Przemysław Tychmanowicz

Przemysław Tychmanowicz

Absolwent ekonomii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziennikarz

Zbliża się święto inwestorów indywidualnych

Jeszcze dobrze nie opadły emocje po ostatniej konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej, a już za chwilę rynek kapitałowy znów zawita pod Tatrami.

BGK myśli o uruchomieniu biura maklerskiego

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, na rynku może pojawić się nowe biuro maklerskie. Jego głównym obszarem zainteresowania mają być małe i średnie firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Sadowski: Kredyty mniej dostępne. Frątczak: Tradycyjny handel ma się dobrze

- Osoby, które w październiku ubiegłego roku mogły liczyć na kredyt w wysokości 400 tys zł, teraz mogą pożyczyć około 220 tys. Zdolność kredytowa cały czas maleje – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Jarosław Sadowski, główny analityk w firmie Expander. Magdalena Frątczak dyrektor w CBRE porusza z kolei temat funkcjonowania sklepów stacjonarnych. – Dwa lata pandemii nauczyły nas korzystać z różnych źródeł zaspokajania potrzeb, ale sklepy stacjonarne nadal odgrywają ważną rolę - mówi.

Zaskakująca siła naszej waluty

Złoty zyskiwał w poniedziałek na wartości zarówno wobec dolara, jak i euro. Wyzwań stojącymi przed naszą walutą wciąż jednak nie brakuje.

WIG20 kontynuuje marsz na południe. Znów stracił

Trend spadkowy na warszawskiej giełdzie pozostaje aktualny. WIG20 znów stracił na wartości i  jest coraz bliżej okrągłego poziomu 1700 pkt.

Zieliński: Problem rat kredytów jest chwilowy. Kuba: Polskie firmy bez kompleksów

- Pomysły wsparcia kredytobiorców przedstawione ostatnio przez premiera nie do końca są zrozumiałe. Pomoc powinna być skierowane do tych, którzy naprawdę jej potrzebują – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Marcin Zieliński, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI mówi z kolej o ekspansji polskich firm na zagraniczne rynki: - Decyzja o ekspansji zagranicznej nie może wynikać tylko z nadarzającej się okazji. Powinien to być efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Okazje były i będą – mówi Kuba.

Bursa: Nawet 6-proc. stopy w tym kwartale. Buliński: eBay może namieszać w Polsce

- Podwyżki stóp procentowych są przesądzone, a banki centralne są zdeterminowane by robić to szybko. Kluczowe jak długo stopy procentowe będą utrzymywały się na wyższym poziomie – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI. Jędrzej Buliński, prezes firmy Heseya mówi z kolei o rynku e–commerce. – E–commerce w biznesie staje się koniecznością, chociaż różnie wygląda to w poszczególnych branżach – podkreśla.

Brokerzy zakładają szaty bankowe. Trend ma się dobrze

Prowadzenie biznesu maklerskiego w strukturach banków jest już standardem na naszym rynku. Chociaż samo połączenie jest skomplikowane, to chętnych, by je przeprowadzić, nie brakuje.

Misiak: Wystarczy już zmian w podatkach. Skiba: Ukraińcy szansą dla rynku pracy

- Temat Polskiego Ładu nie znika. Wydaje się, że ostatnio zaproponowane zmiany podatkowe nie będą ostatnimi. Przepisy natomiast już teraz są bardzo skomplikowane – mówi w program Rzecz o Biznesie Anna Misiak, partner w MDDP, wiceszefowa grupy PIT/CIT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Artur Skiba, prezes firmy Antal opowiada z kolei o sytuacji Ukraińców na polskim rynku pracy. – Widzimy, że już teraz Ukraińcy próbują się odnaleźć na rynku pracy. Mamy natomiast do czynienia z inną migracją niż tą którą znaliśmy – mówi Skiba.

Balcerowski: Ropę z Rosji da się zastąpić. Adamiak: Euro po 5 zł to raczej przeszłość

- Odejście od rosyjskiej ropy naftowej jest wykonalne. Da się to zrobić praktycznie z dnia na dzień - mówi w programie Rzecz o Biznesie Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI, autor bloga insiderfx.pl. Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP mówi z kolei o kondycji naszej waluty. - Sytuacja się uspokoiła i chyba słusznie. Fundamenty gospodarcze nadal są mocne, a do tego dochodzi też reakcja władz monetarnych - podkreśla.