04:47
23.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 699
00:09
23.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
23.01.2024

Biały Dom: Następne kilka miesięcy będzie krytyczne dla Ukrainy

Biały Dom uważa, że działania wojenne na Ukrainie w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą miały kluczowe znaczenie dla jej obronności, dlatego Kongres musi szybko podjąć decyzję o wsparciu dla Ukrainy.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu zauważył, że Rosjanie w dalszym ciągu atakują Ukrainę za pomocą dronów i rakiet, dlatego ukraińskie dowództwo musi teraz podejmować trudne decyzje dotyczące tego, jakiego rodzaju broni i amunicji użyć w sytuacji, gdy ich zapasy się kurczą.

Tymczasem Rosja w dalszym ciągu otrzymuje pomoc od Iranu i Korei Północnej, w tym rakiety balistyczne. Ponadto Rosjanie zaczęli produkować własne drony i inne systemy uzbrojenia.

23:23
23.01.2024

Ukraina proponuje budowę autostrady Kraków-Równe

Premier Ukrainy Denys Szmyhal  oświadczył, że podczas spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem  zaproponował rozważenie udziału Polski w budowie autostrady Kraków-Lwów-Brody-Równe, która miałaby stać się kontynuacją najdłuższej polskiej autostrady A4.

Autostrada ta stanowi kontynuację i część ogólnoeuropejskiego korytarza E40.

Szmyhal dodał, że projekt ten może stać się kolejną historią wspólnego sukcesu Ukrainy i Polski. Ponadto strona ukraińska sugerowała, aby Polska wybudowała na granicy dodatkowo cztery kolejne punkty kontrolne, co zwiększyłoby ich liczbę do 18.

22:56
22.01.2024

Polska i Litwa przeprowadzą wspólne ćwiczenia

Wiadomość o planowanych wspólnych ćwiczeniach pojawiła się w niedzielę podczas wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Wilnie, ale nie podano dokładnego czasu i miejsca ćwiczeń.

Czytaj więcej

Litwa i Polska zorganizują wspólne ćwiczenia wojskowe w przesmyku suwalskim
22:22
22.01.2024

Sekretarz obrony USA  weźmie wirtualny udział w kluczowym spotkaniu na Ukrainie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wirtualnie weźmie udział w kluczowym spotkaniu poświęconym potrzebom wojskowym Ukrainy.

70-letni Austin potajemnie przeszedł leczenie szpitalne z powodu powikłań związanych z rakiem prostaty. Został przyjęty do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego Waltera Reeda w Maryland w dniu 22 grudnia na wstępne leczenie, ale wrócił 1 stycznia z powodu powikłań, w tym infekcji dróg moczowych. Czas jego pobytu w szpitalu został ujawniony dopiero cztery dni później, a Pentagon nie sprecyzował, dlaczego był leczony aż do 9 stycznia.

Niepoinformowanie przez Austina prezydenta Joe Bidena  wywołało krytykę kongresmenów i zaskoczyło Biały Dom.

Jutrzejsze spotkanie w sprawie Ukrainy będzie pierwszym publicznym wystąpieniem pana Austina od czasu jego choroby.

21:53
22.01.2024

Zełenski dziękuje Ukraińcom i proponuje zmianę konstytucji

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w poniedziałek Ukraińcom za granicą za wsparcie podczas rosyjskiej inwazji i zaproponował zmianę konstytucji, aby umożliwić podwójne obywatelstwo.

W symbolicznym geście z okazji Dnia Jedności – rocznicy krótkotrwałego zjednoczenia w 1919 r. wschodnich i zachodnich ziem ukraińskich w niepodległe państwo – prezydent Zełenski oznajmił, że składa parlamentowi ustawę o podwójnym obywatelstwie.

Upamiętnił także Dzień Jedności, wydając dekret chroniący prawa i tożsamość około czterech milionów etnicznych Ukraińców w Rosji.

Konstytucja Ukrainy nie przyznaje obywatelom Ukrainy prawa do podwójnego obywatelstwa, dlatego miliony osób pochodzenia ukraińskiego mieszkających za granicą nie mogą posiadać ukraińskich paszportów. Zmiany w konstytucji wymagają zgody parlamentu, co może zająć około roku, i zgody Trybunału Konstytucyjnego.

21:19
22.01.2024

Ukraina proponuje system kontroli eksportu produktów rolnych do Polski

Rząd Ukrainy zaproponował Polsce mechanizm weryfikacji eksportu towarów rolnych zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, która działa już w handlu z Rumunią i Bułgarią - poinformował premier Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem. 

Szmyhal oświadczył, że strony omówiły wiele kwestii związanych ze współpracą dwustronną, w szczególności kwestię swobodnego przepływu towarów przez granicę. - Uważamy, że problem jest już rozwiązany. Blokada granicy została zniesiona i wspólna praca przynosi efekty – powiedział.

Premier Ukrainy dodał, że strona ukraińska obiecała, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby nie szkodzić, a wspierać polskich rolników i przewoźników. Oprócz tego Ukraina oczekuje, że Polska podejmie kroki w kierunku zniesienia ograniczeń nałożonych na ukraińskich rolników i producentów.

20:54
22.01.2024

Josep Borrell wybiera się z wizytą do Kijowa

Josep Borrell, najwyższy przedstawiciel UE ds. polityki zewnętrznej i polityki bezpieczeństwa, zapowiedział wizytę w Kijowie na początku lutego w związku z wynikami spotkania ministrów spraw zagranicznych, które odbyło się 22 stycznia.

Na konferencji prasowej po Radzie Spraw Zagranicznych UE Borrell powiedział, że kwestia wsparcia dla Ukrainy jest jednym z głównych tematów dyskusji ministrów.

- Ministrowie zgodzili się, że to nie czas, aby osłabiać nasze wsparcie dla Ukrainy. Wręcz przeciwnie, nadszedł czas, aby zrobić więcej i szybciej: w odniesieniu do zasobów finansowych, sprzętu wojskowego, szkolenia żołnierzy i wszystkiego, czego Ukraina potrzebuje do ochrony — mówił Borrell.

Borrell oświadczył w tym kontekście, że UE będzie kontynuować prace nad „przewidywalnym wsparciem” dla Kijowa i zapowiedział, że uda się do Kijowa „w pierwszym lub drugim tygodniu lutego”.

20:18
22.01.2024

Europa radzi sobie bez rosyjskiego gazu

Kontrakty na dostawy gazu do odbiorców w Europie potaniały do poziomu z lipca minionego roku. Pękła magiczna granica.

Czytaj więcej

Mimo zimy gaz w Europie coraz tańszy. Pękła magiczna granica
19:53
22.01.2024

Lufthansa przejmuje maszyny Aerofłotu

Nowe airbusy A350 z fabryki w Tuluzie poleciały na cmentarzysko samolotowe w Teruel w Hiszpanii. Były robione dla Aerofłotu.

Czytaj więcej

Lufthansa przejmuje maszyny Aerofłotu. Najpierw poleciały na cmentarzysko
19:21
22.01.2024

Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 3,5 mld dolarów

- W ciągu 698 dni od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów —  powiedział premier Denys Szmyhal.

Pakiety pomocy obejmowały setki czołgów, samolotów bojowych, helikopterów, systemów obrony powietrznej, przeciwlotniczych systemów rakietowych, BWP, łodzi, broni przeciwpancernej, systemów artyleryjskich i amunicji.

Według szefa rządu od pierwszych dni wojny na pełną skalę Polska znajdowała się w czołówce pod względem wsparcia militarnego dla Kijowa, gdyż rozumiała, że „Ukraina jest dziś tarczą Europy, tarczą przed rosyjskim imperializmem, barbarzyństwem i autorytaryzmem oraz że  bezpieczeństwo wszystkich krajów europejskich zależy od tego, jak silna będzie ta tarcza, jak silna będzie Ukraina”.

18:58
22.01.2024

Producenci cukru w Afryce, na Karaibach i Pacyfiku wezwali UE do ograniczenia  importu cukru z Ukrainy

UE zniosła cła importowe na ukraiński cukier i inne towary po wybuchu wojny w 2022 roku, co spowodowało dziesięciokrotny wzrost importu ukraińskiego cukru w sezonie 2022/23.

Oczekuje się, że wzrost ten utrzyma się zarówno w obecnym sezonie 2023/24 – trwającym od października do września – jak i w kolejnym, co już skłoniło unijnych producentów cukru do wezwania do przywrócenia limitów.

Teraz dołączają do nich producenci cukru w Afryce, na Karaibach, Pacyfiku i w innych krajach  o niższych dochodach, którzy twierdzą, że wzrost importu ukraińskiego cukru do bloku szkodzi ich przemysłowi cukrowniczemu.

18:21
22.01.2024

Parlament Turcji przegłosuje akcesję Szwecji do NATO

Długo opóźniana ratyfikacja szwedzkiego protokołu akcesyjnego nastąpi po tym, jak parlamentarzyści z Komisji Spraw Zagranicznych rządzącego sojuszu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana 26 grudnia zatwierdzili ustawę, torując drogę do głosowania w  parlamencie.

Czytaj więcej

NATO. Turcja we wtorek rozpatrzy wniosek akcesyjny Szwecji
17:52
22.01.2024

Belgia zamierza przekazać Ukrainie ponad 600 mln euro na pomoc w zakresie bezpieczeństwa

Belgia zamierza przeznaczyć dla Ukrainy 611 mln euro na pomoc w zakresie bezpieczeństwa w  2024 r. i zobowiązała się do modernizacji Sił Obronnych Ukrainy.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow przekazał tę wiadomość za pośrednictwem Facebooka

17:28
22.01.2024

Zastępca rosyjskiej Dumy żąda zablokowania emoji

Zastępca przewodniczącego Dumy Państwowej Rosji Aleksiej Żurawliew zażądał zablokowania w Rosji około 20 emoji, ponieważ „propagują nietradycyjne wartości”.

Sprecyzował, że ma na myśli zdjęcia par tej samej płci z dziećmi, całujących się mężczyzn, brodatych kobiet itp.

17:04
22.01.2024

Tusk wyjaśnia, kto za swój stosunek do Ukrainy zasługuje na „najciemniejsze miejsce w piekle”

Podczas swojej poniedziałkowej  wizyty w Kijowie premier Polski Donald Tusk potępił osoby próbujące zachować neutralność w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.

- W dzisiejszych czasach każdy, kto w wolnym świecie udaje neutralność lub wykazuje równy dystans do Ukrainy i Rosji, zasługuje na najmroczniejsze miejsce w politycznym piekle – podkreślił polski premier. - To nie jest slogan. To nie są puste słowa, że tu decydują się losy wolnego świata.

16:41
22.01.2024

Rosjanie wywieźli do obwodu moskiewskiego 17 niepełnosprawnych dzieci

Z czasowo okupowanego terytorium obwodu donieckiego Rosjanie zabrali – rzekomo na rehabilitację – 17 niepełnosprawnych dzieci.

Komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Łubinec powiedział, że zostały one wysłane do ośrodka rehabilitacyjnego Ogoniok pod Moskwą.

Łubinec dodał, że dzieci z chorobami układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego zostały deportowane samolotem rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

„Według Federacji Rosyjskiej w 2023 roku w ten sposób «leczono i resocjalizowano» 150 ukraińskich dzieci, które obecnie mieszkają na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego” – powiedział.

Dodał, że wywiezieniem dzieci kierowała  Maria Lwowa-Biełowa, komisarz prezydenta Rosji ds. praw dziecka. Łubinec powiedział, że pod pretekstem konieczności opieki medycznej dzieci otrzymują nowe paszporty – rosyjskie.

16:05
22.01.2024

Wybory prezydenckie w Rosji. Politycy opozycji wzywają do nominowania antywojennego kandydata

Borys Nadieżdin, który publicznie sprzeciwia się polityce Władimira Putina, jest członkiem centroprawicowej partii Inicjatywa Obywatelska, a wcześniej zasiadał także w rosyjskim parlamencie.

Aby dostać się na kartę do głosowania, musi zebrać co najmniej 100 000 podpisów w co najmniej 40 regionach kraju – zebrał dotychczas około 83 000 podpisów popierających jego kandydaturę.

Na stronie internetowej kampanii Nadieżdina można znaleźć jego wezwania do „wolności słowa”, „uczciwych wyborów” i „społeczeństwa obywatelskiego”.

Ekaterina Duncowa, której zakazano startowania przeciwko Putinowi, podzieliła się swoim poparciem dla Nadieżdina.

15:50
22.01.2024

Ukraińscy aktywiści umieścili ukraińską flagę na zboczu jednej z gór na okupowanym Krymie

Zdjęcie, na którym widać dużą flagę Ukrainy rozwiniętą na zboczu góry, publikuje na swoim profilu na Facebooku ukraiński ruch oporu na Krymie „Żółta wstążka”.

15:31
22.01.2024

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie posunęli się naprzód na południe i południowy wschód od Awdijiwki

Informacje takie przekazuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Sytuacja na froncie w rejonie Awdijiwki

Sytuacja na froncie w rejonie Awdijiwki

Foto: PAP

15:27
22.01.2024

Jakie znaczenie ma wizyta Tuska w Kijowie?

W chwili, gdy w wielu stolicach narastają wątpliwości, czy nadal warto wspierać Ukrainę, skoro letnia ofensywa nie doprowadziła do znaczącej zmiany linii frontu, Tusk stwierdził, że „nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju niż prezydent Zełenski”. I dodał, że Ukraińcy ”walczą tak naprawdę o bezpieczeństwo całego wolnego świata". - Powtarzam to wszędzie, gdzie jestem na świecie i to nie jest slogan. Dobrze byłoby, żeby wszyscy liderzy polityczni, wszystkie narody na świecie zrozumiały, że to nie są tylko puste słowa, że tu w Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świata — mówił. I choć Viktora Orbana nie wymienił z nazwiska, podkreślił, że „najciemniejsze miejsce w piekle” jest zarezerwowane dla tych, którzy próbują zachować neutralność wobec wojny na Ukrainie. Przed nadchodzącym szczytem przywódców UE Polska podjęła poufne rozmowy z Francją i Niemcami, w jaki sposób ominąć węgierskie weto — pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Jakie znaczenie ma wizyta Donalda Tuska w Kijowie? Polska przybywa na odsiecz Ukrainie
15:11
22.01.2024

Mer Kijowa przekazał 40 dronów jednemu z batalionów walczących w Donbasie

Drony otrzymał od mera Kijowa 23. Samodzielny Batalion do Zadań Specjalnych noszący imię Bohdana Chmielnickiego.

14:41
22.01.2024

Donald Tusk w Kijowie mówi, że premier europejskiego kraju, który nie chce Ukrainy w NATO, osłabia bezpieczeństwo swojego kraju

- Zadaniem polskiego rządu jest przekonywać wszystkich sceptyków, że w interesie każdego kraju członkowskiego NATO i NATO jako całości jest, aby Ukraina została jak najszybciej członkiem NATO — stwierdził w Kijowie polski premier.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Kijowie chwali ukraińską armię. "NATO byłoby silniejsze z Ukrainą"
14:30
22.01.2024

Dmitrij Rybołowlew chce sprzedać AS Monaco

Rybołowlew jest jednym z „dobrych” oligarchów, który opuścił Rosję 10 lat temu i stał się rezydentem księstwa. Teraz dotarli do niego amerykańscy inwestorzy zainteresowani przejęciem 66,7 proc. akcji w AS Monaco, które należą do Rybołowlewa.

Czytaj więcej

Antyputinowski oligarcha chce się pozbyć AS Monaco
14:26
22.01.2024

Czechy nie zmuszą Ukraińców w wieku poborowym do powrotu na Ukrainę

Deklarację taką złożył na antenie czeskiej telewizji szef MSZ Czech, Jan Lipavský. - Taki mechanizm nie istnieje. I, oczywiście, byłby niezgodny z prawem międzynarodowym i zobowiązaniami jakie Republika Czeska ma na arenie międzynarodowej — powiedział.

13:55
22.01.2024

Władimir Putin weźmie udział w uroczystym rozpoczęciu budowy czwartego reaktora w elektrowni jądrowej El Dabaa za pośrednictwem wideołącza

Informacje takie przekazał Kreml. Uroczystość odbędzie się 23 stycznia. Budowa reaktora ma zakończyć się w 2028 lub 2029 roku.

13:35
22.01.2024

KE wprowadzi zmiany w unijnym prawodawstwie handlowym

Umożliwią one krajom graniczącym z Ukrainą wprowadzenie ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych. Poinformował o tym europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis w wywiadzie dla „Financial Times” (FT).

Czytaj więcej

Co dalej z ukraińskim zbożem? Warszawa przekonała Brukselę
13:32
22.01.2024

Rosyjski resort obrony podał nowe dane o ukraińskich stratach

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 568 samolotów, 265 śmigłowców, 11 033 bezzałogowych statków powietrznych, 451 zestawów przeciwlotniczych, 14 738 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 205 wyrzutni rakiet, 7 822 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 17 727 jednostek sprzętu specjalnego.

13:26
22.01.2024

Wołodymyr Zełenski pisze o "produktywnych rozmowach" z Donaldem Tuskiem

We wpisie w serwisie X Zełenski podkreśla wdzięczność dla Polski za „niezachwiane wsparcie i nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy”.

13:23
22.01.2024

Rosjanie twierdzą, że w ciągu doby przechwycili sześć pocisków Strom Shadow

Storm Shadow to precyzyjne pociski powietrze-ziemia dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię. Resort obrony Rosji twierdzi, że przechwycił w ciągu doby sześć takich pocisków, a także pięć pocisków wystrzelonych przez zestawy HIMARS. Ponadto Rosjanie mieli w ciągu doby strącić 76 ukraińskich dronów.

12:50
22.01.2024

Donald Tusk spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim

Po rozmowie premiera Polski z ukraińskim prezydentem odbyła się konferencja prasowa.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Kijowie: W Ukrainie przebiega światowy front w walce dobra ze złem
12:45
22.01.2024

Generał Skrzypczak: Polska powinna przygotować się na potencjalny konflikt z Rosją

-Tak jak nie mamy obrony cywilnej, tak nie mamy obrony na granicy, która mogłaby zatrzymać natarcie armii rosyjskiej - uważa generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Czytaj więcej

Generał Skrzypczak: Polska powinna budować linie obrony w przesmyku suwalskim. W czasie wojny będzie za późno
12:41
22.01.2024

Rosyjski resort obrony informuje o zestrzeleniu ukraińskiego Su-25 nad obwodem charkowskim

Do strącenia ukraińskiego samolotu miało dojść w rejonie wsi Iwanowka w obwodzie charkowskim — wynika z komunikatu resortu obrony Ukrainy.

12:17
22.01.2024

Szef MSZ Łotwy, Krišjānis Kariņš: Zatrzymanie Rosji później będzie kosztowniejsze

Kariņš, były premier Łotwy powiedział, że jedynym sposobem na powstrzymanie Federacji Rosyjskiej jest udzielenie pomocy Ukrainie w wygraniu wojny. - Musimy otworzyć oczy i zdać sobie sprawę, że Federacja Rosyjska nie zatrzyma się na Ukrainie — jedynym sposobem na zatrzymanie Rosji jest jej aktywne zatrzymanie — stwierdził. - Ukraińcy potrzebują naszego niepodzielnego zachodniego wsparcia — wsparcia Unii Europejskiej — dodał.

12:05
22.01.2024

W 2023 roku siedmiu urzędników z resortu obrony Ukrainy poinformowano o zarzutach korupcyjnych

Informacje takie przekazał prokurator generalny Ukrainy, Andrij Kostin. Kostin dodał, że wśród oskarżonych o korupcję są urzędnicy, którzy są odpowiedzialni za zakup kamizelek kuloodpornych niskiej jakości.

11:46
22.01.2024

Rosyjskie władze zaczną konfiskować majątki emigrantów krytykujących agresję Rosji wobec Ukrainy?

Projekt ustawy w tej sprawie jest rozpatrywany przez Dumę.

Czytaj więcej

Rosja wróci do rozwiązań z czasów Józefa Stalina?
11:22
22.01.2024

Minister zdrowia Rosji: 21 rannych w ostrzale Doniecka przez Ukraińców pozostaje w szpitalach

Michaił Muraszko poinformował, że spośród 25 rannych w niedzielnym ostrzale Doniecka przez Ukraińców, 21 nadal pozostaje w szpitalach. Stan jednego z rannych jest poważny, stan pozostałych jest umiarkowany.  Wcześniej władze separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej informowały, że w ostrzale Doniecka z 21 stycznia zginęło 27 osób. Wśród rannych miało być dwoje nastolatków. 

11:12
22.01.2024

Alarm powietrzny na całej Ukrainie

Z wizytą w Kijowie przebywa obecnie Donald Tusk. Alarm ma związek ze startem ciężkiego myśliwca MiG-31 z lotniska w Rosji. Myśliwce MiG-31 mogą być uzbrojone w rakiety Kindżał.

11:10
22.01.2024

Rankiem Rosjanie ostrzelali Kramatorsk

Gubernator obwodu donieckiego Wadim Fiłaszkin poinformował, że w wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna. Ofiara śmiertelna to 49-letni mężczyzna. Do ostrzału doszło ok. 9:25 rano czasu lokalnego.

10:59
22.01.2024

Największy terminal LNG w europejskiej części Rosji zawiesza pracę

W nocy 21 stycznia doszło do pożaru na terminalu Novateku w porcie Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim. Gubernator obwodu lAleksander Drozdenko wprowadził w regionie stan podwyższonej gotowości.

Czytaj więcej

Atak na największy rosyjski terminal LNG w Europie. Novatek zawiesza pracę
10:38
22.01.2024

Kreml oskarża Ukrainę o terroryzm

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że niedzielny atak na okupowany przez Rosjan i prorosyjskich separatystów Donieck przeprowadzony przez ukraińską armię był „aktem potwornego terroryzmu”. Donieck jest okupowany przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

10:33
22.01.2024

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego wierzy, że możliwe jest spotkanie prezydenta Ukrainy z Viktorem Orbanem

- Zdecydowanie zmierzamy w stronę spotkania między Zełenskim a Orbanem. To będzie główne zadanie w czasie spotkania szefów MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeby i (szefa MSZ Węgier Pétera) Szijjártó 29 stycznia w Użhorodzie - powiedział Andrij Jermak w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

10:21
22.01.2024

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza przyjęła dokumenty niezbędne do zarejestrowania Władimira Putina w wyborach prezydenckich

Dokumenty zostały przyjęte przez sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej, Natalią Budarinę i członków grupy roboczej zajmującej się przyjmowaniem dokumentów i rejestrowaniem kandydatów na prezydenta. 

10:16
22.01.2024

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej w obwodzie leningradzkim nie są przystosowane do ataków ze strony Ukrainy

Analitycy ISW informują, że Rosjanie przygotowali się na tym obszarze do potencjalnych ataków ze strony państw NATO. Obrona przed atakami z południa może wymagać dołączenia dodatkowego sprzętu.

Czytaj więcej

Rosjanie mogą nie być w stanie bronić się przed atakami powietrznymi Ukrainy. Przygotowali się na inny kierunek
09:54
22.01.2024

Tusk złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę 

Pierwszym punktem wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie było złożenie kwiatów pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Szef polskiego rządu pojawił się tam razem z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - relacjonuje z Kijowa Mateusz Lachowski.

09:32
22.01.2024

Premier Słowacji: Ukraina musi oddać terytorium, by zakończyć rosyjską inwazję

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jedynym sposobem na zakończenie wojny Rosji z Ukrainą jest oddanie przez Kijów części swojego terytorium. Powtórzył swój sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w NATO.

- Musi być jakiś kompromis — powiedział Fico w rozmowie ze słowackimi mediami. - Oczekują, że Rosjanie opuszczą Krym, Donbas i Ługańsk? To nierealne - stwierdził.

08:52
22.01.2024

Narodowe Centrum Oporu: Ukraińcom odmawia się leczenia na terytoriach okupowanych przez Rosję 

Mieszkańcom okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy, którzy nie posiadają rosyjskich paszportów, odmawia się leczenia - poinformowało Narodowe Centrum Oporu.

Władimir Putin podpisał rozporządzenie w kwietniu 2023 r., które wyznaczyło termin dla mieszkańców okupowanych obszarów Ukrainy na złożenie wniosku o rosyjskie obywatelstwo. Odmowa przyjęcia rosyjskiego paszportu wiąże się z surowymi karami, w tym utratą praw własności, karą więzienia i deportacją.

Placówki medyczne na terytoriach okupowanych będą zapewniać pomoc tylko tym mieszkańcom, którzy posiadają rosyjskie ubezpieczenie zdrowotne. Uzyskanie rosyjskiego ubezpieczenia wymaga posiadania rosyjskiego paszportu.

08:39
22.01.2024

ISW: Rosyjska obrona powietrzna może nie być przygotowana na ukraińskie ataki 

Rosyjskie systemy obrony powietrznej w obwodzie leningradzkim prawdopodobnie nie są zaprojektowane do ochrony regionu przed atakami z południa — napisał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Terminal rosyjskiej spółki gazowej Novatek zapalił się w obwodzie leningradzkim niedaleko Petersburga w nocy 21 stycznia. Uderzenie było wynikiem zaplanowanej operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

ISW stwierdza, że systemy obrony powietrznej w obwodzie leningradzkim mogą nie być dobrze przygotowane do odparcia ataków z Ukrainy, ponieważ nie zostały zaprojektowane z myślą o atakach z południa.

08:21
22.01.2024

Donald Tusk w Kijowie

Czytaj więcej

Donald Tusk z wizytą w Kijowie. Spotyka się z m.in. Wołodymyrem Zełenskim
07:47
22.01.2024

Pomoc dla Ukrainy od Niemiec. „Liczby są upiększane”

Bundeswehra miała dysponować dodatkowymi 100 miliardami euro na modernizację. Ten specjalny fundusz, dodatkowy budżet zatwierdzony przez Bundestag, jest przeznaczony przede wszystkim na zakup nowoczesnego sprzętu wojennego. Ale pomoc dla Ukrainy jest teraz również opłacana z tego budżetu. Największa partia opozycyjna w Bundestagu, CDU, ostro to krytykuje.

Czytaj więcej

Niemcy osiągną cel 2 proc. PKB na obronność? Tylko przy pomocy wielu sztuczek księgowych
07:38
22.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 84 razy

Nad obwodem chersońskim strącono też dwa drony-kamikadze. W wyniku rosyjskich ataków w ciągu ostatniej doby nikt nie ucierpiał - podaje gubernator, Ołeksandr Prokudin.

07:27
22.01.2024

Na Morzu Czarnym znajduje się obecnie 13 rosyjskich okrętów

Dwa rosyjskie okręty, które znajdują się na wodach Morza Czarnego, są uzbrojone w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Jak czytamy na pokładzie tych okrętów znajduje się łącznie 14 pocisków Kalibr.

07:02
22.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 376 860 żołnierzy, 6 192 czołgi, 11 489 pojazdów opancerzonych, 8 896 zestawów artyleryjskich, 968 wyrzutni rakiet, 657 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 961 bezzałogowych statków powietrznych, 1 819 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 891 pojazdów (w tym cystern) i 1 397 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
22.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 68 starć na froncie w ciągu doby

Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 102 uderzenia powietrzne i 80 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:32
22.01.2024

W polskich klubach piłkarskich gra 4,5 tys. zawodników z Ukrainy

W Polsce gra też nadal 30 piłkarzy z Rosji.

Czytaj więcej

Ilu piłkarzy z Ukrainy gra na polskich boiskach? PZPN podał statystyki
06:27
22.01.2024

Do tej pory obie strony miały kłopoty z amunicją artyleryjską, ale w dronach to Ukraińcy mieli przewagę

Od grudnia zaczynają dominować Rosjanie. Jednak według grupy zachodnich ekspertów „sytuacja zmienia się, ale nie obserwujemy przewagi, jakiej można by się spodziewać po zapowiadanej przez Rosję w 2023 roku produkcji na ogromną, państwową skalę”.

Czytaj więcej

„Rosyjscy inżynierowie u progu dokonania przełomu technologicznego”. Chodzi o sposób atakowania dronami
06:20
22.01.2024

Ambasador Francji w Polsce: Chcemy wspierać Kijów tak długo, aż odniesie on zwycięstwo nad Rosją

Mamy identyczne z Polską podejście do wojny w Ukrainie — mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim Étienne de Poncins.

Czytaj więcej

Étienne de Poncins, ambasador Francji: Polska jest dla nas wzorem
06:02
22.01.2024

W nocy nad Ukrainą strącono osiem dronów-kamikadze

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w nocy wszystkie drony, które atakowały południowe obwody Ukrainy — podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

05:35
22.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód sumski 24 razy

Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

05:13
22.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 697 dnia wojny na Ukrainie

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:41
22.01.2024

Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiego bojowego wozu piechoty

Nagranie wykonano w rejonie Bachmutu. Rosyjski bojowy wóz piechoty został zniszczony za pomocą ukraińskiego przeciwpancernego pocisku kierowanego Stugna.

04:40
22.01.2024

W nocy obwód odeski był atakowany przez drony-kamikadze

W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:38
22.01.2024

Ukraińcy wezwani do kupowania znaczka poświęconego wywiadowi wojskowemu Ukrainy, by sfinansować zakup morskiego drona

Ukraińska poczta wydała specjalny znaczek poświęcony oficerom wywiadu wojskowego Ukrainy. Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy apeluje o kupowanie znaczka, ponieważ środki z jego sprzedaży mają być przeznaczone na zakup morskiego drona dla ukraińskiej armii.

04:34
22.01.2024

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: Martwię się o przyszłość ludzkości, jeśli Putin postawi na swoim

Andrij Jermak w rozmowie z „Le Figaro” ostrzegł, że jeśli Władimir Putin „postawi na swoim” w wojnie na Ukrainie, wówczas światem zaczną wstrząsać kolejne konflikty. - Martwię się o przyszłość ludzkości, jeśli Putin postawi na swoim. Światem wstrząsną nowe konflikty, nie tylko w Europie. Wiele wcześniejszych konfliktów było sprowokowanych przez Rosję. Wojna na Ukrainie pokazała, że lokalne wojny już nie istnieją. Każda wojna ma wpływ na każde państwo na świecie — podkreślił.

04:30
22.01.2024

Dwa okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wyszły w morze

Z portu we Władywostoku wypłynęły okręt flagowy Floty Pacyfiku, krążownik rakietowy „Wariag” i fregata „Marszałek Szaposznikow” - informuje służba prasowa Floty Pacyfiku. Okręty mają wykonywać „szeroki zakres zadań, w tym (...) odwiedzić zagraniczne porty” - czytamy w komunikacie.

04:29
22.01.2024

Siergiej Ławrow przybył do USA

Szef MSZ Rosji weźmie udział w debatach organizowanych w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ w dniach 22-24 stycznia. Debaty będą poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także wojnie na Ukrainie. Inicjatorem debaty w tej ostatniej kwestii jest Rosja.

04:26
22.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 697 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 697 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 697 dniu wojny

Foto: PAP

04:25
22.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 697