Newseria

Ważą się losy podwyżek w opłatach lotniskowych

Planowany wzrost opłat lotniskowych był przedmiotem obrad sejmowej podkomisji, podczas których pojawiła się szansa na kompromis. Posłowie zapowiedzieli dofinansowanie dla PAŻP w wysokości 200 milionów złotych z budżetu państwa. W przyszłym tygodniu poprawką zajmie się Sejm.

Restart światowej turystyki po zapaści zmieni ją na przyjaźniejszą środowisku

Największy kryzys w historii turystyki trwa już drugi rok. Odbicie w branży powinno uwzględniać turystykę bardziej przyjazną planecie – oceniają eksperci przy okazji przypadającego na 27 września Światowego Dnia Turystyki.

Większość Polaków wypoczywa najwyżej 10 dni. Ekspert: To za krótko

Badanie TNS Kantar i ZBP wskazuje, że Polacy najczęściej wybierają się na urlop trwający od siedmiu do 10 dni. Jednak najbardziej efektywny jest wypoczynek trwający co najmniej dwa tygodnie – twierdzą eksperci.

Łuczyński: Hotelarze cieszą się z lata, ale z obawą spoglądają na jesień

Pandemia spowodowała, że Polacy szukają noclegów bezpiecznych i w miarę odosobnionych, aby ograniczyć kontakty z innymi wczasowiczami. Na te zmiany wpłynęła także rosnąca w ostatnich latach zamożność społeczeństwa. Goście oczekują bardziej indywidualnego, rodzinnego traktowania, spersonalizowanych usług i zwracają większą uwagę na szczegóły.

Ruch pasażerski na lotniskach może odbudowywać się nawet cztery lata

– Borykamy się z największym kryzysem w branży lotniczej. Spadek ruchu jest bardzo głęboki, w połączeniach regularnych na niektórych lotniskach sięga prawie 100 procent – mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Katowice Airport. Jak podkreśla, minie kilka lat, zanim porty lotnicze odbudują ruch pasażerski i powrócą do kondycji finansowej sprzed pandemii.

Wiele stacji narciarskich może nie doczekać przyszłej zimy

Przez zamknięcie stoków niemal przez całą zimę obiekty zarobiły jedynie 30 procent tego, co przed rokiem. Dodatkowo wiele z nich nie dostało wsparcia z tarcz finansowych, przez co dziś są zagrożone upadłością. Dlatego branża domaga się od rządu specjalnej pomocy i wypłaty odszkodowań. Bez tego wiele firm może nie dotrwać do przyszłego sezonu.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Niewykluczony powrót do obostrzeń

– Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do ostrzejszych restrykcji. Jeśli Polacy będą lekceważyć reżim sanitarny, w tym na stokach i w hotelach, możemy mieć wybuch pandemii na dużą skalę – mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ekspert: W tym roku kolejne bankructwa linii lotniczych

Specjalizująca się w analizach rynku lotniczego CAPA podaje, że w ubiegłym roku bankructwo ogłosiło 30 linii lotniczych, ale w tym roku trzeba się spodziewać kolejnych upadłości. To niekorzystnie wpłynie na konkurencję na rynku i może skutkować wzrostem cen biletów.

Turyści rezerwują noclegi, hotelarze podnoszą ceny

– Proszę się nie dziwić, że czasami ceny mogą być wygórowane. Hotelarze chcą w jakiś sposób odrobić straty, naturalnie zdroworozsądkowo – mówi członek Polskiej Izby Hotelarzy Adam Latek.

Pandemia może przyspieszyć rozwój turystyki medycznej

Pandemia przyczyniła się do szybkiego rozwoju e-zdrowia i rozwiązań telemedycznych. Dzięki telemedycynie i zdalnej diagnostyce pacjent może być monitorowany na odległość, a opieka nad nim przeniesiona ze szpitala na przykład do jego domu. To powoduje także wzrost popularności turystyki medycznej.