fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w USA: Stan wyjątkowy w Massachusetts

AFP
Gubernator Massachusetts Charlie Baker ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, aby "wesprzeć reakcję" na pojawienie się w tym stanie koronawirusa.

W Massachusets jak dotąd wykryto 92 przypadki koronawirusa. Aż 70 z nich ma związek z konferencją zorganizowaną przez Biogen - międzynarodową firmę działająca w branży biotechnologii. Konferencja miała miejsce pod koniec lutego.

Baker w oświadczeniu wydanym w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego zapowiedział, że władze odwołają lub przeniosą do rzeczywistości wirtualnej wszystkie konferencje, seminaria i inne zgromadzenia tego rodzaju, a także poinformują pracowników administracji, aby ci nie uczestniczyli w organizowanych przez podmioty zewnętrzne konferencjach, seminariach lub wydarzeniach publicznych.

Ponadto władze zaprzestaną wszystkich, służbowych wyjazdów poza granice stanu.

Władze przypomną też wszystkim zatrudnionym, aby osoby, które czują się źle i mają objawy podobne do grypy, nie przychodziły do pracy.

- Będziemy nadal planować i przygotowywać się do opóźniania rozprzestrzeniania się wirusa i wydamy nowe wytyczne dla pracowników administracji - zapowiedział Baker. 

Gubernator wezwał też pracodawców na terenie stanu, aby ci "poszli w ślady władz wykonawczych" i ograniczyli lub wyeliminowali całkowicie wszystkie niepotrzebne podróże, a także - tam gdzie to możliwe - przestawiali się na pracę zdalną.

- Wzywamy też osoby starsze i te, które mają kłopoty ze zdrowiem, aby unikały dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich - dodał.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA