Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceminister obrony Ukrai...
Wicepremier Zsolt Semjén przedstawił marszałkowi Izby program legislacyjny rządu na sesję parlamentu wiosenną 2024 r. Zawiera 18 różnych ustaw i poprawek, ale na liście nie ma ostatecznego głosowania w sprawie członkostwa Szwecji w NATO
Zgodnie z propozycją Semjéna w Parlamencie mają być omawiane i głosowane m.in. kwestie dotyczące nowelizacji ustawy o usługach wodociągowych, przyjęcia budżetu państwa na rok 2025, uznawania zagranicznych świadectw i dyplomów czy dostosowania się do unijnej dyrektywy w sprawie płacy minimalnej.
Węgry i Turcja wciąż nie wyraziły zgodny na obecność Szwecji w NATO
Szwecja i Finlandia zdecydowały się na rezygnację z neutralności wojskowej i wstąpienie do NATO w maju 2022 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na szczycie NATO w 2022 r. wydawało się, że tylko kwestią miesięcy jest, zanim oba kraje – oba dysponujące dużym potencjałem wojskowym – będą mogły dołączyć do sojuszu, a w czerwcu tego samego roku ostatecznie zdecydowano, że droga do NATO dla Szwecji i Finlandia jest otwarta.
Aby decyzja została sfinalizowana, musi zostać zatwierdzona przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich. Przez całe lato 2022 r. ratyfikację zakończono w niemal wszystkich krajach, od Stanów Zjednoczonych po Słowację, a 28 z 30 krajów w krótkim czasie zatwierdziło wnioski krajów nordyckich o członkostwo. Gdyby zależało to od tej większości, zarówno Szwecja, jak i Finlandia mogłyby zostać pełnoprawnymi członkami do końca września. Jednak Węgry i Turcja opóźniają akcesję Szwecji. Podsumowaliśmy powody w tym artykule.