fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ukraina zamyka szkoły. W Kijowie zamknięte będą kina

AFP
Ukraina wprowadziła środki, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - w tym trzytygodniową kwarantannę dla wszystkich szkół i zakaz organizacji zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 200 osób.

Wyjątkiem są zgromadzenia publiczne o dużej "wadze państwowej" i imprezy sportowe, które jednak muszą odbywać się bez udziału publiczności.

Tymczasem Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa zapowiedział, że od czwartku w stolicy Ukrainy zamknięte zostaną szkoły, przedszkola i uniwersytety.

W Kijowie zamknięte zostaną również kina, a w centrach handlowych pojawią się "patrole lekarzy" - informuje CNN.

- Bez paniki - apeluje do mieszkańców Kijowa Kliczko. - Musimy być odpowiedzialni. Jeśli nie czujecie się dobrze, idźcie do lekarza - dodaje.

Kliczko dodał też, że nie można wykluczyć wprowadzenia stanu wyjątkowego w Kijowie w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jak dotąd na Ukrainie wykryto jeden przypadek koronawirusa SARS-Cov-2.

W Kijowie nie stwierdzono jak dotąd żadnego przypadku.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA