Newseria

Wojna w Ukrainie uderzyła w turystykę na wschodzie Polski. Turystów nadal mało

Po dwóch latach covidowych obostrzeń wojna w Ukrainie, inflacja i drastyczne podwyżki cen prądu i ogrzewania to kolejne ciosy dla branży turystycznej. Mimo ubiegłorocznego ożywienia w krajowej turystyce wciąż jeszcze daleko jej do wyników sprzed pandemii.

Agnieszka Kukałowicz, Qtravel.ai: Branża turystyczna nie nadąża z cyfryzacją

Turystyka wciąż jest branżą o niskim poziomie cyfryzacji w porównaniu z innymi sektorami, jak telekomunikacja, finanse, bankowość i e-commerce. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być długotrwałe zamrożenie usług w tym sektorze w czasie pandemii koronawirusa.

Mikosz: Do końca roku sytuacja na lotniskach już będzie całkowicie stabilna

Branża lotnicza zamknięta z powodu lockdownów potrzebuje czasu na pełne odmrożenie infrastruktury. To powinno się wydarzyć najpóźniej do końca roku - ocenia wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Hotele wciąż ze znacznie mniejszym obłożeniem. Nowe obiekty w odwrocie

W tym roku hotele w Polsce mogą liczyć na około 18 milionów turystów, o 5 milionów mniej niż przed pandemią. Nowe hotele oddawane są do użytku z dużym opóźnieniem, a dodatkowo wzrost kosztów budowy i utrudniony dostęp do finansowania może ten proces spowolnić – oceniają eksperci Emmerson Evaluation.

Mikosz: Linie lotnicze nadal będą walczyć o pasażera niskimi cenami

Wzrost cen biletów, obecnie powodowany głównie podwyżkami cen ropy i paliwa lotniczego, nie musi oznaczać końca ery taniego latania - uważa wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Sebastian Mikosz: Obecna sytuacja branży lotniczej to nie kryzys, ale perturbacje

Co prawda w tej chwili lotniska nie są w stanie zagwarantować pasażerom sprawnej obsługi, ponieważ nie były gotowe na tak nagły wzrost liczy pasażerów, jednak sytuacja powinna się unormować w ciągu kilku tygodni - ocenia wiceprezes IATA Sebastian Mikosz.

Konflikt z kontrolerami wciąż się tli. Wznowienie protestu może uderzyć w całą turystykę

Konflikt między kontrolerami ruchu lotniczego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej spowodował poważne perturbacje na polskim rynku lotniczym. Na razie stronom udało się dojść do czasowego porozumienia, które ma jednak obowiązywać tylko do 10 lipca.

Wojna w Ukrainie już wpływa na turystykę. Będzie duży skok cen w biurach podróży

Ruch turystyczny opiera się na swobodzie podróżowania i jeśli ograniczenia związane z wojną w Ukrainie będą się przedłużać, wszyscy na tym stracą. Im dłużej będzie trwać wojna, tym gorzej dla turystyki europejskiej i światowej - mówi Marek Kamieński, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Kolejki po paszport coraz krótsze. Niedługo wniosek będzie można złożyć online

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wśród Polaków skokowy wzrost zainteresowania wyrabianiem paszportów „na wszelki wypadek”. W marcu do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło trzy razy więcej wniosków niż w styczniu.

Hotelarstwo czeka na pracowników. Konieczne zmiany w sposobie kształcenia

Tylko w 2020 roku z hotelarstwa odeszło 100 tys. pracowników. To duże wyzwanie także dla uczelni, które kształcą przyszłe kadry. Konieczny jest większy nacisk na zajęcia praktyczne i nowe technologie coraz częściej wykorzystywane w hotelarstwie.