fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

PILNE Szkoły, uczelnie i przedszkola zamknięte na dwa tygodnie

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Z powodu zagrożenia koronawirusem rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, wyższych uczelni i przedszkoli. W Polsce potwierdzono 27 przypadków koronawirusa.

Morawiecki mówił podczas konferencji, że według WHO coraz bliżej ogólnoświatowej pandemii. W związku z tym należy podjąć działania wyprzedzające.

Zdaniem premiera pod tym względem Polska stosuje dobrą strategię, która powielają inne kraje.

- Burzy nie da się przewidzieć, ale można się przed nią ochronić - mówił Morawiecki.

W związku z tym rząd podjął decyzję o zamknięciu do odwołania szkół, wyższych uczelni i przedszkoli.

W związku z tym, że rodzice mogą mieć problemy z natychmiastowym zorganizowaniem opieki dla dzieci, placówki oświatowe będą czynne jeszcze jutro i pojutrze - nie będzie jednak lekcji i tym osobom, które mogą się powstrzymać od posyłania dzieci do szkół, rekomenduje się pozostawienie dzieci w domach. Od poniedziałku będą zamknięte przez dwa tygodnie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że administracyjne nakazy czy zakazy nie są w stanie powstrzymać epidemii. Jest do tego niezbędna troska o zdrowie własne i najbliższych i przestrzeganie nawet najbardziej surowych reguł.

- To jest czas kwarantanny całego społeczeństwa. Gorąco apeluję o odpowiedzialność - mówił Szumowski.

- To decyzja uzgodniona z ministrem zdrowia - mówił Dariusz Piontkowski.

Podkreślił, że zarządzenie nie będzie obowiązywać w placówkach zamknietych, w których odbywa się edukacja - w szpitalach, ośrodkach szkolno-wychowawczych czy więzieniach.

Nauczyciele mają pozostać w gotowości do pracy, ale nie będzie się od nich oczekiwać przychodzenia do szkół. Maja jednak możliwość prowadzenia zajęć na platformach e-learningowych, na przykład organizując powtórki dla maturzystów. Za czas zawieszenia działalności placówek oświatowych nauczyciele otrzymają normalne wynagrodzenie.

Minister Maląg zapewniła, że rząd zadbał o rodziców. Mogą skorzystać z wprowadzonego dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 i sprawować nad nimi opiekę przez 14 dni.

Zasiłek będzie wypłacany z ZUS, a więc z budżetu państwa. Rodzice mogą z niego skorzystać zgodnie z własnymi wyborem - albo matka, albo ojciec, lub wybrać możliwość pracy zdalnej. Zasiłek dotyczy również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

W przypadku dzieci starszych niż 8-letnie zasiłek 14-dniowy nie ma zastosowania.

Minister Gowin zapewnił, że jego resort umożliwił studentom korzystanie z zajęć online, m.in. poprzez dostarczanie im tą drogą treści wykładów..

Rząd zawiesza też na czas 2 tygodni działanie placówek kultury - muzeów, kin, teatrów - wszystkich przedsięwzięć, które zakładają większe zgromadzenia ludzi. - Praca muzealna może się odbywać normalnie - zapewnił Gliński.

Szef resortu kultury zaapelował o witanie się gestem dotykania się łokciami, w ramach rezygnacji z przyzwyczajeń umożliwiających przeniesienie wirusa.

Decyzja o zamknięciu placówek edukacyjnych zapadła na dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbyło się w Kancelarii Premiera.

Ogłoszono ją na konferencji prasowej z udziałem Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, szkolnictwa wyższego - Jarosława Gowina, edukacji - Dariusza Piontkowskiego, kultury - Piotra Glińskiego oraz rodziny, pracy i polityki społecznej - Marleny Maląg.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA