fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Irak: Modły w Karbali znów odwołane. Powód? Wirus

AFP
W Iraku odwołano piątkowe modły w świętym dla szyitów mieście Karbala w związku z obawą o rozprzestrzenianie się koronawirusa - głosi oświadczenie wydane przez władze Karbali.

Karbala, podobnie jak An-Nadżaf to miejsca przyciągające wielu szyickich pielgrzymów z Iraku i innych krajów, w tym Iranu, gdzie znajduje się duże ognisko epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Modły w Karbali były odwołane już w ubiegły piątek.

Jak dotąd w Iraku wykryto 60 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, pięć osób zmarło w wyniku Covid-19, choroby wywołanej wirusem.

W sąsiednim Iranie, w którym wyznawcy szyickiego odłamu islamu stanowią większość, zachorowało jak dotąd ponad 8 tysięcy osób, niemal 300 zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA