Przewodnikami są mieszkańcy. Ludzie zakochani w wiecznym mieście, znają jego tajemnicze zakamarki i miejsca rzadko uczęszczane. Dla bohaterów filmu Rzym jest pasją i wyzwaniem.
W pierwszej części gospodarzami będą: Ginevra Lovatelli, historyk sztuki i autorka książki o nieznanych zakątkach Rzymu, oraz projektant mody Guillermo Mariotto.
Przy fontannie Di Trevi Ginevra opowiada anegdotę o słynnym architekcie Niccolo Salvim i niezadowolonym golarzu. Podobno podczas prac nad fontanną Salviemu nieustannie przeszkadzał pewien golarz, który miał zakład naprzeciwko. Stale narzekał, że prace za wolno się posuwają, a fontanna jest paskudna. Wreszcie zdenerwowany Salvi powiedział: „nie chcesz mojej fontanny, to nie będziesz jej widział”. I wyrzeźbił wazę na wprost okien zakładu.
Drugi przewodnik Guillermo Mariotto jest stylistą, pracuje dla Gattinoniego. To jeden z najstarszych rzymskich domów mody. Szczyt świetności Gattinoniego przypadł na lata 50. ubiegłego wieku. Niektóre kreacje z tamtego okresu stały się legendarne. Do najsłynniejszych należy suknia, w której Anita Ekberg wystąpiła w „Dolce vita”. Gdy kamera zagląda do pracowni, właśnie trwa tam casting modelek, które wystąpią w jubileuszowym pokazie z okazji 60-lecia Gattinoniego.
Zawitamy także do zamku położonego u stóp Apeninów. Przywraca go do dawnej świetności Elena, dziedziczka słynnego rzymskiego rodu Massimo. W średniowieczu zamek pełnił funkcję twierdzy warownej, ale już w renesansie stał się dworską rezydencją. Elena i jej kuzynki postanowiły wspólnie wskrzesić jego blask. Odnawiane są okna, witraże, freski i obrazy. Matka Eleny jest konserwatorem sztuki. Właśnie pracuje nad renowacją portretu. Elena i kuzynki liczą, że odnowiony zamek stanie się atrakcją turystyczną. Na razie jednak jest tylko skarbonką.