Przemysław Tychmanowicz

Przemysław Tychmanowicz

Absolwent ekonomii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziennikarz

Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?

Banki centralne, z Fedem na czele, będą znów w czerwcu odgrywały pierwszoplanową rolę na rynku. To siłą rzeczy kieruje uwagę w stronę dolara.

Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji

Klientom wielu biur i domów maklerskich dojdzie nowy obowiązek. Będą musieli sami obliczyć i odprowadzić podatek od odsetek i dyskonta od notowanych obligacji skarbowych i korporacyjnych.

Śląsk Wrocław idzie na sprzedaż. Tylko tydzień na zebranie ofert

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, poinformował, że tamtejszy WKS Śląsk został wystawiony na sprzedaż.

GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury

Giełda chce bardziej uniezależnić swoją sytuację finansową od kondycji rynku finansowego. W dużej mierze mają w tym pomóc projekty, które już działają lub te, nad którymi toczą się prace.

Kruk, Best i Kredyt Inkaso szukają szansy w technologii

Maszyny zastępują pracowników firm windykacyjnych w obsłudze przeterminowanych długów.

Polacy niechętnie patrzą na sondowane przez MF zmiany w podatku Belki

Kwota wolna od podatku wynosząca 10 tys. zł, ale i wzrost stawki z 19 do 20 proc. – takie propozycja dotyczące zmian w podatku Belki sondowało jeszcze nie tak dawno Ministerstwo Finansów. Badania pokazują jednak, że pomysł ten nie przypadłby do gustu społeczeństwu.

Paulina Pietkiewicz, Capitea: Z piramidy finansowej zrobiliśmy normalną firmę

Ataki na nas, które się pojawiają, destabilizują spółkę. Są w interesie tylko tych, od których chcemy uzyskać należne pieniądze – przekonuje Paulina Pietkiewicz, były już członek zarządu firmy Capitea (dawny GetBack).

Zawód audytora to liczne wyzwania, ale wciąż także duże możliwości

Jak zatrzymać trend spadającego zainteresowania pracą w audycie? Jakie zadania stoją dzisiaj przed biegłymi rewidentami? Czy regulacje bardziej pomagają czy przeszkadzają w ich pracy? Jaki wpływ ma i będzie miała na tę pracę technologia? To kilka z tematów poruszonych podczas debaty ekspertów zorganizowanej przez „Parkiet” i „Rzeczpospolitą”.

Żurawski: Banki w Polsce mają się dobrze

- Kondycja polskich banków jest bardzo dobra. Widać to zarówno po stronie zysków, jak i po stabilności sektora. W obecnych warunkach makroekonomicznych może on czuć się bezpieczny – mówi w programie Rzecz o Biznesie Andrzej Żurawski, ekonomista EMIS. Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ skupia się z kolei na sile naszej waluty. – Złoty jest silny słabością dolara. Po dużym ruchu umacniającym walutę często natomiast jest tak, że trend się odwraca – ostrzega Rogalski.

Sobolewski: Pokój, później odbudowa Ukrainy. Sawicki: Szczyt inflacji za nami

- O wielkoskalowej odbudowie Ukrainy będzie można mówić dopiero wtedy, gdy będzie gwarancja tego, że dzień po odbudowie kolejna rakieta nie obróci w pył tego co przed chwilą zbudowaliśmy – mówi w programie Rzecz o Biznesie Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawcy RP. Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl mówi z kolei o inflacji na świecie i działaniach banków centralnych. – W większości gospodarek szczyt inflacji został już minięty. Również banki centralne są już na finiszu podwyżek stóp procentowych – mówi Sawicki.