fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niedzielski: Maseczki być może w ogóle nie znikną

Fotorzepa, Jakub Czermiński
To, że jest mniej testów, oznacza że sytuacja się stabilizuje. Mniej ludzi zgłasza się do lekarzy z objawami - uważa minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział też, że w grudniu trafią do Polski 2 miliony szczepionek na koronawirusa.

Niedzielski mówił m.in. o wprowadzonych przez rząd obostrzeniach, które będą obowiązywać w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Rekomendowane jest pozostanie w domu, konsultowany z ekspertami jest projekt  ograniczenia liczby uczestników spotkań do pięciu - chyba że są to osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

Niedzielski stwierdził jednak, że do świąt są jeszcze trzy tygodnie, a pandemia tak często zaskakuje, że "wszystko może się jeszcze zmienić".

Czytaj także:

Europa u progu trzeciej fali koronawirusa

Minister potwierdził, że decyzja o wspólnych feriach dla wszystkich dzieci od 4 do 17 stycznia już zapadła, a ta o zamknięciu hoteli czy pensjonatów w tym samym okresie jest planowana.

Tymczasem następuje stabilizacja sytuacji epidemicznej w Polsce - a przejawia się to zdaniem szefa resortu w mniejszej liczbie przeprowadzanych testów. - Mniej ludzi zgłasza się do lekarzy z objawami - twierdzi Niedzielski.

Normalizacja życia powinna według ministra nastąpić do późnej wiosny - początku lata, gdy poziom zakażeń koronawirusem ustabilizuje się na poziomie takim, jaki występuje w przypadku grypy.

Zauważył jednak, że istnieje taka możliwość, e noszenie maseczek będzie konieczne również po wygaśnięciu pandemii.

Adam Niedzielski poinformował, że jeszcze w grudniu do Polski mają trafić szczepionki opracowane przez dwie firmy. Każda z nich ma przeznaczyć na polski rynek po milionie dawek. Szczepienia mają się zacząć w styczniu.

-  Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy kto będzie chciał, to się zaszczepi - zapowiedział.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA