fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Bahrajn: Z Iranu wrócił samolot pełen chorych na Covid-19

AFP
Ministerstwo zdrowia Bahrajnu poinformowało o 77 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 w Bahrajnie wykryte wśród obywateli ewakuowanych z Iranu we wtorek.

Łączna liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Bahrajnie wzrosła do 189, 30 osób zostało wyleczonych. Jak dotąd w Bahrajnie nikt nie zmarł w wyniku zarażenia się wirusem. 

Samolotem z Iranu, gdzie znajduje się duże ognisko koronawirusa, wróciło do Bahrajnu 165 osób. Badanie 77 z nich pod kątem obecności wirusa w organizmie dało wynik pozytywny.

Pozostałe ewakuowane z Iranu osoby przejdą obowiązkową kwarantannę.

Liczba chorych wzrosła też w Kuwejcie - po wykryciu koronawirusa SARS-CoV-2 u trzech osób, liczba chorych wzrosła do 72.

W Iranie w wyniku zarażenia się wirusem zmarło niemal 300 osób. Zachorowało ponad 8 tysięcy.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA