Newseria

Konflikt z kontrolerami wciąż się tli. Wznowienie protestu może uderzyć w całą turystykę

Konflikt między kontrolerami ruchu lotniczego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej spowodował poważne perturbacje na polskim rynku lotniczym. Na razie stronom udało się dojść do czasowego porozumienia, które ma jednak obowiązywać tylko do 10 lipca.

Wojna w Ukrainie już wpływa na turystykę. Będzie duży skok cen w biurach podróży

Ruch turystyczny opiera się na swobodzie podróżowania i jeśli ograniczenia związane z wojną w Ukrainie będą się przedłużać, wszyscy na tym stracą. Im dłużej będzie trwać wojna, tym gorzej dla turystyki europejskiej i światowej - mówi Marek Kamieński, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Kolejki po paszport coraz krótsze. Niedługo wniosek będzie można złożyć online

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wśród Polaków skokowy wzrost zainteresowania wyrabianiem paszportów „na wszelki wypadek”. W marcu do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło trzy razy więcej wniosków niż w styczniu.

Hotelarstwo czeka na pracowników. Konieczne zmiany w sposobie kształcenia

Tylko w 2020 roku z hotelarstwa odeszło 100 tys. pracowników. To duże wyzwanie także dla uczelni, które kształcą przyszłe kadry. Konieczny jest większy nacisk na zajęcia praktyczne i nowe technologie coraz częściej wykorzystywane w hotelarstwie.

Mimo pandemii Polacy planują święta i sylwestra poza domem

Z danych OLX wynika, że liczba zapytań o kwatery, domki i apartamenty na końcówkę grudnia rośnie już od sierpnia, a w ostatnich tygodniach wyszukiwarka notuje ich około 6 tysięcy tygodniowo.

Ważą się losy podwyżek w opłatach lotniskowych

Planowany wzrost opłat lotniskowych był przedmiotem obrad sejmowej podkomisji, podczas których pojawiła się szansa na kompromis. Posłowie zapowiedzieli dofinansowanie dla PAŻP w wysokości 200 milionów złotych z budżetu państwa. W przyszłym tygodniu poprawką zajmie się Sejm.

Restart światowej turystyki po zapaści zmieni ją na przyjaźniejszą środowisku

Największy kryzys w historii turystyki trwa już drugi rok. Odbicie w branży powinno uwzględniać turystykę bardziej przyjazną planecie – oceniają eksperci przy okazji przypadającego na 27 września Światowego Dnia Turystyki.

Większość Polaków wypoczywa najwyżej 10 dni. Ekspert: To za krótko

Badanie TNS Kantar i ZBP wskazuje, że Polacy najczęściej wybierają się na urlop trwający od siedmiu do 10 dni. Jednak najbardziej efektywny jest wypoczynek trwający co najmniej dwa tygodnie – twierdzą eksperci.

Łuczyński: Hotelarze cieszą się z lata, ale z obawą spoglądają na jesień

Pandemia spowodowała, że Polacy szukają noclegów bezpiecznych i w miarę odosobnionych, aby ograniczyć kontakty z innymi wczasowiczami. Na te zmiany wpłynęła także rosnąca w ostatnich latach zamożność społeczeństwa. Goście oczekują bardziej indywidualnego, rodzinnego traktowania, spersonalizowanych usług i zwracają większą uwagę na szczegóły.

Ruch pasażerski na lotniskach może odbudowywać się nawet cztery lata

– Borykamy się z największym kryzysem w branży lotniczej. Spadek ruchu jest bardzo głęboki, w połączeniach regularnych na niektórych lotniskach sięga prawie 100 procent – mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Katowice Airport. Jak podkreśla, minie kilka lat, zanim porty lotnicze odbudują ruch pasażerski i powrócą do kondycji finansowej sprzed pandemii.