Orbán zaprasza Szwecję do negocjacji ws. NATO. Sztokholm "nie widzi powodu"

Premier Węgier Viktor Orbán zaprosił Szwecję do negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do NATO. - Nie widzę powodu do negocjacji – powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström.

Publikacja: 23.01.2024 23:47

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 699

Po wtorkowej decyzji tureckiego parlamentu, który przegłosowa zgodę na przystąpienie do NATO, Węgry pozostają jedynym państwem, który jeszcze nie wyraził na to zgody.

Premier Viktor Orbán poinformował, że wystosował zaproszenie do premiera Szwecji do zlożenia wizyty na Węgrzech i negocjacji w sprawie przystąpienia do Sojuszu.

- Celem wizyty będzie budowanie zaufania – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. - Współpraca polityczna i w zakresie bezpieczeństwa wymaga bezwarunkowego zaufania – dodał.

Szwecja — wraz z Finlandią - złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 r., realizując historyczną zmianę w dotychczasowej polityce neutralności wojskowej, spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę.

Jednak zarówno Turcja, jak i Węgry zgłosiły sprzeciw, wstrzymując proces wymagający jednomyślności wśród krajów członkowskich NATO.

Finlandia ostatecznie dołączyła do Sojuszu w zeszłym roku, ale Ankara naciskała na Sztokholm, aby zaostrzył swoje stanowisko wobec członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) z siedzibą w Szwecji, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska, a także Turcja uważają za grupę terrorystyczną.

Czytaj więcej

Turcja zatwierdziła wniosek akcesyjny Szwecji do NATO

Ostatecznie we wtorek 23 stycznia Ankara zaaprobowała wniosek akcesyjny Szwecji.

Szwecja nie widzi powodu do negocjacji z Węgrami

Minister spraw zagranicznych Szwecji twierdzi, że nie ma powodu negocjować z Węgrami ratyfikacji ich oferty NATO.

- Nie widzę powodu do negocjacji w tym momencie – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström.

Billström zauważył, że Węgry, w przeciwieństwie do Turcji,   nie przedstawiły żadnych warunków, gdy Sztokholm został zaproszony na szczyt NATO w Madrycie w 2022 roku.

Tym samym Węgry są w sytuacji, której Viktor Orbán chciał uniknąć -  są jedynym sojusznikiem NATO, który nie zgodził się na przystąpienie Szwecji.

Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
Polityka
Argentyna zakupi używane F-16 od Danii. Mają 40 lat
Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia