Bruksela opodatkuje rosyjskie aktywa. 15 mld euro trafi na Ukrainę

Ministrowie spraw zagranicznych UE poparli wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków (windfall tax) od zamrożonych rosyjskich aktywów. Kwota ta może sięgnąć 15 mld euro. Pieniądze mają trafić na Ukrainę.

Publikacja: 23.01.2024 12:56

Zniszczony przez Rosjan dom mieszkalny w Kijowie

Zniszczony przez Rosjan dom mieszkalny w Kijowie

Foto: AFP

Szefowie MSZ krajów UE poparli wprowadzenie podatku winffall tax od zamrożonych aktywów Rosji. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na źródła w Brukseli. Według agencji sojusznicy Ukrainy „zgadzają się, że Rosja musi zapłacić za wyrządzone szkody”

Czytaj więcej

Co zawiera 13 pakiet sankcji? Brukseli zostało mało czasu

Ile to będzie?

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział dzień wcześniej, że Bruksela zamierza podjąć decyzję w sprawie wykorzystania dochodów z rosyjskich aktywów przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE, które odbędzie się 19 lutego. Dodał, że prace nad porozumieniem są już prawie zakończone i obecnie dyskusja powinna być kontynuowana na szczeblu ambasadorów.

Od 2022 roku Zachód zamroził rosyjskie aktywa o wartości do 300 miliardów dolarów. UE poparła pomysł wprowadzenia podatku od tych aktywów. Financial Times poinformował o planie pozyskania w ten sposób do 15 miliardów euro na pomoc dla Ukrainy.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę państwa UE i G7 zamroziły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 280 miliardów dolarów (260 miliardów euro) zarówno w postaci gotówki, jak i papierów wartościowych. Ponad dwie trzecie z nich zostało zamrożonych przez Unię Europejską. Ministerstwo finansów Rosji w 2022 roku oszacowało zamrożone aktywa na około 300 miliardów dolarów.

Czytaj więcej

Bliżej wielkich pieniędzy dla Ukrainy. Rosjanie się odgrażają

Większość tych aktywów zlokalizowana jest w belgijskim Euroclear (w skład którego wchodzi depozyt o tej samej nazwie oraz Euroclear Bank). Grupa zarobiła na zamrożonych rosyjskich aktywach około 3 miliardów euro w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy ubiegłego roku.

Trzy kroki do celu

Bloomberg informował o poparciu przywódców UE dla planu wprowadzenia podatku od nadmiernych zysków z zamrożonych aktywów Rosji już w czerwcu 2023 r. Agencja zauważyła wówczas, że inicjatywa rodzi kwestie prawne i finansowe.

Na Zachodzie i w Kijowie wielokrotnie wzywano do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w celu odbudowy Ukrainy. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska (KE) zatwierdziła mechanizm przewidujący wykorzystanie podatków dochodowych (podatków od nadzwyczajnych zysków) od zamrożonych rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie.

Czytaj więcej

Szwajcaria zamrażarką rosyjskich aktywów

Jak pisał Bloomberg, powołując się na dokument unijny, opracowany przez kraje UE mechanizm wykorzystania podatku od nadzwyczajnych zysków obejmuje następujące etapy:

„Krok 0” – określenie, jakich zamrożonych środków będzie dotyczyć to działanie;

„Krok 1” – określenie działań, jakie będą musiały podjąć centralne depozyty papierów wartościowych zarządzające tymi funduszami;

„Krok 2” planu zakłada przeniesienie dochodów netto uzyskanych z zamrożonych środków do budżetu UE na lata 2024–2027.

Komisja Europejska: „Po odjęciu wydatków i podatków krajowych wygenerowany zysk będzie jasno określony i rozliczony zgodnie z wymogami kapitału zakładowego i zarządzania ryzykiem. Umożliwi to zaliczenie środków do budżetu UE i późniejsze przesunięcie na rzecz Ukrainy”.

Financial Times już wcześniej informował, że za pośrednictwem tego mechanizmu Komisja Europejska zamierza zebrać do 15 miliardów euro na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy.

Szefowie MSZ krajów UE poparli wprowadzenie podatku winffall tax od zamrożonych aktywów Rosji. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na źródła w Brukseli. Według agencji sojusznicy Ukrainy „zgadzają się, że Rosja musi zapłacić za wyrządzone szkody”

Ile to będzie?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
OECD: lekka poprawa prognozy dla Europy i świata
Gospodarka
Europa mniej atrakcyjna w 2023 r. dla inwestycji zagranicznych
Gospodarka
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Gospodarka
Agencja S&P Global krytycznie o polityce finansowej Węgier
Gospodarka
20 lat Polski w Unii Europejskiej – i co dalej? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej