NATO. Turcja we wtorek rozpatrzy wniosek akcesyjny Szwecji

Turecki parlament rozpocznie we wtorek debatę na temat członkostwa Szwecji w NATO. Turcja rozpatrzy ten wniosek ponad półtora roku po jego złożeniu przez Sztokholm.

Publikacja: 22.01.2024 18:43

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg wygłasza przemówienie na Forum Przemysłu NATO w Sztokholmie, 25

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg wygłasza przemówienie na Forum Przemysłu NATO w Sztokholmie, 25 października 2023 r.

Foto: PAP/EPA, Jonas Ekstroemer

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 698

Długo opóźniana ratyfikacja szwedzkiego protokołu akcesyjnego nastąpi po tym, jak parlamentarzyści z Komisji Spraw Zagranicznych rządzącego sojuszu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana 26 grudnia zatwierdzili ustawę, torując drogę do głosowania w  parlamencie.

We wtorek w tureckim parlamencie rozpocznie się debata na ten temat, głosowanie przewidziane jest na ten sam dzień.

Po  rozmowie telefonicznej między Erdoganem a prezydentem Joe Bidenem, która odbyła się w zeszłym miesiącu, sekretarz stanu USA Antony Blinken udał się w styczniu do Turcji w ramach swojej czwartej wizyty w regionie, podczas której spotkał się z Erdoganem i szefem tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hakanem Fidanem.

W poniedziałek Fidan udał się do Nowego Jorku, aby wziąć udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Palestyny

Wniosek Szwecji o akcesję do NATO czeka na rozpatrzenie od 20 miesięcy

Szwecja wraz z Finlandią złożyła formalny wniosek o przystąpienie do Sojuszu w maju 2022 roku, wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W miarę jak wojna przeciąga się i trwa już prawie dwa lata, ekspansja NATO stała się kluczowym priorytetem polityki zagranicznej administracji Bidena.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: A jeśli jutro będzie wojna Rosji z NATO?

Ankara dotychczas odmawiała ratyfikacji szwedzkiej akcesji, która wymaga konsensusu wszystkich państw członkowskich, zarzucając Sztokholmowi udzielanie schronienia osobom i grupom, które Turcja uważa za terrorystów. W 2022 r. Sztokholm zmienił konstytucję i przepisy antyterrorystyczne, aby rozwiać obawy rządu tureckiego.

Chcąc przekonać Turcję do wycofania zastrzeżeń, zarówno Finlandia, jak i Szwecja, po złożeniu wniosku o przyłączenie się do sojuszu wojskowego, zniosły embargo na sprzedaż sprzętu obronnego nałożone na Turcję.

Amerykańskie F-16 kartą przetargową

Finlandia została członkiem NATO w kwietniu 2023 r., ale seria protestów przeciwko tureckiemu rządowi, które miały miejsce w zeszłym roku, głównie ze strony działaczy kurdyjskich w Szwecji, a także demonstracje polegające na paleniu Koranu w kraju spowodowały wzrost napięcia między Ankarą a Sztokholmem.

Czytaj więcej

Szwecja w NATO? Węgry nie podejmą decyzji podczas wiosennej sesji parlamentu

Do opóźnienia rozpatrzenia szwedzkiego wniosku przyczyniły się także nieporozumienia między Ankarą a Waszyngtonem, ponieważ Turcja zabiegała o przyspieszenie zakupu myśliwców F-16 od Stanów Zjednoczonych. Od 2021 r. Turcja stara się kupić w Stanach Zjednoczonych 40 nowych F-16 i około 80 zestawów modernizacyjnych, po tym, jak została usunięta z konsorcjum produkującego myśliwce F-35 nowej generacji Stealth w 2019 r.

Po rozmowie telefonicznej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem w grudniu Erdogan powiedział, że Biden zapewnił go, że dopilnuje, aby umowa została zawarta po zatwierdzeniu przez Turcję przystąpienia Szwecji do NATO.

Wniosek Sztokholmu wciąż czeka na rozpatrzenie przez Węgry.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet