Gubernator Nowego Jorku wysyła Gwardię Narodową do New Rochelle

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował, że do New Rochelle, miasteczka na północ od Nowego Jorku, zostanie skierowana Gwardia Narodowa w związku z działaniami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19.

Aktualizacja: 11.03.2020 08:06 Publikacja: 11.03.2020 07:49

Gubernator Nowego Jorku wysyła Gwardię Narodową do New Rochelle

Foto: AFP

Gwardia Narodowa będzie dostarczać żywność osobom objętym kwarantanną w New Rochelle, gdzie powstanie "strefa skażenia".

New Rochelle jest jednym z "większych ognisk" zachorowań w USA - poinformował Cuomo.

Jak dotąd w USA wykryto 1010 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. 31 osób zmarło w wyniku zarażenia się nim.

W stanie Nowy Jork wykryto 173 przypadki koronawirusa, 108 z nich zdiagnozowano w hrabstwie Westchester, gdzie znajduje się New Rochelle.

W samym Nowym Jorku wykryto 36 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. New Rochelle to miasteczko liczące 77 tysięcy mieszkańców.

Ogniskiem koronawirusa w New Rochelle ma być tamtejsza synagoga.

Gwardia Narodowa w New Rochelle - oprócz dostarczania żywności - ma zająć się dezynfekowaniem szkół i miejsc publicznych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777