04:48
24.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 700
00:08
24.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:52
24.01.2024

Viktor Orbán chce negocjować ze Szwecją jej przystąpienie do NATO

Szef szwedzkiego MSZ „nie widzi powodu”.

Czytaj więcej

Orbán zaprasza Szwecję do negocjacji ws. NATO. Sztokholm "nie widzi powodu"
23:27
23.01.2024

Polska i kraje bałtyckie proponują UE wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego LNG

Polska i kraje bałtyckie proponują objęcie nowymi unijnymi sankcjami zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego i aluminium oraz wprowadzenia środków utrudniających obchodzenie sankcji. Oprócz zakazu importu skroplonego gazu ziemnego i aluminium z Rosji, propozycja Polski i krajów bałtyckich zawiera szereg innych rozwiązań, które mają utrudniać rozwój gospodarczy i technologiczny Moskwy.

W związku z tym nowe sankcje UE mogą obejmować zakaz współpracy naukowej i finansowania badań dla Rosji, dalsze działania przeciwdziałające obchodzeniu przez Moskwę sankcji, zaostrzenie sankcji w sektorze lotniczym oraz poszerzenie listy zakazanych bezzałogowych statków powietrznych.

Polska i kraje bałtyckie opowiadają się także za wywieraniem presji sankcjami sektorowymi na Białoruś. Uważają, że zapobiegnie to wykorzystywaniu Białorusi przez Rosję do obchodzenia unijnych sankcji.

22:56
23.01.2024

Zełenski zapowiada utworzenie Rady Wspierania Przedsiębiorczości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie Rady Wspierania Przedsiębiorczości, w skład której wejdą przedstawiciele biznesu.

- To znane nazwiska i znani szefowie ukraińskich firm. Firmy, które pracują dla milionów ludzi. Biznes technologiczny, finanse, usługi i inne branże. Różne branże, więc reprezentowane są różne poglądy. Ale jednym zadaniem jest wzmocnienie naszej gospodarki i naszego społeczeństwa - mówił Zełenski.

Zełenski zapowiedział, że rząd przedstawi nowelizację ustawy o Biurze Bezpieczeństwa Gospodarczego i niektórych innych ustaw, aby „w jak największym stopniu ograniczyć wszelką możliwą presję na legalne przedsiębiorstwa”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ustaliła także trzymiesięczne de facto moratorium na czynności proceduralne, które mogłyby zablokować działalność spółki. Przeprowadzony zostanie także audyt systemu monitorowania ryzyka faktur podatkowych.

22:23
23.01.2024

Premier Słowacji: W Kijowie żyje się zupełnie normalnie

Podczas konferencji prasowej po wizycie przedstawicieli słowackiego rządu we wsi Kamenica  na wschodzie Słowacji,  zapytano Fico, dlaczego spotyka się z premierem Ukrainy w Użhorodzie, a nie w Kijowie.

Czytaj więcej

Premier Słowacji: Naprawdę wierzycie, że w Kijowie jest wojna?
21:53
23.01.2024

Rosjanie trzeci raz w ciągu dnia atakują Charków

21:24
23.01.2024

Turcja wyraziła zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO

Tureccy parlamentarzyści przegłosowali stosunkiem głosów 287 przeciwko 55 zgodę na przystąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj więcej

Turcja zatwierdziła wniosek akcesyjny Szwecji do NATO
20:58
23.01.2024

USA nałożyły sankcje na rosyjskiego hakera zaangażowanego w atak na Medibank w Australii

Departament Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu, w porozumieniu z Australią i Wielką Brytanią, wskazał Alexandra Ermakowa, który odegrał kluczową rolę w ataku  w 2022 r. na Medibank Private Limited, australijskiego ubezpieczyciela opieki zdrowotnej

Ermakow jest obywatelem Rosji i cyberprzestępcą. Został ukarany sankcjami za rolę w eksfiltracji i udostępnieniu w darknecie 9,7 miliona rekordów zawierających dane osobowe Australijczyków, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery Medicare i dane wrażliwe z informacji medycznych.

20:25
23.01.2024

Minister spraw zagranicznych Luksemburga o pomocy dla Ukrainy: Nie będzie łatwo przekonać Orbána

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Xavier Bettel powiedział, że na szczycie UE 1 lutego trudno będzie przekonać Węgry do wsparcia zwiększonej pomocy finansowej dla Ukrainy.

- To trudne. Znam dobrze Viktora Orbána… nie będzie łatwo go przekonać. Ale teraz wiemy, że jeśli nie poprzemy Ukrainy, to kto następny stanie w obliczu rosyjskiej inwazji? - mówił Bettel dziennikarzom Reutersa.

Minister stwierdził, że pozostawiło złe wrażenie, gdy w przededniu grudniowego szczytu UE, który wymagał wsparcia Orbána dla akcesji Ukrainy, Komisja Europejska odblokowała dla Węgier 10 miliardów euro, które zostały wcześniej zamrożone w związku z wystąpieniem Budapesztu z UE od demokratycznych zasad Unii.

19:56
23.01.2024

Sztab Generalny: Rosja uderzyła we wtorek 44 rakietami

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że 23 stycznia rano Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy 44 rakiety, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 22 z nich.

Według aktualnych informacji wykryto: 4 rakiety przeciwlotnicze S-300/S-400, 15 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555/Kh-55, 8 rakiet Kh-22, 12 Pociski balistyczne Iskander-M i 5 rakiet wystrzeliwanych z powietrza Kh-59/KhX-31.

Obrona powietrzna zlikwidowała 15 rakiet manewrujących Ch-101/Kh-555/Kh-55, 5 rakiet balistycznych Iskander-M i 2 rakiety Ch-59.

19:22
23.01.2024

SBU: Rosja wykorzystuje pocztę elektroniczną do siania paniki wśród Ukraińców

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła rosyjskie operacje psychologiczne, których celem było sianie paniki wśród Ukraińców za pomocą wprowadzających w błąd e-maili. Choć część kont wysyłających e-maile została zablokowana, Służba Bezpieczeństwa zaapelowała do Ukraińców o ostrożność i czujność.

SBU stwierdziła, że rosyjscy agenci wysyłali e-maile z dużej liczby różnych kont e-mail, na które włamali się rosyjscy hakerzy. W mailach obiecują nagrody, jeśli odbiorcy będą współpracować z rosyjskimi tajnymi służbami.

18:59
23.01.2024

Premier Słowacji o "normalnym życiu w Kijowie"

W przeddzień wizyty w Użhorodzie premier Słowacji Robert Fico wygłosił kolejną skandaliczną wypowiedź w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, twierdząc, że Kijów prowadzi „całkowicie normalne życie”.

18:20
23.01.2024

UE „może pominąć Węgry w sprawie pomocy dla Ukrainy”

Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają zlekceważenie decyzji Węgier poprzez przedstawienie pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Węgry wielokrotnie próbowały blokować wsparcie dla Ukrainy, w tym najnowszy pakiet 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju.

Źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały Bloomberga, że państwa członkowskie UE będą gotowe przyjąć pakiet pomocy dla Ukrainy na szczycie w Brukseli 1 lutego, niezależnie od tego, czy Węgry go poprą.

Rozważają także dalsze zastosowanie kar wobec Węgier w przypadku dalszego blokowania pomocy, np. pozbawienie ich prawa głosu. Inną opcją jest możliwość wysyłania przez państwa członkowskie środków na Ukrainę poza procesem budżetu centralnego UE.

17:52
23.01.2024

Patriarcha Cyryl ogłasza nowy cel tzw. specjalnej operacji wojskowej

Ma to być „ruch oporu przeciwko antychrystowi”.

17:19
23.01.2024

Czechy proponują ograniczenie przemieszczania się rosyjskich dyplomatów po strefie Schengen

Republika Czeska proponuje, aby UE zbadała ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów w strefie Schengen.

- Czechy proponują wprowadzenie ograniczenia przemieszczania się personelu rosyjskiej misji dyplomatycznej i członków ich rodzin wyłącznie na terytorium państwa, w którym są akredytowani. Nie jest w porządku, aby rosyjscy dyplomaci wykorzystywali strefę Schengen. Zrobimy, co w naszej mocy aby zapewnić włączenie naszej propozycji do 13. pakietu sankcji” – powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky przemawiając we wtorek na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

16:48
23.01.2024

Liczba ofiar ataku na Charków wzrosła do sześciu

Liczba ofiar śmiertelnych w ataku wzrosła do 6, a 46 osób zostało rannych.

16:21
23.01.2024

Kreml twierdzi, że Rosja „nie uderza w cywilów”.

We wtorek rano Rosja ponownie uderzyła  rakietami w Kijów.

Kreml skomentował teraz ataki, powtarzając swoje twierdzenie, że rosyjskie wojsko nie atakuje cywilów, gdy uderza w obiekty na Ukrainie.

Zapytany, czy ataki były odpowiedzią Moskwy na – jak utrzymuje Rosja – ukraiński atak artyleryjski na kontrolowany przez Rosję  Donieck  w niedzielę, w wyniku którego zginęło 27 osób, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom: -  Nie, nie można tak powiedzieć.

- Kontynuujemy naszą specjalną operację wojskową i nasze wojsko nie uderza w obiekty socjalne i dzielnice mieszkalne, nie uderza w ludność cywilną, jak to miało miejsce w przypadku reżimu w Kijowie — oświadczył Pieskow. - To właśnie zasadniczo odróżnia naszą armię od armii reżimu kijowskiego — dodał.

15:53
23.01.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk Ch-59 nad obwodem dniepropietrowskim

Informację taką przekazuje Dowództwo Operacyjne „Wschód”.

15:48
23.01.2024

Przed końcem tygodnia dojdzie do spotkania Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

15:30
23.01.2024

Aluminium w kolejnym pakiecie sankcji

Bruksela ma nadzieję uzgodnić pakiet sankcji do przypadającej 24 lutego drugiej rocznicy inwazji Rosji na na Ukrainę. Pakiet 13 ma obejmować dodatkowe wykazy, dodatkowe ograniczenia handlowe i położenie kresu dalszej zdolności Moskwy do obchodzenia sankcji zarówno za pośrednictwem krajów trzecich, jak i przedsiębiorstw w samej Unii.

Czytaj więcej

13 pakiet sankcji przeciwko Rosji. UE uderzy w aluminium i „części do lodówki”
15:21
23.01.2024

We wtorek ukraińskie drony zaatakowały cel w obwodzie kurskim

W związku z atakiem rannych zostało dwóch rosyjskich żołnierzy — podaje kanał ASTRA.

14:41
23.01.2024

Litwa chce stworzyć batalion czołgów

Będzie to pierwsza jednostka pancerna wchodząca w skład litewskich sił zbrojnych.

Czytaj więcej

Litwa chce kupić leopardy. Dotychczas nie miała żadnych czołgów
14:19
23.01.2024

Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Alarm został ogłoszony ze względu na poderwanie się z lotniska w Rosji ciężkiego myśliwca MiG-31K.

14:02
23.01.2024

Nowy bilans ataku rakietowego na Charków

W ataku rakietowym na Charków śmierć poniosło pięć osób, a 57 zostało rannych — podaje MSW Ukrainy.

13:55
23.01.2024

W ostrzale Chersonia przez Rosjan zginął 70-letni mężczyzna

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

13:42
23.01.2024

15 mld euro dla Ukrainy

Bruksela nakłada podatek na zamrożone rosyjskie aktywa.

Czytaj więcej

Bruksela opodatkuje rosyjskie aktywa. 15 mld euro trafi na Ukrainę
13:26
23.01.2024

MSW Ukrainy publikuje nagranie momentu, gdy ratownicy wydobywają żywą osobę spod gruzów budynku w Charkowie

Charków był w nocy z 22 na 23 stycznia celem ataku rakietowego Rosji.

12:56
23.01.2024

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pokazuje skutki rosyjskiego ataku rakietowego na obwód kijowski

W wyniku rosyjskiego ataku częściowo zniszczone zostały jednorodzinne i wielopiętrowe budynki mieszkalne w rejonach buczańskim i obuchowskim.

12:40
23.01.2024

Zełenski: Rosyjski atak to celowy terror wobec cywilów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się w mediach społecznościowych do ostatniego rosyjskiego ataku rakietowego na cele na Ukrainie. Zaznaczył, że trwa akcja ratunkowa. Działania Rosji Zełenski nazwał terrorem. Prezydent Ukrainy przekazał, że według obecnych danych w Kijowie ranne zostały 22 osoby, w Charkowie 5 osób zginęło, a 51 zostało rannych, a w Pawłohradzie zginęła jedna osoba. Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje bliskim ofiar oraz podziękował za służbę żołnierzom i ratownikom.

12:17
23.01.2024

Rosyjski dron atakował Berysław w obwodzie chersońskim

W wyniku ataku ranny został 47-letni mężczyzna.

11:57
23.01.2024

Japonia i USA będą nadal współpracować w kwestii sankcji wobec Rosji i wspierania Ukrainy

Taka deklaracja padła po spotkaniu zastępcy sekretarza skarbu USA, Wally'ego Adeyemo i japońskiego wiceministra finansów Masato Kandy.

11:51
23.01.2024

Walki na kierunku tawrijskim

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski podał w mediach społecznościowych, że na obszarze operacyjnym jego wojsk siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek 11 uderzeń z powietrza, brały udział w 39 starciach bojowych i wystrzeliły 836 pocisków artyleryjskich. Według Tarnawskiego, straty wojsk rosyjskich w ciągu doby wyniosły 416 osób i 110 sztuk sprzętu wojskowego, w tym 6 czołgów.

11:47
23.01.2024

Rosyjska Duma wzywa ONZ i parlamenty państw świata do potępienia ukraińskiego ostrzału Doniecka

Apel Dumy pojawił się w dniu, w którym Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę, w tym m.in. na Kijów (tylko w Kijowie ranne w czasie ataku zostały 22 osoby).

Czytaj więcej

W dniu ataku rakietowego na Ukrainę rosyjska Duma wzywa świat do potępienia Kijowa
11:46
23.01.2024

Liczba rannych w ataku na Kijów wzrosła do 22

Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

11:21
23.01.2024

Viktor Orban zaprasza premiera Szwecji, Ulfa Kristerssona do negocjacji ws. członkostwa Szwecji w NATO

Węgry i Turcja to jedyne kraje NATO, które jak dotąd nie ratyfikowały decyzji o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję.

11:14
23.01.2024

Pieskow o spocie CIA: Ktoś powinien im powiedzieć, że w Rosji serwis VKontakte jest popularniejszy niż X

Rzecznik Kremla zwrócił uwagę, że CIA co roku wykorzystuje media społecznościowe do szukania w Rosji osób chętnych do współpracy. - Ktoś powinien powiedzieć CIA, że w naszym kraju VKontakte jest znacznie popularniejszym serwisem niż zakazany serwis X, liczba użytkowników VKontakte jest znacznie większa — stwierdzi nawiązując do tego, że spot CIA zachęcający Rosjan do współpracy z amerykańskim wywiadem wojskowym pojawił się na platformie X należącej do Elona Muska. 

10:48
23.01.2024

NATO zakupi 220 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej

Część zakupionych przez NATO pocisków zostanie przekazanych Ukrainie — podaje Reuters.

Czytaj więcej

NATO podpisało wart 1,1 mld euro kontrakt na dostawy amunicji artyleryjskiej
10:14
23.01.2024

CIA opublikowało trzeci spot skierowany do Rosjan, zachęcający ich do kontaktu z amerykańskim wywiadem

Dyrektor CIA, William Burns stwierdził, że niepokoje wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę są „jedną na pokolenie” szansą, by CIA pozyskało agentów w Rosji.

Czytaj więcej

CIA zachęca Rosjan do kontaktu spotem w internecie
09:42
23.01.2024

Jedna osoba zginęła w Pawłogradzie w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego

Informację taką przekazał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ofiara ataku to 43-letnia kobieta — wynika z wpisu Łysaka. Łysak przekazał, że w ataku rakietowym Rosji uszkodzona została miejska infrastruktura, a także dwie szkoły i osiem wielopiętrowych budynków mieszkalnych.

09:34
23.01.2024

Napięta sytuacja w obwodzie chersońskim

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, poinformowała, że Rosjanie intensyfikują używanie artylerii, lotnictwa, bezzałogowych statków powietrznych na południu Ukrainy co sprawia, że sytuacja w obwodzie chersońskim pozostaje napięta.

09:01
23.01.2024

Dowództwo Sił Powietrznych podsumowuje nocny atak rakietowy na Ukrainę

W czasie ataku ukraińska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, pięć rakiet balistycznych Iskander-M i pocisk manewrujący Ch-59. Łącznie Rosjanie mieli użyć do ostrzału Ukrainy 41 środków napadu powietrznego — w tym 4 pocisków S-300/S-400, 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, 8 pocisków Ch-22, 12 pocisków Iskander-M i dwóch pocisków Ch-59.

08:42
23.01.2024

Pirotechnicy Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy zdetonowali głowicę rakiety Ch-59, która spadła na cmentarz w dzielnicy Dniepru

Informację na ten temat zamieściła na swoim profilu na Facebooku Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

08:23
23.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,671 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17,9 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku — 16,863 mln osób.

08:14
23.01.2024

Szef MSW Ukrainy podsumowuje skutki porannego ataku rakietowego an Ukrainę

Ihor Kłymenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w porannym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę zginęło pięć osób, a co najmniej 20 zostało rannych.

07:58
23.01.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale zginęło dwóch mieszkańców obwodu donieckiego

Informację taką przekazał gubernator obwodu donieckiego, Wadim Filaszkin. Z jego komunikatu wynika też, że w ciągu doby w rosyjskim ostrzale rannych zostało pięć osób.

07:47
23.01.2024

Mer Kijowa informuje o dziewięciu osobach rannych w ataku rakietowym na Kijów

Osiem osób zostało hospitalizowanych.

07:46
23.01.2024

W rejonie darnickim w Kijowie szczątki rakiety spadły na dach wielopiętrowego budynku

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje też o szczątkach rakiety, które w tym samym rejonie spadły na terenie przedszkola.

07:32
23.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 91 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne — podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:22
23.01.2024

Dowództwo Sił Powietrznych odwołuje alarm powietrzny

06:55
23.01.2024

W ataku rakietowym na Charków poważnie uszkodzony został budynek mieszkalny

Informacje takie przekazuje mer Charkowa, Ihor Terechow. Z jego komunikatu wynika, że obecnie trwa poszukiwanie ewentualnych ofiar ataku pod gruzami budynku.

06:53
23.01.2024

Mer Kijowa informuje o jednej rannej osobie w rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską stolicę

Ranny miał zostać mieszkaniec rejonu sołomiańskiego.

06:50
23.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 377 820 żołnierzy, 6 214 czołgów, 11 548 pojazdów opancerzonych, 8 947 zestawów artyleryjskich, 970 wyrzutni rakiet, 657 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 961 bezzałogowych statków powietrznych, 1 820 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 956 pojazdów (w tym cystern) i 1 409 jednostek sprzętu specjalnego.

06:47
23.01.2024

W obwodzie charkowskim wskutek ataku z użyciem pocisków balistycznych uszkodzony miał zostać gazociąg

Najnowsze doniesienia mówią o co najmniej ośmiu eksplozjach słyszanych rano w samym Charkowie.

06:44
23.01.2024

Dwie osoby ranne w ostrzale miasta w obwodzie chersońskim przez Rosjan

W nocy Rosjanie mieli ostrzeliwać Bałakliję. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — podaje tamtejsza administracja wojskowa.

06:42
23.01.2024

W rejonie swiatoszyńskim w Kijowie w płomieniach stanęły zaparkowane samochody

O skutkach ataku rakietowego informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

06:27
23.01.2024

W Charkowie rozległo się pięć eksplozji

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zagrożeniu atakiem z użyciem pocisków balistycznych wschodnich i północno-wschodnich obwodów Ukrainy.

06:16
23.01.2024

Polskie Dowództwo Operacyjne informuje o "intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej"

"Aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju" - czytamy w komunikacie DO.

Czytaj więcej

Eksplozje w Kijowie. Polskie Dowództwo: Aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo
06:14
23.01.2024

W Kijowie rozlegają się eksplozje

W mieście aktywna ma być obrona przeciwlotnicza.

06:07
23.01.2024

Ochrona dla ukraińskich uchodźców wojennych zapisana w polskiej ustawie, która wygasa 4 marca, zostanie przedłużona o pół roku

W tym czasie zostaną wypracowane nowe zasady pomocy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

Od września zmiany we wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ochrona nie dla wszystkich?
06:03
23.01.2024

Ukraińcy gotowi są do rozmów z polskim rządem i do wprowadzenia systemu zezwoleń eksportowych na wzór obowiązującego z Bułgarią i Rumunią

Rząd PiS taką ofertę odrzucił, obecny minister rolnictwa Czesław Siekierski jest zaś w stałym kontakcie z Kijowem w tej sprawie i chce wspólnie wprowadzić mechanizm chroniący polskich rolników. Oprócz Polski przeciw przedłużaniu rozporządzenia KE opowiadały się dotąd tylko Węgry i Słowacja, państwa otwarcie antyukraińskie i prorosyjskie.

Czytaj więcej

Ocieplenie w Kijowie. Donald Tusk obiecał Ukraińcom wsparcie
05:52
23.01.2024

Rosyjskie bombowce Tu-95MS w rejonie Morza Kaspijskiego kilkukrotnie wystrzeliwały pociski manewrujące w stronę Ukrainy

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

05:33
23.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie ilustrujące przebieg 698 dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:32
23.01.2024

Siły Powietrzne Ukrainy informują o rakietach nad obwodem kijowskim

Trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

05:09
23.01.2024

Alarm powietrzny w Kijowie

Rosjanie przeprowadzają atak powietrzny na Ukrainę z użyciem dronów-kamikadze, bombowców Tu-95 i bombowców Tu-22.

04:41
23.01.2024

Wołodymyr Zełenski podsumował wizytę Donalda Tuska na Ukrainie

- Premier Polski Tusk odwiedził Ukrainę. I była to jego pierwsza wizyta w kraju poza UE — poza (Unią) na razie — po objęciu przez niego urzędu — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski mówił, że wizyta była „owocna”. Zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy militarnej, mówił też,  że rozmawiał z Tuskiem o wspólnej produkcji broni i „zwiększeniu możliwości Ukrainy w zakresie korzystania z polskiego sprzętu i systemów uzbrojenia”. - Oczywiście rozmawialiśmy szczegółowo o współpracy politycznej. O tym, że wszystkie problemy między Ukrainą a Polską mogą być przezwyciężone dwustronnie — na poziomie naszych państw. Jestem pewien, że poradzimy sobie z krytyczną sytuacją na granicy — blokadą, która znacząco godzi dzić w solidarność i znajdziemy pragmatyczne rozwiązania — mówił też ukraiński prezydent.

04:40
23.01.2024

Od początku wojny władze miasta w obwodzie chmielnickim przekazały ukraińskiej armii 250 dronów-kamikadze

Dotychczasową pomoc dla ukraińskiej armii podsumował Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej miasta Niecieszyn w obwodzie chmielnickim.

04:37
23.01.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Charków

W wyniku ostrzałów uszkodzona została infrastruktura cywilna. Rosjanie mieli trafić w jeden z budynków mieszkalnych w mieście — przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

04:36
23.01.2024

We wschodnich i południowych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Zagrożenie ma być związane z możliwym wystrzeleniem pocisków manewrujących przez bombowce strategiczne Tu-95.

04:35
23.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny

PAP

04:30
23.01.2024

Szef MSZ Rosji rozmawiał z szefem MSZ Iranu o sytuacji na Morzu Czerwonym i w Strefie Gazy

Siergiej Ławrow i Hosejn Amir Abdollahijan "wymienili poglądy w sprawie aktualnych kwestii na Bliskim Wschodzie" - podaje rosyjski MSZ w komunikacie. Ministrowie mieli opowiedzieć się za zawieszeniem broni w Strefie Gazy i stworzeniem warunków do dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom enklawy. Wyrazili też zaniepokojenie napiętą sytuacją na Morzu Czerwonym, która - jak czytamy w komunikacie - gwałtownie się pogorszyła "w wyniku nieodpowiedzialnych działań USA i kilku innych krajów, które wsparły je w atakach na Jemen".

04:30
23.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 698