fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Pierwszy wiceprezydent Iranu zarażony wirusem

Fars News Agency / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)
Pierwszy wiceprezydent Iranu, Eshaq Jahangiri, został zarażony koronawirusem - informuje półoficjalna agencja informacyjna FARS.

Jahangiri jest najwyższym rangą politykiem irańskim, który zaraził się wirusem.

W Iranie w wyniku zarażenia się wirusem zmarły jak dotąd 354 osoby. Wirusa wykryto u 9 tysięcy.

Wśród ofiar wirusa są były parlamentarzysta 64-letni Mohammad-Reza Rahchamani, Farzad Tazari, były członek Departamentu Politycznego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, 55-letnia Fatemeh Rahbar, irańska parlamentarzystka, 68-letni Hossein Sheikholeslam, były wiceszef MSZ i 71-letni Mohammad Mirmohammadi, bliski doradca najwyższego przywódcy duchowego Iranu, ajatollaha Alego Chamenei.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący parlamentu Iranu poinformował, że koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 23 parlamentarzystów.

Wśród zarażonych wirusem są wiceminister zdrowia, Iraj Harirchi i wiceprezydent Masoumeh Ebtekar.Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Fars
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA