Turcja zatwierdziła wniosek akcesyjny Szwecji do NATO (WIDEO)

Turecki parlament po debacie i wielomiesięcznej zwłoce zaaprobował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Jedynym krajem członkowskim który tego jeszcze nie zrobił, są Węgry.

Publikacja: 23.01.2024 21:15

Głosowanie w tureckim parlamencie

Głosowanie w tureckim parlamencie

Foto: PAP/EPA/NECATI SAVAS

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 699

Tureccy parlamentarzyści przegłosowali stosunkiem głosów 287 przeciwko 55 zgodę na przystąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Turcja, członek NATO, przez ponad rok zwlekała z ratyfikacją przystąpienia Szwecji do Sojuszu, zarzucając temu krajowi zbytnią pobłażliwość wobec grup, które uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Zwracała się do Szwecji o ustępstwa, w tym o zaostrzenie stanowiska wobec kurdyjskich bojowników i członków siatki, którą Ankara obwinia za nieudany zamach stanu w 2016 roku.

Ankarę rozgniewała także seria demonstracji zwolenników zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu w Szwecji, a także protesty połączone z  paleniem Koranu, które wstrząsnęły krajami muzułmańskimi.

Czytaj więcej

Szwecja w NATO? Węgry nie podejmą decyzji podczas wiosennej sesji parlamentu

Po przesłaniu przez Erdogana w zeszłym miesiącu do parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych protokołu akcesyjnego do zatwierdzenia,  wyraziła ona zgodę na wniosek Szwecji już w pierwszym etapie procesu legislacyjnego.

Turcja, Szwecja w NATO i zakup amerykańskich F-16

Erdogan powiązał ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO z zatwierdzeniem przez Kongres USA wniosku Turcji o zakup 40 nowych myśliwców F-16 i zestawów w celu modernizacji istniejącej floty Turcji. Wezwał także Kanadę i innych sojuszników z NATO do zniesienia embarga na broń nałożonego na Turcję.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena nigdy formalnie nie powiązała sprzedaży F-16 z ratyfikacją przez Turcję członkostwa Szwecji w NATO. Jednak wielu wpływowych członków Kongresu oświadczyło, że nie poprze sprzedaży, dopóki Turcja nie wyrazi zgody na przystąpienie Szwecji do sojuszu. 

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina