Donald Tusk chce, by Polska była „najbardziej wiarygodnym sojusznikiem Ukrainy”
Pomocy Ukrainie ma też służyć zmiana priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Bo choć Tusk wspomniał, że w relacjach polsko-ukraińskich istnieją kwestie sporne, jak ochrona polskich przewoźników drogowych i rolników przed konkurencją zza wschodniej granicy, to zapowiedział, że kwestie te będą rozwiązane „w duchu nie tylko przyjaźni, ale z nastawieniem, żeby jak najszybciej rozwiązać te problemy, a nie żeby je utrzymywać czy mnożyć”. Zdaniem premiera chodzi o „zbudowanie poczucia, że Polska jest najbardziej wiarygodnym, najstabilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tym śmiertelnym starciu ze złem".
W chwili, gdy w wielu stolicach narastają wątpliwości, czy nadal warto wspierać Ukrainę, skoro letnia ofensywa nie doprowadziła do znaczącej zmiany linii frontu, Tusk stwierdził, że „nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju niż prezydent Zełenski”
W miesiącach poprzedzających wybory,15 października, ówczesny polski rząd wbrew unijnych regułom zablokował import żywności z Ukrainy a prezydent Andrzej Duda porównał przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ naszego wschodniego sąsiada do topielca, który wciąga w otchłań wszystkich starających się mu pomóc.
Mając na myśli Rzeź Wołyńską premier przyznał, że rozmawiano o "wspólnej, tragicznej historii", ale w jego ocenie i te zdarzenia nie mogą przesłonić bieżących problemów. Zapewnił, że kwestia ekshumacji zostanie jeszcze podniesiona. Ogłosił też, że pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy Ukrainy będzie Paweł Kowal.
Kijów był celem drugiej wizyty zagranicznej Tuska od momentu powołania nowego rządu (wcześniej Tusk odwiedził jedynie Brukselę, ale nie jako stolicę Belgii, lecz jako siedzibę władz Unii Europejskiej). Po 10 godzinach podróży koleją szef rządu pojawił się w ukraińskiej stolicy w poniedziałek rano. Wraz z premierem Denysem Szmyhalem złożył wieniec pod ścianą pamięci żołnierzy poległych w wojnie z Rosją.
Tusk wziął również udział w obchodach Dnia Jedności Ukrainy. To ustanowione w 1999 roku święto państwowe upamiętnia rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku.