fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW nie wyklucza zawieszenia notowań przez koronawirusa

Bloomberg
Koronawirus odciska coraz większe piętno na całym świecie. Nie można wykluczyć, że będzie on miał wpływ także na warszawską giełdę i nie chodzi tylko o wyceny na parkiecie. Marek Dietl, prezes GPW nie wyklucza, że w sytuacji globalnego kryzysu konieczne może być nawet zawieszenie notowań.

Prezes GPW Marek Dietl wystosował w tej sprawie kolejne oficjalne stanowisko. Poniżej prezentujemy pełną jego treść.

„W związku z występującą na świecie epidemią koronawirusa (COVID-19), a w szczególności odnotowanymi przypadkami zachorowania w Polsce, chcemy poinformować, iż na bieżąco analizujemy wpływ ryzyka tego zagrożenia na ciągłość działania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Obecnie nie ma sygnałów, które mogłyby zwiększyć ryzyko przerwy w świadczeniu usług dla klientów GPW z powodu absencji naszych pracowników.

GPW, w ramach bieżących działań związanych z zarządzaniem ryzykiem operacyjnym, cały czas analizuje potencjalne warianty rozwoju sytuacji oraz przygotowuje adekwatne rozwiązania zapewniające ciągłość świadczonych usług. W ramach procesu uwzględniany jest również szerszy kontekst zjawiska, aniżeli tylko kwestie epidemiologiczne wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Czytaj także: Giełdy odrabiają straty. GPW niechlubnym wyjątkiem 

Organizacja ciągłości działania GPW, a w szczególności powielenie zasobów odtworzeniowych niezbędnych do realizacji procesów krytycznych w różnych lokalizacjach (Biuro Zapasowe, Zapasowe Centrum Przetwarzania Danych), zapewnia niwelowanie negatywnego wpływu zdarzeń losowych, takich jak konieczność zawieszenia na określony czas korzystania z infrastruktury w jednej z lokalizacji.

Nasze rozwiązania technologiczne i organizacyjne pozwalają na pracę zdalną na większości stanowisk, a także umożliwiają przeniesienie w bezpieczny sposób stanowiska pracy do domu lub innej wybranej lokalizacji.

Jednocześnie GPW przeprowadziła przegląd obecnych planów ciągłości działania na wypadek zwiększenia ryzyka odczuwania negatywnych skutków wywołanych przez epidemią koronawirusa. Nasze procedury uwzględniają scenariusze tego typu zagrożeń oraz zawierają rozwiązania formalnoprawne pozwalające zapewnić ciągłość działania naszych procesów krytycznych.

W celu minimalizacji ryzyka zachorowania wśród pracowników GPW podjęła działania prewencyjne zgodnie ze standardami branżowymi i wymogami regulacyjnymi. Nasze środki ciągłości działania mają na celu utrzymanie naszych usług.

Nie możemy jednak wykluczyć, iż w sytuacji globalnego kryzysu, a w konsekwencji czasowego zaprzestania działalności przez Członków Giełdy, konieczne będzie również zawieszanie notowań. Giełda będzie tutaj kierować się wewnętrznymi procedurami i regulacjami. Jako moment rozpoczęcia procesu decyzyjnego w takiej sytuacji przyjęty został 30 procentowy próg zaprzestania udziału uczestników w sesji giełdowej mierzony ich udziałem w obrotach.

W tym szczególnym okresie bezpieczeństwo naszych pracowników i ich rodzin jest naszym najwyższym priorytetem, zapewniamy jednak, iż dokładamy wszelkich starań, aby dostępność świadczonych przez GPW usług przebiegała bez zakłóceń oraz codziennie oceniamy bieżącą sytuację".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA