Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Rząd na 14 dni zamyka uniwersytety, szkoły, przedszkola i żłobki w Polsce *** Przez dwa tygodnie nie będą działać również instytucje kultury - w tym kina i teatry *** Liczba chorych w Polsce, u których wykryto koronawirusa, wynosi 31 *** WHO ogłosiło pandemię koronawirusa.

Aktualizacja: 12.03.2020 04:05 Publikacja: 11.03.2020 03:49

Wtorkowa konferencja w KPRM. Od lewej: wicepremier Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski

Wtorkowa konferencja w KPRM. Od lewej: wicepremier Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński, minister edukacji Dariusz Piontkowski

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Czytaj także:

23:59

Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Relacja na żywo w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w czwartek od rana na rp.pl.

23:48

Turnieje tenisowe odwołane na sześć tygodni. Taka decyzja ATP i WTA ma być ogłoszona w czwartek. Odwołane mają być wszystkie turnieje kobiece i męskie oraz rozgrywki pod egidą ITF (m.in finał FedCup) aż do 27 kwietnia.

22:54

Z powodu koronawirusa od godz. 6 rano w czwartek decyzją rządu na Słowacji będzie obowiązywał stan sytuacji nadzwyczajnej.

22:50

Szef KPRM Michał Dworczyk wczesnym wieczorem mówił w Polsat News, że w Polsce potwierdzono 33 przypadki koronawirusa. W rozmowie z Onetem zdementował to rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który zaznaczył, że prawdziwa jest wcześniej podawana przez Ministerstwo Zdrowia liczba przypadków - 31. Informację o 31 przypadkach potwierdził wieczorem na antenie TVP Info minister Łukasz Szumowski.

22:30

Burmistrz stolicy Stanów Zjednoczonych Muriel Bowser ogłosiła stan wyjątkowy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W Dystrykcie Kolumbii liczba potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła z 4 do 10. Według Bowser, decyzja pozwoli lepiej dysponować środkami w walce z epidemią.

22:10

Włosi zamykają sklepy. Premier zarządził zamknięcie wszystkich "nie istotnych firm".

21:48

Dania zaostrza kroki w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zamknięte zostaną przedszkola, szkoły i uczelnie. Planowe zabiegi w szpitalach mogą nie być wykonywane. Pracownicy sektora publicznego mają w miarę możliwości zostać w domach. Władze przygotowują ustawę zakazującą wydarzeń z udziałem stu lub więcej osób.

21:30

Koronawirus: Masek w szpitalach wystarczy na dwa tygodnie. W czwartek wiele szpitali zdecyduje, czy odwołać planowe zabiegi. Chodzi o brak środków odkażających i ochronnych.

21:05

Z ustaleń amerykańskich naukowców wynika, że na niektórych powierzchniach koronawirus może utrzymywać się do trzech dni, a w powietrzu nawet do kilku godzin.

20:53

Prezydent USA Donald Trump ma wkrótce wygłosić oświadczenie w sprawie kroków podjętych w związku z koronawirusem - poinformowała agencja AFP.

20:44

Przewodniczący Gilii Medycznej z Varese we Włoszech, 67-letni Roberto Stella, zmarł w wyniku choroby wywołanej koronawirusem - podała agencja ANSA. Włoski Krajowy Związek Lekarzy w wydanym oświadczeniu wyraził smutek z powodu śmierci Stelli, podkreślając jego wkład w pracę służby zdrowia. W oświadczeniu zwrócono uwagę władz na niebezpieczeństwa, z jakimi borykają się lekarze i pielęgniarki, którzy, jak napisano, do tej pory nie zostali wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej.

20:40

Koronawirus rozprzestrzenia się też w Stanach Zjednoczonych. Gubernator stanu Nowy Jork poinformował o 39 nowych przypadkach i 212 ogółem. W San Francisco władze zakazały zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż tysiąca osób. W trzech hrabstwach stanu Waszyngton wydano zakaz organizowania imprez masowych z udziałem więcej niż 250 osób.

20:19

Z krajów europejskich napływają dane o kolejnych przypadkach koronawirusa. W Danii liczba osób z SARS-CoV-2 wynosi teraz 1303 (102 nowe przypadki). W Norwegii badanie na koronawirusa dało wynik pozytywny w 598 przypadkach - w środę wirusa stwierdzono u kolejnych 196 osób. W Niemczech liczba przypadków wynosi 1908 (wzrost o 286), w Hiszpanii - 2231; w kraju tym odnotowano też pięć kolejnych przypadków śmiertelnych. Informacje przekazane przez szwedzkie służby mówią o 64 nowych przypadkach. We Francji przypadków koronawirusa potwierdzono już 2281 (wzrost o 497).

20:11

Japońscy organizatorzy przyznali, że z powodu koronawirusa igrzyska w Tokio mogą być przełożone. Uspokajający list napisał szef MKOl Thomas Bach - piszemy w "Rzeczpospolitej".

19:30

19:15

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w Polsat News, że liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 33.

19:10

19:05

"Obiekty handlowe działają normalnie. Nie rozważamy wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy takich obiektów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny" - oświadczyło Ministerstwo Rozwoju w komunikacie wydanym "w związku z licznymi pytaniami i pojawiającymi się fake newsami".

18:56

Według danych agencji AFP, liczba przypadków koronawirusa w Europie przekroczyła 22 tysiące, a z powodu SARS-CoV-2 na Starym Kontynencie zmarło 930 osób.

18:50

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi 827 - wynika z najnowszych danych. W kraju potwierdzono prawie 12,5 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2.

18:40

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, w tym osób pracujących w sądach.

18:30

Decyzja o ewentualnym przesunięciu tegorocznego egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego zapadnie w ciągu najbliższych 24 godzin - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

18:22

Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z Poznania, mężczyzny z Opola a także dwóch kobiet z Ostródy - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

18:20

Kolejne cztery potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Resort zdrowia poinformował, że liczba osób, u których wykryto SARS-CoV-2 wzrosła do 31.

18:13

Polecieć jest coraz trudniej. Linie tną połączenia w związku z koronawirusem.

18:00

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń - mówił szef WHO, informując o uznaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa za pandemię. Tedros Adhanom Ghebreyesus zastrzegł, że uznanie sytuacji za pandemię nie zmienia oceny WHO w sprawie zagrożenia, jakie niesie ze sobą SARS-CoV-2. - Nie zmienią się też działania Światowej Organizacji Zdrowia ani te, które powinny być podejmowane przez władze państw - mówił.

17:56

W Szwecji z powodu koronawirusa zmarła pierwsza osoba - poinformowały sztokholmskie władze medyczne. Do tej pory w Szwecji potwierdzono ponad 480 przypadków SARS-CoV-2. Większość zarażonych ma łagodne objawy choroby.

17:40

WHO oficjalnie: koronawirus to pandemia

17:30

Ministerstwo Nauki ma wspierać uczelnie w zakresie prowadzenia działalności dydaktycznej za pośrednictwem internetu - przekazano na konferencji prasowej kierownictwa resortu.

17:09

"Z ostrożności" władze Chicago przekładają doroczną paradę z okazji Dnia Św. Patryka. Wody rzeki nie zostaną zabarwione na zielono - poinformowała burmistrz Lori Lightfoot. Również parada w Pittsburghu została odwołana.

17:05

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Katarze wzrosła niemal dziesięciokrotnie.

16:50

W szpitalach nie ma wystarczających ilości środków ochrony indywidualnej, a ich zapasy są niewystarczające. Na to potrzebne są większe środki. W tym przypadku rząd powinien skorzystać ze specustawy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, po spotkaniu samorządowców z premierem.

16:40

W związku z epidemiologicznym zagrożeniem koronawirusem Centralne Biuro Antykorupcyjne prosi, by korupcji nie zgłaszać osobiście.

16:01

Lewica apeluje o zamknięcie kościołów z powodu epidemii. Posłowie Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Kretkowska i z Marek Rutki zaapelowali „do rozsądku i poczucia odpowiedzialności Konferencji Episkopatu Polski oraz Prymasa abpa Wojciecha Polaka”, prosząc o „odwołanie zgromadzeń w kościołach w najbliższym czasie”.

15:41

Pierwszy wiceprezydent Iranu, Eshaq Jahangiri, został zarażony koronawirusem - informuje półoficjalna agencja informacyjna FARS.

15:33

- Osobiście zalecam, abyśmy zrobili to, co mówią eksperci. Zwłaszcza na obszarach wysokiego ryzyka - napisała w mediach społecznościowych Greta Thunberg, apelując, by z powodu epidemii koronawirusa nie organizować tymczasowo strajków klimatycznych.

15:23

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu doby o 22 proc. i wynosi 456 - podała agencja Reutera.

15:18

Odwołany został mecz piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 21 z Białorusią, który miał odbyć się 30 marca.

15:02

Miliard euro będzie mogła Polska przeznaczyć na walkę z SARS-COV-2. To pieniądze z niewydanej zaliczki, która trafiła do naszego kraju w ubiegłym roku.

14.56

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Janowie Podlaskim zadecydował o zawieszeniu działalności tamtejszego sądu rejonowego. Sąd będzie objęty kwarantanną do 24 marca 2020 r.

14.49

14.48

Trzeci przypadek śmiertelny koronawirusa w Niemczech. Liczba wykrytych zachorowań wzrosła do 1613.

14.39

„Polityka jest od tego, żeby służyć ludziom, a nie żeby bić pianę ponad ich głowami, wyłącznie wznosząc gromkie apele do kamer. Apelować jest fajnie, działać fajniej i sensowniej. Przechodzimy więc z moją kampanią na full w tryb społecznego działania, z którego wyrosłem, i który jest moim domem” - napisał na Facebooku kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, odnosząc się do epidemii koronawirusa.

14.37

14.36

Do 27 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem - podał RMF FM.

14.33

Węgry ogłosiły stan wyjątkowy po potwierdzeniu 13 przypadków koronawirusa. Zakazane będą wszelkie wydarzenia gromadzące więcej niż 100 osób odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach.

14.29

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedziała, że Europie grozi poważny szok gospodarczy podobny do tego z ostatniego kryzysu finansowego, chyba że przywódcy podejmą pilne działania w związku z koronawirusem. Wskazała, że EBC podejmie kroki już w tym tygodniu.

14.17

Ukraina wprowadziła środki, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - w tym trzytygodniową kwarantannę dla wszystkich szkół i zakaz organizacji zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 200 osób.

13.58

Timo Hubers, piłkarz Hannoveru 96, jest pierwszym piłkarzem w Niemczech, u którego wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Hannover to drużyna 2. Bundesligi.

13.50

Minister zdrowia o zamykaniu kościołów: Nie ma potrzeby. Zwiększenie liczby mszy jest zasadne i sensowne, chodzi o zwiększenie odległości do 1 metra miedzy wiernymi.

13.45

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przełożeniu dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON oraz Sił Zbrojnych RP.

13.20

Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, Krzysztof Bosak, zaapelował o przełożenie ich na jesień.

13.00

W związku z epidemią koronawirusa Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej wydała fatwę, na mocy której zamknięte zostają Centra Muzułmańskie w Polsce.

12.45

Sztab Generalny WP poinformował o odwołaniu wszystkich ćwiczeń rezerwy do końca maja.

12.44

W Iranie z powodu zarażenia się koronawirusem zmarły jak dotąd 354 osoby. W ciągu doby liczba ofiar zwiększyła się o 63 - podał rzecznik irańskiego resortu zdrowia.

Źródło zdjęcia: AFP

12.34

Agencja Badań Medycznych, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, prof. Łukaszem Szumowskim, przygotowała projekt własny w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2).

12.30

Zgadzam się z ministrem Szumowskim, że walka o to, by powstrzymać epidemię i złudne teorie, że Polska znowu będzie „zieloną wyspą”, były od początku nierealne. Ta epidemia przetoczy się przez świat. Powinniśmy się skoncentrować się na tym, by jak najszybciej wykrywać osoby objęte zarażeniem wirusem, dlatego musimy drastycznie i szybko zwiększyć liczbę testów – mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, profesor medycyny, chirurg, transplantolog w rozmowie z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej".

12.21

Przewodniczący episkopatu zachęca aby po Mszach Świętych była śpiewana Suplikacja, gdzie są słowa: od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie. Modlitwa i ostrożność - mówił w Radiu Plus rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel Andrianik.

12.19

Na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Angela Merkel powiedziała, że według władz 60-70 proc. mieszkańców Niemiec może zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2.

Źródło zdjęcia: AFP

12.06

12.06

12.04

Będę wnioskował o zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych dla firm rodzinnych i dla gospodarstw indywidualnych - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

11.59

Austria zawiesza wszystkie połączenia z Włochami realizowane przez pociągi pasażerskie. W Austrii jak dotąd wykryto 131 przypadków koronawirusa. Nie było jak dotąd przypadków śmiertelnych.


11.57

Ashoka Mody, były wicedyrektor europejskiego oddziału Międzynarodowego Funduszu Walutowego, twierdzi, że Włochy mogą potrzebować „prewencyjnego” pakietu pomocowego wartego 500 mld – 700 mld dolarów.

11:55

Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami.

11:52

- Sytuacja w naszym kraju jest bardzo poważna. Rząd zapowiedział zamknięcie żłobków, szkół i przedszkoli. To trudna decyzja, ale za tym muszą iść inne decyzje. Świadomość rodziców, że nie dostaną świadczenia za zostanie w domu z dzieckiem, które ma więcej niż 9 lat, budzi niepokój. Przygotowujemy rozwiązanie zgodnie z którym świadczenia opiekuńcze będą przysługiwały wszystkim rodzicom dzieci w szkołach podstawowych. Składam wniosek do marszałek Elżbiety Witek o pilne zwołanie Sejmu - mówi kandydatka na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

11:51

W Bochlinie w województwie Kujawsko-Pomorskim zmarł 72-letni obywatel Niemiec. Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól, wszystko wskazuje na to, że mężczyzna prawdopodobnie chorował na grypę. W ramach ostrożności pobrano jednak próbki na obecność koronawirusa - podaje TVN24.

11:50

Belgia poinformowała w środę o pierwszym śmiertelnym przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju.

Źródło zdjęcia: AFP

11:32

Morawiecki apeluje o wyrozumiałość do pracodawców i - w miarę możliwości - korzystanie z pracy zdalnej.

11:31

Łukasz Szumowski: Starajmy się, dopóki nie będziemy wiedzieli, że nasze dzieci są zdrowe, starajmy się, aby dzieci nie miały tak bliskich kontaktów z osobami starszymi.

11.30

30-sekundowy rytuał mycia rąk specjalnym płynem zaleca Główny Inspektor Sanitarny.

11.27

Prezydent Andrzej Duda zamierza w trybie pilnym wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Ma to związek z sytuacją obywateli i przedsiębiorców spowodowaną epidemią.

11.20

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował do swojego następcy na tym stanowisku, Tomasza Grodzkiego, o rezygnację ze stanowiska z powodu "nonszalanckich zachowań".

11.10

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży odniósł się w programie #RZECZoPOLITYCE do opinii opozycji, która twierdzi, że w Polsce wykonywanych jest za mało testów na koronawirusa. - To jest nieodpowiedzialna narracja. Testy są przeprowadzane zgodnie ze standardami WHO […] Jest to przykład działania nieodpowiedzialnego politycznie - ocenił.

10.59

Wicepremier Piotr Gliński informuje o zamknięciu instytucji kultury, a także teatrów, oper i kin.

10.57

- Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 marca do 25 marca - informuje wicepremier Jarosław Gowin. Gowin dodaje, że na uczelniach nadal powinny być prowadzone badania naukowe, a studentom mają być stworzone warunki do prowadzenia zajęć online. - Nie widzimy potrzeby, by zmieniać terminy rekrutacji na uczelnie - dodaje.

10.56

Minister pracy Marlena Maląg informuje o zamknięciu żłobków i placówek opiekuńczych.

10.55

Jeśli będzie taka potrzeba będziemy podejmowali ewentualnie dalsze decyzje w tej kwestii - dodaje Piontkowski.

10.52

Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Młodzież przestaje chodzić do szkoły. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dla dzieci najmłodszych trudno jest znaleźć opiekę z dnia na dzień na dłuższy czas. W szczególnych wypadkach, gdy rodzice opiekunowie nie będą w stanie zapewnić opieki malutkim dzieciom będą w stanie ich wysłać do szkoły czy przedszkola. Jest kilka rodzajów placówek, których to ograniczenie nie będzie obejmowało - mówi minister wskazując na niektóre szkoły specjalne i szkoły w ośrodkach wychowawczych, szkoły przy schroniskach dla nieletnich i szkoły w zakładach karnych. Od poniedziałku wszystkie szkoły przestają przyjmować dzieci i sprawować nad nimi opiekę - głównym celem tej decyzji jest ograniczenie ewentualnego przenoszenia wirusa. To jest populacja młodych ludzi, którzy mają kontakty z kilkoma milionami osób. Ta decyzja jest także ostrzeżeniem, aby w najbliższym czasie unikać kontaktów najmłodszych z osobami starszymi. Ta decyzja nie wpływa na razie żaden sposób na terminarz egzaminu szkolnego - wyjaśnia minister edukacji.

10.51

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski: Zamknięcie szkół i przedszkoli uzgodnione z ministrem zdrowia.

10.41

Do piątku szkoły będą działać, ale nie będą w nich prowadzone zajęcia edukacyjne - wyjaśnił premier.

10.39

- Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich - takich jak placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu placówek oświatowych a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku - oświadczył Morawiecki.

10.39

- Do opanowania tej sytuacji, do łagodnego przebiegu, bo jesteśmy przekonani, że wirus będzie się rozprzestrzeniał potrzebne będą zdeterminowane działania - podkreśla.

10.39

- W Polsce mamy 25, prawdopodobnie 26 przypadek zarejestrowany - mówi Morawiecki.

10.39

- Sytuacja we Włoszech jest niezwykle ciężka. Ponad 1500 przypadków w Niemczech i Hiszpanii - wylicza Morawiecki. 

10.38

- Burzy nie da się przewidzieć, ale można budować dobre schronienie - dodaje Morawiecki.

10.36

- Wczoraj wziąłem udział w wideokonferencji z przywódcami RE - mówi Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Widać, ze Polska stosuje dobrą strategię, staramy się wyprzedzać działania wdrażane przez innych - dodaje.

10.28

Ostentacyjne pojechanie do Włoch i tłumaczenie, że nic się nie stało, to najgłupsze, co polityk mógł zrobić – ocenił w programie wicepremier Jacek Sasin w programie TVP Info "#Jedziemy".

Źródło zdjęcia: tv.rp.pl

10.25

Ministerstwo zdrowia Bahrajnu poinformowało o 77 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 w Bahrajnie wykryte wśród obywateli ewakuowanych z Iranu we wtorek.

10.10

Koronawirus odciska coraz większe piętno na całym świecie. Nie można wykluczyć, że będzie on miał wpływ także na warszawską giełdę i nie chodzi tylko o wyceny na parkiecie. Marek Dietl, prezes GPW nie wyklucza, że w sytuacji globalnego kryzysu konieczne może być nawet zawieszenie notowań.

10.08

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei wyznaczył prezydenta kraju, Hassana Rouhaniego, do przewodzenia kampanii przeciwko koronawirusowi w Iranie - poinformował Rouhani w telewizyjnym wystąpieniu.

10.01

9.51

W Indonezji zmarła pierwsza w tym kraju osoba u której wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje państwowa agencja informacyjna Antara.

9.44

Coachella odwołana, tak podają media w USA. Przeniesienie festiwalu na jesień ma związek z epidemią koronawirusa. Słynny festiwal miał odbyć się w kwietniu.

9.37

Teatry państwowe, opery i hale koncertowe w Berlinie będą zamknięte od 11 marca do 19 kwietnia - poinformował berliński senator ds. kultury Klaus Lederer. Władze apelują, aby prywatne teatry również poszły w ślady publicznych placówek.

9.36

9.33

W Iraku odwołano piątkowe modły w świętym dla szyitów mieście Karbala w związku z obawą o rozprzestrzenianie się koronawirusa - głosi oświadczenie wydane przez władze Karbali.

Źródło zdjęcia: AFP

9.31

Na nowej liście antyywowozowej środków medycznych, których bez zezwolenia nie wolno wywozić z Polski, jest już 1587 pozycji. W najnowszej wersji pojawiły się na niej m.in. maski ochronne, czepki medyczne i inne elementy odzieży ochronnej oraz termometry.

9.17

Kolejny przypadek "przywiezienia" koronawirusa do Chin, spoza tego kraju - informuje Reuters. Do Zhengzhou, stolicy prowincji Henan przyleciała z Mediolanu przez ZEA zarażona wirusem SARS-CoV-2 osoba.

9.14

Koronawirus może wzmocnić odporność państwa - pisze w "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.

9.11

Jako lekarz jestem chętny podjąć wszelkie możliwe działania, które spowolnią rozprzestrzenianie się wirusa. W tym trzeba rozważyć zamknięcie szkół - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie "Money. To się liczy".

9.08

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował, że do New Rochelle, miasteczka na północ od Nowego Jorku, zostanie skierowana Gwardia Narodowa w związku z działaniami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19.

Źródło zdjęcia: AFP

8.57

Trwają prace nad tym, by zawiesić zajęcia w lubelskich szkołach - informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka.

8.55

Wojewoda lubelski dementuje informację o zgonie pacjenta, u którego wykryto koronawirusa.

8.53

Wojewoda lubelski informuje o zamknięciu szkół i przedszkoli w niektórych gminach województwa. Jak mówi dotyczy to "nie tylko gminy Niedrzwica Duża".

8.50

Wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował, że nowy przypadek koronawirusa na terenie województwa lubelskiego to kobieta w wieku ok. 50-60 lat. Kobieta trafiła do szpitala w Janowie Lubelskim po tym, jak doszło do nagłego pogorszenia się jej stanu zdrowia. Kiedy okazało się, że kontaktowała się z osobą z kraju, w którym obecny jest koronawirus (potem doprecyzował, że chodzi o syna, który przyjechał z Wielkiej Brytanii) trafiła do szpitala w Lublinie. Wieczorem 10 marca potwierdzono u niej koronawirusa.

8.46

Policja ostrzega przed oszustami, którzy oferują do sprzedaży środki rzekomo chroniące przed koronawirusem.

8.43

Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee ma w środę ogłosić zakaz organizacji zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 250 osób w hrabstwach King, Snohomish i Pierce. Celem zarządzenia ma być przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w stanie USA, który jest największym ogniskiem wirusa w Stanach Zjednoczonych - pisze "The Seattle Times".

Źródło zdjęcia: AFP

8.38

Bank Anglii obniżył główną stopę procentową z 0,75 proc. do 0,25 proc. Obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii ma pomóc gospodarce osłabionej epidemią koronawirusa

8.31

Administracja centralna pracuje normalnie, choć wdrażane są ostrzejsze zasady higieny. Samorządy odsyłają zagrożonych wirusem urzędników do domów - piszemy w "Rzeczpospolitej".

8.10

Trzy kolejne zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia.

7.57

Polskie Radio decyzją zarządu zawiesza wszystkie audycje z udziałem publiczności - koncerty, próby oraz wszystkie wydarzenia antenowe i pozaantenowe.

7.29

Dzisiejszy mecz Premier League między Manchester City a Arsenalem będzie przełożony. Powodem jest zagrożenie koronawirusem i kwarantanna kilku zawodników Arsenalu, ktorzy zdecydowali się na nią po kontakcie z zarażoną osobą.

6.59

Jamajka potwierdziła pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia.

6.43

Przedsiębiorcy poszkodowani wskutek epidemii mogą odliczyć od przychodów poniesione wydatki - piszemy w "Rzeczpospolitej".

6.40

Po apelach farmaceutów, Główny Inspektor Farmaceutyczny zezwolił aptekom na rozlewanie płynu do dezynfekcji do mniejszych pojemników - piszemy w "Rzeczpospolitej".

6.37

Szturm na internetowe sklepy spożywcze oraz pustoszone półki w stacjonarnych sklepach pokazują, że obawy przed epidemią rosną. Znikają zwłaszcza produkty sypkie, które można długo magazynować - piszemy w "Rzeczpospolitej".

5.57

We włoskim miasteczku Borghetto Santo Spirito kobieta nie może opuścić mieszkania, w którym znajdują się zwłoki jej męża, w związku z ograniczeniami wynikającymi z kwarantanny - poinformował burmistrz miasteczka, Giancarlo Canepa w rozmowie z CNN.

5.42

W Korei Południowej doszło w środę do pierwszego wzrostu liczby nowo wykrytych zachorowań spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2 po pięciu dniach spadków liczby wykrywanych przypadków. W środę w Korei Płd. zdiagnozowano 242 nowe przypadki Covid-19 - choroby wywołanej koronawirusem.

Źródło zdjęcia: AFP

5.26

W Panamie stwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zmarły to 64-letni mężczyzna, który zmagał się również cukrzycą i bakteryjnym zapaleniem płuc.

5.00

Liczba przypadków koronawirusa wykrytych w Hongkongu wzrosła do 120 - informują władze miasta.

Źródło zdjęcia: AFP

4.59

Kanada potwierdziła wykrycie 14 nowych przypadków koronawirusa - większość u osób, które ostatnio przebywały poza granicami kraju - poinformowały władze.

4.58

Gubernator Massachusetts Charlie Baker ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, aby "wesprzeć reakcję" na pojawienie się w tym stanie koronawirusa.

4.57

Po czterech dniach spadku liczby nowo wykrytych zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, we wtorek w Chinach wykryto 24 nowe przypadki zachorowania na Covid-19, chorobę wywołaną koronawirusem, o pięć więcej niż dzień wcześniej. 10 z tych zachorowań to przypadki, w których wirus został "przywieziony" do Chin przez osobę przybywającą spoza granic Państwa Środka - podaje chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

4.56

Liczba zachorowań spowodowanych koronawirusem w USA wzrosła do 1000 - informuje CNN opierając się na danych władz stanowych, danych rządowych i danych Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Jak dotąd z powodu Covid-19, choroby wywołanej koronawirusem, zmarło 31 osób.

4.52

Na całym świecie koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 119264 osób. 4291 zmarło w wyniku zarażenia się wirusem.

Najwięcej zachorowań wykryto w Chinach (80778). We Włoszech liczba wykrytych zachorowań przekroczyła 10 tysięcy - i wynosi obecnie 10149. W Iranie wykryto jak dotąd 8042 zachorowania, a w Korei Południowej - 7755. We Francji wykryto 1784 przypadki Covid-19, w Hiszpanii - 1695, a w Niemczech - 1565.

Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461