Eksplozje w Kijowie. Polskie Dowództwo: Aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo (WIDEO)

Rankiem Rosja przeprowadza atak powietrzny na Ukrainę. Eksplozje rozległy się m.in. w Kijowie.

Aktualizacja: 23.01.2024 16:19 Publikacja: 23.01.2024 06:38

Mieszkańcy Kijowa szukający schronienia w metrze

Mieszkańcy Kijowa szukający schronienia w metrze

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 699

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy od ok. 4 rano czasu lokalnego informowało o zagrożeniu Ukrainy atakiem rakietowym w związku z aktywnością rosyjskich bombowców Tu-95MS w rejonie Morza Kaspijskiego.

Rankiem 23 stycznia Ukrainę atakują bombowce Tu-95MS i Tu-22M3

Ok. 4:30 pojawiła się informacja o pierwszej fali pocisków manewrujących, które pojawiły się nad obwodem sumskim i zmierzały w stronę obwodu połtawskiego.

Ok. 5 Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o poderwaniu się dwóch bombowców Tu-22M3 z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim.

Ponadto w powietrze poderwały się dwa bombowce Tu-22M3 z lotniska w obwodzie murmańskim.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 698 dniu wojny

PAP

Po pewnym czasie pojawiła się informacja o pociskach, które pojawiły się nad obwodem kijowskim, a potem nad obwodem winnickim. Pociski miały zmierzać w kierunku zachodnim.  

Ok. 6 pojawiła się informacja o ataku z użyciem pocisków balistycznych na Dniepr. Chwilę później Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o zagrożeniu atakiem z użyciem pocisków balistycznych wschodnich i północno-wschodnich obwodów Ukrainy.

Kwadrans po 6 mieszkańców Kijowa wezwano do zejścia do schronów. W Kijowie rozległy się eksplozje związane z aktywnością ukraińskiej obrony powietrznej.

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że w rejonie swiatoszyńskim w ukraińskiej stolicy w płomieniach, wskutek ataku rakietowego, stanęły zaparkowane samochody. Pojawiły się też informacje o uszkodzeniu w wyniku ataku budynku przedszkola i jednego budynku mieszkalnego. Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował o dziewięciu osobach rannych w rejonach swiatoszyńskim i sołomiańskim. Osiem osób zostało hospitalizowanych.

Wkrótce potem podano informację o pięciu eksplozjach, które rozległy się w Charkowie. W stronę Charkowa miały lecieć pociski Ch-22.

W obwodzie charkowskim wskutek ataku rakietowego uszkodzony miał zostać gazociąg.

Ok. 7:20 Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy odwołało alarm powietrzny.

Jak podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy w czasie ataku ukraińska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, pięć rakiet balistycznych Iskander-M i pocisk manewrujący Ch-59. Łącznie Rosjanie mieli użyć do ostrzału Ukrainy 41 środków napadu powietrznego — w tym 4 pocisków S-300/S-400, 15 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, 8 pocisków Ch-22, 12 pocisków Iskander-M i dwóch pocisków Ch-59.

Szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko, podał rano, że w wyniku ataku rakietowego Rosji na Ukrainę pięć osób zginęło, a co najmniej 20 zostało rannych.

Komunikat Dowództwa Operacyjnego w związku z atakiem powietrznym Rosji na Ukrainę

Polskie Dowództwo Operacyjne wydało komunikat, że "obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest z zamiarem wykonania uderzeń na terytorium Ukrainy".

„Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Ostrzegamy, że aktywowano polskie i sojusznicze lotnictwo, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju” - podało DO.

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy od ok. 4 rano czasu lokalnego informowało o zagrożeniu Ukrainy atakiem rakietowym w związku z aktywnością rosyjskich bombowców Tu-95MS w rejonie Morza Kaspijskiego.

Rankiem 23 stycznia Ukrainę atakują bombowce Tu-95MS i Tu-22M3

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja nie boi się pomocy USA dla Ukrainy. "Sytuacja na froncie się nie zmieni"
Konflikty zbrojne
Wyjaśniło się, dlaczego Izrael nie uderza na Iran? Doniesienia o układzie z USA
Konflikty zbrojne
Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"