W dniu ataku rakietowego na Ukrainę rosyjska Duma wzywa świat do potępienia Kijowa

W dniu, w którym Rosja przeprowadziła atak rakietowy na ukraińskie miasta, w tym m.in. na Kijów, rosyjska Duma wzywa świat do potępienia władz w Kijowie.

Publikacja: 23.01.2024 11:45

Skutki rosyjskiego ataku na Kijów

Skutki rosyjskiego ataku na Kijów

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 699

Rosyjska Duma (izba niższa parlamentu) sformułowała we wtorek apel do „ONZ, międzynarodowych organizacji parlamentarnych i parlamentów krajów świata, w związku z atakami Sił Zbrojnych Ukrainy wymierzonych w cywilów na terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Czego dotyczy apel Dumy wymierzony w Ukrainę?

Duma w przyjętym apelu potępia "zmasowany, celowy ostrzał z wyrzutni rakiet przeprowadzony 21 stycznia 2024 r. rynku i znajdujących się wokół niego sklepów (...) w Doniecku, w którym zginęło 27 cywilów".

Czytaj więcej

Eksplozje w Kijowie. Polskie Dowództwo: Aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo

Donieck to stolica częściowo okupowanego i nielegalnie anektowanego przez Rosję obwodu donieckiego. Miasto jest okupowane przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku. Separatyści uczynili z Doniecka stolicę samozwańczej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej.

Duma w apelu do ONZ i organizacji międzynarodowych przekonuje, że takie „zabójcze ataki wymierzone w cywilów potwierdzają całkowitą niezdolność reżimu (Wołodymyra) Zełenskiego do negocjowania i otwartą niechęć do rozwiązania konfliktu metodami politycznymi i dyplomatycznymi”.

Parlamentarzyści Dumy wzywają ONZ, międzynarodowe organizacje parlamentarne i parlamenty krajów świata, by te potępiły działania władz w Kijowie i „dokonały oceny prawnej naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego oraz masowych zbrodni wojennych”.

Duma wzywa też do dialogu „ze wszystkich, którzy chcą wykorzenić zagrożenie terrorystyczne i idee neonazistowskie (...)".

Duma apeluje o potępienie Ukrainy w dniu zmasowanego ataku na Ukrainę

W dniu, w którym Duma wystosowała swój apel Rosja przeprowadziła nad ranem zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, w tym m.in. na Kijów. W atakach tych zginęło co najmniej 5 osób, a ok. 40 zostało rannych.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa