk była najbardziej charyzmatyczną wokalistką w historii polskiej piosenki. Jeszcze przed jej śmiercią starania o wydanie niepublikowanych nagrań i koncertów stanęły w martwym punkcie. Czas do nich wrócić, również dlatego, że dorobek gwiazdy nie został wydany w całości. W obiegu jest ledwie kilkanaście piosenek.