Na najnowsze informacje o sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie napraszamy jutro od rana na rp.pl.

22:47

We Francji odnotowano 4452 nowe przypadki zakażeń. To najniższy wynik od 28 września. Wskazuje to, ze wprowadzony w kraju drugi lockdown przynosi oczekiwane rezultaty.

22:29

Władze Warszawy w ubiegły poniedziałek informowały, że miejskie szpitale otrzymały od rządu zaledwie dwa z 53 respiratorów w ramach zgłoszonego zapotrzebowania na sprzęt do walki z Covid-19. Do tej pory przekazano stołecznym szpitalom 12 takich urządzeń.

21:32

Premier Boris Johnson zapowiedział, że rząd nie będzie zmuszał obywateli do szczepienia się przeciw koronawirusowi.

20:54

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że prawdopodobnie stoki narciarskie będą otwarte dla osób, które mieszkają w ich pobliżu.

20:41

20:13

– Jest mało prawdopodobne, aby Hiszpania wprowadziła
obowiązek szczepienia przeciw koronawirusowi – przekazały agencji Reutersa źródła z hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

19:32

Gdyby wybory parlamentarne odbył się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27 proc. ankietowanych. Dwa punkty procentowe mniej zdobyła Koalicja Obywatelska – wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

19:11

Premier Wielkiej Brytanii zaprezentował w poniedziałek nowe środki, które będą obowiązywały w Anglii od 2 grudnia. Zostanie zniesiony lockdown, a nowe obostrzenia będą miały charakter regionalny. Rząd chce ponownie otworzyć te gałęzie gospodarki, w których wskaźniki zakażeń są najniższe.

18:35

Osoby protestujące pod budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej przenieśli się pod komisariat przy ul. Wilczej. Domagają się uwolnienia zatrzymanej dziennikarki Agaty Grzybowskiej.

18:29

Wielka Brytania zgłosiła odnotowała 15 450 nowych przypadków COVID-19. Łącznie w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzono 40 504 nowych zakażeń, co oznacza spadek o 23 proc. względem poprzedniego tygodnia.

Potwierdzono również 206 kolejnych zgonów. Łącznie w ciągu tygodnia zmarło 3084 pacjentów (wzrost o 6 proc.)

18:00

17:53

W jednym ze sklepów w Gdańsku zmarł mężczyzna, u którego potwierdzono wcześniej koronawirusa. 63-latek złamał nakaz przebywania w izolacji domowej

17:33

We Włoszech w ciągu ostatniej doby odnotowano 22 930 nowych przypadków zakażeń. Zmarło 630 osób.

16:43

Brama wjazdowa do Ministerstwa Edukacji Narodowej została zablokowana przez protestujących pod hasłem „Wolna aborcja i wolna edukacja!”. Na miejscu jest już wielu funkcjonariuszy policji, którzy z głośników puszczają komunikaty o obowiązującym stanie epidemii. W mediach społecznościowych pojawiły się także doniesienia o legitymowaniu i zatrzymywaniu protestujących.

16:42

Premier Boris Johnson w poniedziałek ma ogłosić, że od przyszłego miesiąca na stadiony piłkarskie będą mogli wrócić kibice. Rozgrywki w Wielkiej Brytanii odbywały się bez udziału fanów od marca.

16:25

„Oddałem osocze i wszystkich was, ozdrowieńców, do tego zachęcam! Wielu ludzi potrzebuje naszej pomocy!” – zaapelował prezydent Andrzej Duda.

15:54

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Biały Dom planuje zorganizować w przyszłym tygodniu przyjęcie świąteczne. Jednocześnie amerykańska administracja apeluje do Amerykanów, by zrezygnowali z rodzinnych spotkań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

AFP

AFP

15:47

Indyjski Sąd Najwyższy w poniedziałek potępił władze kilku stanów, w tym New Delhi, w związku z wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Ostrzegł, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

15:29

Władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie darmowa dla wszystkich mieszkańców kraju.

14:58

Minister sprawa zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto poinformował, że kraj rozpoczyna testowanie rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 – Sputnika V. Węgry są pierwszym krajem w Europie, który otrzymał próbki szczepionki z Rosji.

14:32

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że dokonano uboju tysiąca norek na jednej z ferm w północno-zachodnim regionie kraju, na której wykryto zakażenia koronawirusem wśród tych zwierząt.

Badania zwierząt w dwóch kolejnych hodowlach trwają.


14:15

Badania nad przepływem powietrza ujawniają strategie ograniczania transmisji Covid-19 wewnątrz pomieszczeń. Wyniki badań przedstawiono na dorocznym zjeździe American Physical Society.

13:44

Władze wielu z 16 niemieckich landów opowiadają się za przedłużeniem obowiązywania częściowego lockdownu w kraju, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa i sprawić, że rodzinne zgromadzenia w czasie świąt Bożego Narodzenia będą możliwe – poinformowało dwoje premierów lokalnych rządów.

Michael Sohn / POOL / AFP

Michael Sohn / POOL / AFP

13:31

Gowin zapowiada „dobre wieści dla narciarzy”.

13:17

Na Zachodnim Brzegu ogłoszono częściowy, dwutygodniowy lockdown, aby ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje AP. Premier Palestyny, Mohammed Sztajeh ogłosił w poniedziałek, że w weekendy na Zachodnim Brzegu będzie obowiązywać pełny lockdown, a w dni powszednie na terenie Zachodniego Brzegu będzie obowiązywać godzina policyjna – od 19 do 6 rano. Palestyński resort zdrowia poinformował o ponad 3 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem w ostatnim tygodniu.

13:14

Nie mamy środków finansowych ani siły na to, aby cyklicznie przechodzić pandemię – stwierdził w rozmowie z Michałem Kolanką Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:57

Niemcy chcą mocniej ratować gospodarkę dotkniętą skutkami pandemii koronawirusa i planują zwiększyć w 2021 r. zadłużenie budżetu do co najmniej 160 mld euro – informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

12:53

Stephane Bancel, prezes spółki Moderna, stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag”, że jego firma będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25 – 37 dolarów za 1 dawkę. Cena ma być zależna od wielkości zamówienia.

12:51

Premier Szwecji Stefan Löfven w rzadkim orędziu do Szwedów wyemitowanym przez państwową telewizję wezwał rodaków do „zrobienia co możliwe w walce z pandemią koronawirusa”, ponieważ „ludzkie zdrowie i życie jest wciąż zagrożone”, a „niebezpieczeństwo rośnie”.

Fredrik SANDBERG / TT News Agency / AFP

Fredrik SANDBERG / TT News Agency / AFP

12:36

To będą święta w reżimie sanitarnym, podobnie jak Wielkanoc.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia

12:31

W USA liczba hospitalizacji zakażonych koronawirusem osiąga rekordową wysokość od 13 dni z rzędu – w niedzielę w amerykańskich szpitalach przebywało 83 870 chorych na COVID-19.

12:18

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Indonezji przekroczyła 500 tysięcy. Śmiertelność COVID-19 – biorąc pod uwagę wykryte przypadki zakażenia – wynosi 3,18 proc.

ADITYA AJI / AFP

ADITYA AJI / AFP

11:50

Święta Bożego Narodzenia niestety będą inne niż zwykle, chcemy aby rodziny spotykały się tylko w najbliższym gronie osób mieszkających razem. Projekt rozporządzenia ws. ograniczenia przemieszczania się w tym czasie jest obecnie konsultowany. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby przemieszczanie się, nasza aktywność publiczna także w okresie świąt była jak najmniejsza

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

11:46

Pakistan zamknie wszystkie instytucje edukacyjne od czwartku do 11 stycznia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformował minister edukacji, Shafqat Mahmood. Od 26 listopada do rozpoczęcia ferii, 24 grudnia, nauka ma być prowadzona zdalnie. W Pakistanie w ciągu ostatniej doby wykryto 2 756 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a od początku epidemii – 376 929 zakażeń i 7 696 zgonów.

11:42

W listopadzie gospodarka strefy euro ponownie znalazła się w recesji. To efekt ograniczeń aktywności ekonomicznej wprowadzonych w celu stłumienia drugiej fali epidemii COVID-19. Ich konsekwencje widać szczególnie w sektorze usługowym.

11:21

P.o. szef GIS Krzysztof Saczka mówi, że rozbieżności w raportach o liczbie zakażeń pochodzą z długiego okresu a ich znaczenie w skali całego wyniku „jest znikome”. Największy problem ma istnieć na Mazowszu.

11:19

GIS wprowadza nowy system raportowania o zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2, by uniknąć różnic w raportowanych liczbach zakażeń. Laboratoria w ciągu 48 godzin mają wprowadzać wyniki testów do systemu informatycznego.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:12

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zaoferowała prezydentowi-elektowi USA Joe Bidenowi pomoc w walce z nową falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, która uderzyła w USA.

Michael BRADLEY / AFP

Michael BRADLEY / AFP

10:54

Boris Johnson pisze o „ekscytujących informacjach” dotyczących skuteczności szczepionki na COVID-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca.

10:47

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 27,4 tys. testów, które dały 15 002 wyników pozytywnych. Odsetek testów pozytywnych wyniósł 54,75 proc.

10:45

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich 7 dni spadła do 53,32. Jeśli wskaźnik ten spadnie do 50 możliwe będzie łagodzenie obostrzeń w Polsce.

10:44

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce z ostatnich 7 dni spadła do 20 450.

10:39

Sprzedaż detaliczna w październiku zmalała o 2,3 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od maja, choć działały jeszcze galerie handlowe. W listopadzie załamanie sprzedaży będzie głębsze.

10:36

15 002 zakażenia w ciągu doby to najmniej wykrytych zakażeń w Polsce od 26 października – wówczas resort zdrowia informował o 10 241 zakażeniach.

10:31

15 002 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, 156 zgonów chorych na COVID-19 w Polsce.

10:22

W najbardziej optymistycznym wariancie od 18 stycznia najmłodsze dzieci będą mogły wrócić już do szkoły

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM

10:11

10:00

Liczba zajętych respiratorów wzrosła o 23, liczba respiratorów dostępnych dla chorych na COVID-19 w Polsce – o 138 i przekroczyła 3 tysiące.

9:58

Armatorzy rejsów wycieczkowych notują duże zainteresowanie imprezami zaplanowanymi na przyszły rok i na kolejne lata. Niektóre rejsy są sprzedane już w 50 procentach, a wśród klientów nie brakuje osób, które dotychczas nie korzystały z usług tych organizatorów.

9:55

Tajlandia, Madagaskar, Mauritius, Kuba, Kenia – to jedne z najmniej zainfekowanych koronawirusem kierunki turystyczne. Jest w nich bezpieczniej niż w polskich kawiarniach, pubach i klubach – przekonuje ekspert.

9:52

Niemieccy eksperci turystyczni chcą udowodnić, że w czasach pandemii bezpieczne podróże bez konieczności odbywania długiej kwarantanny są możliwe. Do swojego projektu szukają tysiąca ochotników.

9:47

Władze w stolicy Korei Południowej, Seulu, ogłosiły zaostrzenie zasad dystansowania społecznego w mieście. W Seulu zamknięto nocne kluby i ograniczono godziny działania restauracji.

Jung Yeon-je / AFP

Jung Yeon-je / AFP

9:33

To, że jest mniej testów, oznacza że sytuacja się stabilizuje. Mniej ludzi zgłasza się do lekarzy z objawami

Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z RMF FM

9:22

Na Ukrainie wykryto w ciągu doby 10 945 kolejnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łączna liczba wykrytych na Ukrainie zakażeń wzrosła do 635 689. 291 060 zakażonych wróciło do zdrowia – w ciągu doby liczba ta wzrosła o 4 143. Liczba zgonów chorych na COVID-19 na Ukrainie wzrosła o 124 – do 11 075.

9:19

Po czterech miesiącach granica między dwoma stanami Australii – Nową Południową Walią i stanem Wiktoria, została 23 listopada otwarta. Od poniedziałku wznowiono też połączenia lotnicze między Sydney a Melbourne. Latem stan Wiktoria stał się największym ogniskiem epidemii koronawirusa w Australii a Melbourne było objęte trwającym wiele tygodni lockdownem.

9:04

8:58

W Rosji wykryto w ciągu doby 25 173 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – najwięcej od początku epidemii. 6 866 zakażeń wykryto w Moskwie. W kraju zmarło w ciągu doby 361 chorych na COVID-19.

8:55

Walka z pandemią? Rząd ma pewien plan i optymistycznie podchodzi do jego realizacji i skutków realizacji. Eksperci podważają. Bardzo często to eksperci związani z opozycją

Marek Suski w rozmowie z Radiem Zet

8:53

Twórcy szczepionki oksfordzkiej podkreślają, że dane z badania wskazują, iż skuteczność szczepionki można zwiększyć do 90 procent.

8:52

8:34

W Korei Południowej wykryto w ciągu doby 271 zakażeń koronawirusem – mniej niż dobę wcześniej, gdy informowano o 330 zakażeniach. Do niedzieli przez pięć dni z rzędu w Korei Płd. wykrywano ponad 300 zakażeń koronawirusem co wydarzyło się po raz pierwszy od sierpnia.

8:21

W chińskim mieście Manzhouli zamieszkiwanym przez ponad 200 tysięcy osób przetestowani na COVID-19 zostaną wszyscy mieszkańcy, po wykryciu dwóch zakażeń koronawirusem w sobotę. W mieście zamknięto też szkoły i zakazano organizowania zgromadzeń publicznych.

STR / AFP

STR / AFP

8:00

Wysoki urzędnik WHO, dr David Nabarro ostrzegł, że na początku 2021 roku Europie grozi trzecia fala pandemii koronawirusa. Jego zdaniem latem po opanowaniu pierwszej fali nie przygotowano odpowiedniej infrastruktury.

7:55

W Tokio w ciągu doby wykryto 314 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – to drugi dzień dobowego spadku liczby zakażeń w stolicy Japonii, po tym jak w sobotę osiągnęła ona rekordowy poziom 539.

7:45

Czy te trzy miesiące (wypłacania dodatkowych pieniędzy) dla ciężko walczących przy COVID ludzi zrujnowałoby Polskę?

Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z TVN24

6:57

W Turcji w niedzielę, drugi dzień z rzędu, wykryto rekordową liczbę dobowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W niedzielę resort zdrowia Turcji podał, że w kraju wykryto 6 017 zakażeń koronawirusem w ciągu 24 godzin.

Ozan KOSE / AFP

Ozan KOSE / AFP

6:43

6:23

Rząd przedstawił strategię łagodzenia obostrzeń. Na razie sytuacja jest trudna – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:21

Rząd chce zaradzić brakowi lekarzy w pandemii, sięgając po stomatologów, którzy mogą nie umieć obsługiwać respiratorów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:06

Otwarcie centrów handlowych to krok w dobrym kierunku, ale handel i tak dusi się od nadmiaru ciężarów. Od 2021 r. pojawią się kolejne, jak podatek od sprzedaży detalicznej i cukrowy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

W Indiach wykryto w ciągu doby 44 059 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby zmarło w tym kraju 511 chorych na COVID-19. Od ponad dwóch tygodni liczba dobowych zakażeń w Indiach nie przekracza 50 tysięcy.

5:59

Władze hrabstwa Los Angeles ogłosiły wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną, które wejdą w życie od środy, od godziny 22.

5:31

W ciągu doby w Niemczech wykryto 10 864 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 90 chorych na COVID-19 – informuje Instytut Roberta Kocha.

5:25

Brytyjski rząd ma w poniedziałek ogłosić, że nie będzie już dłużej wymagać samoizolacji osoby, która miała kontakt z kimś, u kogo test na COVID-19 dał wynik pozytywny – informuje „The Telegraph”.

Tolga Akmen / AFP

Tolga Akmen / AFP

4:55

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w niedzielę, że podpisze pięć, niewiążących listów intencyjnych dotyczących zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czterech firm i rosyjskiego Funduszu Dobrobytu.

NELSON ALMEIDA / AFP

NELSON ALMEIDA / AFP

4:20

4:09

Nie może być tak, że urzędnicy ze względu na zagrożenie wirusem sami nie respektują pewnych praw obywateli, ale od nich wymagają, by dopełnili wszystkich obowiązków, jakby pandemii nie było – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:08

Wymiar sprawiedliwości bez tych, którzy składają zeznania, sobie nie poradzi. W czasie pandemii jednak są sposoby, by odwlec wizytę w sądzie i nie ponieść kary – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:07

Tak kształtowała się średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych miesiącach.

4:06

Tak zmieniała się liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Polsce.

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

4:05

W Polsce wykryto jak dotąd 861 331 zakażeń koronawirusem i 13 618 zgonów chorych na COVID-19.

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

4:02

W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 386 465 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 256 745 osób, w Brazylii – 169 183, w Indiach – 133 227, w Meksyku – 100 823, w Wielkiej Brytanii – 55 120, we Włoszech – 49 823, we Francji – 48 807, w Iranie – 44 802, w Hiszpanii – 42 619, w Argentynie – 37 002, w Rosji – 35 838, w Peru – 35 549, w Kolumbii – 35 287, w RPA – 20 903.

4:00

Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 58 563 451. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 12 226 643. W Indiach wykryto 9 095 806 zakażeń, w Brazylii – 6 071 401, we Francji – 2 191 180, w Rosji – 2 071 858, w Hiszpanii – 1 556 730, w Wielkiej Brytanii – 1 515 802, we Włoszech – 1 408 868, w Argentynie – 1 370 366, w Kolumbii – 1 248 417, w Meksyku – 1 025 969, w Peru – 948 081, w Niemczech – 932 111, w Polsce – 861 331, w Iranie – 854 361, w RPA – 767 679, na Ukrainie – 642 215, w Belgii – 556 904, w Chile – 540 640, w Iraku – 535 321.

PIERRE TEYSSOT / AFP

PIERRE TEYSSOT / AFP