fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Gubernator stanu Waszyngton ograniczy zgromadzenia publiczne

AFP
Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee ma w środę ogłosić zakaz organizacji zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 250 osób w hrabstwach King, Snohomish i Pierce. Celem zarządzenia ma być przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w stanie USA, który jest największym ogniskiem wirusa w Stanach Zjednoczonych - pisze "The Seattle Times".

Zarządzenie będzie dotyczyć m.in. imprez sportowych, koncertów, imprez kulturalnych, ale nie obejmie galerii handlowych - informuje dziennik.

W stanie Waszyngton koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 273 osób. 24 osoby zmarły w wyniku choroby Covid-19, wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

W USA wykryto już 1010 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. W wyniku zarażenia się wirusem zmarło jak dotąd 31 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Seattle Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA