fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Prezydent Iranu przewodzi kampanii przeciwko wirusowi

AFP
Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei wyznaczył prezydenta kraju, Hassana Rouhaniego, do przewodzenia kampanii przeciwko koronawirusowi w Iranie - poinformował Rouhani w telewizyjnym wystąpieniu.

Rouhani zaapelował do Irańczyków, aby ci "obserwowali dobre zwyczaje sanitarne" w ramach walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

W poniedziałek ajatollah Chamenei wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że nie wygłosi tradycyjnej przemowy w świątyni w Meszhedzie z okazji nadejścia Perskiego Nowego Roku (Nowruz), które to święto przypada 20 marca.

W Iranie stwierdzono jak dotąd 8042 przypadki koronawirusa. W wyniku zarażenia się nim zmarło 291 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA