Newseria

Paryżanie chcą zarobić na igrzyskach. Więcej mieszkań do wynajęcia

Podczas igrzysk olimpijskich latem 2024 roku Paryż może odwiedzić 16 mln gości. Powstanie zapotrzebowanie na 9 mln dodatkowych dób noclegowych zarówno w hotelach, jak i obiektach najmu krótkoterminowego. Jak wskazuje AirDNA, całkowita liczba ofert w Paryżu wzrosła o 45 proc. rok do roku.

Ekspert: Południowa Europa walczy z pożarami. To może być nowa normalność

W wakacje w wielu regionach Europy Południowej - od wysp greckich po wybrzeże Portugalii – wybuchły pożary. Grecja teraz zmaga się z największymi pożarami lasów w historii pomiarów w Unii Europejskiej i dwa razy w tym roku uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności.

Wakacje Polaków w kraju - mniej tygodniowych wyjazdów, więcej krótszych pobytów

Sezon turystyczny w Polsce trwa, a branża turystyczna robi pierwsze podsumowania. Większość turystów rezerwuje noclegi jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem, wybiera też krótsze pobyty. Na wakacje niektórzy przedsiębiorcy musieli obniżyć ceny ze względu na mniejszy ruch turystów.

Miliardowe inwestycje PKP Intercity. Do 2030 r. dwa razy więcej pociągów na torach

PKP Intercity zamierza do 2030 roku wydać na tabor i infrastrukturę około 27 miliardów złotych. Dzięki temu będzie mógł uruchomić dwa razy więcej pociągów niż obecnie, które na dodatek będą wygodniejsze i szybsze - standardem mają się stać przejazdy z prędkością 160-250 km na godzinę.

Wojna w Ukrainie uderzyła w turystykę na wschodzie Polski. Turystów nadal mało

Po dwóch latach covidowych obostrzeń wojna w Ukrainie, inflacja i drastyczne podwyżki cen prądu i ogrzewania to kolejne ciosy dla branży turystycznej. Mimo ubiegłorocznego ożywienia w krajowej turystyce wciąż jeszcze daleko jej do wyników sprzed pandemii.

Agnieszka Kukałowicz, Qtravel.ai: Branża turystyczna nie nadąża z cyfryzacją

Turystyka wciąż jest branżą o niskim poziomie cyfryzacji w porównaniu z innymi sektorami, jak telekomunikacja, finanse, bankowość i e-commerce. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być długotrwałe zamrożenie usług w tym sektorze w czasie pandemii koronawirusa.

Mikosz: Do końca roku sytuacja na lotniskach już będzie całkowicie stabilna

Branża lotnicza zamknięta z powodu lockdownów potrzebuje czasu na pełne odmrożenie infrastruktury. To powinno się wydarzyć najpóźniej do końca roku - ocenia wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Hotele wciąż ze znacznie mniejszym obłożeniem. Nowe obiekty w odwrocie

W tym roku hotele w Polsce mogą liczyć na około 18 milionów turystów, o 5 milionów mniej niż przed pandemią. Nowe hotele oddawane są do użytku z dużym opóźnieniem, a dodatkowo wzrost kosztów budowy i utrudniony dostęp do finansowania może ten proces spowolnić – oceniają eksperci Emmerson Evaluation.

Mikosz: Linie lotnicze nadal będą walczyć o pasażera niskimi cenami

Wzrost cen biletów, obecnie powodowany głównie podwyżkami cen ropy i paliwa lotniczego, nie musi oznaczać końca ery taniego latania - uważa wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Sebastian Mikosz: Obecna sytuacja branży lotniczej to nie kryzys, ale perturbacje

Co prawda w tej chwili lotniska nie są w stanie zagwarantować pasażerom sprawnej obsługi, ponieważ nie były gotowe na tak nagły wzrost liczy pasażerów, jednak sytuacja powinna się unormować w ciągu kilku tygodni - ocenia wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.