Bliżej wielkich pieniędzy dla Ukrainy. Rosjanie się odgrażają

Administracja prezydenta Joe Bidena popiera ustawę, która pozwoliłaby przejąć część z 800 mld dol. zamrożonych rosyjskich aktywów i przeznaczyć na odbudowę Ukrainy.

Publikacja: 11.01.2024 11:21

Ratownicy odgradzają teren otaczający zniszczony hotel po ataku rakietowym w Charkowie

Ratownicy odgradzają teren otaczający zniszczony hotel po ataku rakietowym w Charkowie

Foto: AFP

Oczekuje się, że temat ten zostanie poruszony na spotkaniu przywódców G7 w lutym, w pobliżu rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, powiedziała Bloomberg News prosząc o anonimowość osoba zbliżona do administracji amerykańskiej. Na ten cel potrzebne są ogromne pieniądze. Bank Światowy oszacował, że odbudowa Ukrainy może kosztować nawet 411 mld dol.

Jak wynika z notatki Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA do Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, administracja „w zasadzie” z zadowoleniem przyjmuje projekt ustawy, która umożliwiłaby konfiskatę rosyjskich środków.

Ustawa zapewniłaby władzy wykonawczej uprawnienia potrzebne do przejmowania rosyjskich aktywów suwerennych na rzecz Ukrainy” – stwierdziła Rady Bezpieczeństwa Narodowego w notatce, która jest jednym z trzech takich komunikatów, do których dotarł Bloomberg.

Czytaj więcej

Kreml chce konfiskować zagraniczne aktywa. To odpowiedź na działania Niemiec

Będzie koordynacja w sprawie przejęcia rosyjskich rezerw

Cała akcja wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów miałaby być skoordynowana z G7. Według wyższego urzędnika administracji Rada Bezpieczeństwa Narodowego wspiera nową władzę w ramach szeregu narzędzi, które Stany Zjednoczone rozważają, aby pomóc Rosji zapłacić za szkody spowodowane wojną.

Wraz z naszymi partnerami z G7 badamy wszystkie opcje zgodne z naszymi odpowiednimi systemami prawnymi i prawem międzynarodowym, aby pomóc Ukrainie w uzyskaniu odszkodowania od Rosji” – napisał Departament Stanu USA w oświadczeniu.

Poparcie Bidena dla tego posunięcia pojawiło się, gdy Republikanie w Kongresie zablokowali finansowanie Ukrainy o wartości ponad 60 mld dol. Ich zdaniem Waszyngton ponosi już i tak zbyt duży ciężar finansowy we wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.

Pomysł wykorzystania pieniędzy Rosji do finansowania odbudowy Ukrainy jest postrzegany jako sposób na zwiększenie wsparcia USA dla wojny, ponieważ niektórzy Republikanie nie chcą już finansować Ukrainy. Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wyraził poparcie dla tego pomysłu w wywiadzie dla „New York Post”, nazywając go „wyjątkowo odpowiedzialnym posunięciem z naszej strony”.

Czytaj więcej

Bruksela zabierze zyski Kremla z zamrożonych aktywów. To ogromna kwota

Yellen ma wątpliwości, czy przejęcie rosyjskich aktywów nie uderzy rykoszetem w dolara 

Rozwiązanie to cieszy się już ponadpartyjnym poparciem 14 członków obu partii w Senacie i 62 w Izbie Reprezentantów.

Ale urzędnicy administracji USA, w tym sekretarz skarbu Janet Yellen, są zdania, że obecne prawo amerykańskie nie pozwala na przejmowanie aktywów państwowych, które zostały zamrożone po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Yellen powiedziała w ostatni poniedziałek, że wcześniej chciałaby poznać ocenę potencjalnego ryzyka, jakie stanowi operacja przejęcia dla międzynarodowej roli dolara oraz tego, czy można to ryzyko można zmniejszyć. Jej zdaniem Kongres będzie musiał przyjąć nowe ustawodawstwo, aby Stany Zjednoczone mogły uczestniczyć w przejmowaniu jakichkolwiek suwerennych aktywów zagranicznych.

Na razie Demokraci i Republikanie nie zgadzają się co do dwóch kluczowych części projektu ustawy. Chodzi o przepisy nakładające na Bidena obowiązek koordynacji z partnerami z G7 w sprawie przejęcia aktywów, ale nie wymagające ich zgody, co może grozić zezwoleniem USA na jednostronne działania. Drugie zastrzeżenie, to sformułowania mające na celu uniemożliwienie Rosji kwestionowania zajęcia przed amerykańskimi sądami, co może być potencjalnie podatne na kwestionowanie konstytucji.

Czytaj więcej

Szwajcaria zamrażarką rosyjskich aktywów

Jak duże są zamrożone aktywa rosyjskie

Rosyjski bank centralny potwierdził, że na Zachodzie zamrożono ich aktywa o wartości około 300 mld dol. Czyli jest to blisko połowa łącznych rezerw rosyjskiej waluty obcej i złota,  które wynoszą 612 mld dol. A prezes banku centralnego Elvira Nabiullina została skrytykowana przez nacjonalistów za dopuszczenie do zamrożenia tak dużej części rezerw banku.

Rosyjski bank centralny nie podaje szczegółowego zestawienia zamrożonych aktywów, ale można je wyliczyć na podstawie dokumentów szczegółowo opisujących rosyjskie aktywa na początku 2022 r.

W tym czasie bank centralny Rosji posiadał równowartość około 207 mld dol. w euro, 67 mld dol. bezpośrednio w dolarach amerykańskich i 37 mld ol.  w funtach brytyjskich. Posiadał także 36 mld dol. w jenach japońskich, 19 mld dol. w dolarach kanadyjskich, 6 mld dol. w dolarach australijskich i 1,8 mld dol. w dolarach singapurskich. Rezerwy we franku szwajcarskim wynosiły około 1 mld dol. Pieniądze te były inwestowane głównie w zagraniczne papiery wartościowe, depozyty bankowe i tzw. rachunki korespondencyjne nostro. Największe portfele obligacji banków znajdowały się w obligacjach skarbowych Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Kanady. Złoto Rosjanie trzymają u siebie.

Czytaj więcej

Rosyjskie aktywa zamrożone za granicą pięknie pracują

Rosyjskie pogróżki

Kreml już wielokrotnie ostrzegał, że państwowa konfiskata majątku jest sprzeczna ze wszystkimi zasadami wolnego rynku. - Zobaczymy, co postanowią. Ochrona własności prywatnej to święta krowa, która karmi ją od wielu stulec– powiedział Reuterowi jeden z wyższych urzędników rosyjskich, pod warunkiem zachowania anonimowości. Nie brak tu także sugestii, że w przypadku konfiskaty rosyjskich aktywów taki sam los może spotkać inwestorów środki zagranicznych zgromadzonych na specjalnych rachunkach typu „C” w Rosji. Nie jest jasne, ile dokładnie pieniędzy znajduje się na tych kontach, ale rosyjscy urzędnicy twierdzą, że jest to porównywalne z zamrożonymi rosyjskimi rezerwami o wartości 300 mld dol.

Minister finansów  Rosji Anton Siłuanow powiedział w ostatnim tygodniu, że na rachunkach C znajdują się znaczne środki. A rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, że Rosja zakwestionuje w sądach jakąkolwiek konfiskatę. - Jeśli coś zostanie nam skonfiskowane, zastanowimy się, co my skonfiskujemy i zrobimy to natychmiast – powiedział Pieskow reporterom.

Oczekuje się, że temat ten zostanie poruszony na spotkaniu przywódców G7 w lutym, w pobliżu rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, powiedziała Bloomberg News prosząc o anonimowość osoba zbliżona do administracji amerykańskiej. Na ten cel potrzebne są ogromne pieniądze. Bank Światowy oszacował, że odbudowa Ukrainy może kosztować nawet 411 mld dol.

Jak wynika z notatki Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA do Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, administracja „w zasadzie” z zadowoleniem przyjmuje projekt ustawy, która umożliwiłaby konfiskatę rosyjskich środków.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił