06:27
12.08.2023

Sobotnia relacja z Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 535
23:26
11.08.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:18
11.08.2023

Łukaszenko proponuje Polsce "poprawę stosunków"

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w Polsat News, że receptę na poprawę relacji może podać natychmiast.

Czytaj więcej

Łukaszenko chce poprawy relacji z Polską. Warszawa odpowiada: Pustosłowie
23:00
11.08.2023

Rząd Ukrainy zezwolił członkom rodzin zabitych i zaginionych podczas wojny na wyjazd za granicę

Przepis powstał „w celu uniknięcia niesprawiedliwych ograniczeń praw członków rodzin osób zabitych (zaginionych) w czasie ich bezpośredniego udziału w działaniach wojennych (od początku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w 2014 r. do 30 kwietnia 2018 r.)”.

22:42
11.08.2023

Ostrzał obwodu donieckiego. Zginęła 70-latka

Wieczorem 11 sierpnia wojska rosyjskie ostrzeliwały wieś Jelizawietiwka w obwodzie donieckim. 70-letnia kobieta zginęła w wyniku trafienia pociskiem w prywatny dom, podczas gdy jej 76-letni mąż doznał obrażeń od wybuchu miny i odłamków

22:16
11.08.2023

Większość mieszkańców Kupiańska nadal czeka na ewakuację

Według szefa administracji wojskowej obwodu charkowskiego, większość mieszkańców objętych nakazem ewakuacji nadal czeka na  wyprowadzona z miasta Kupiańsk i okolic w pobliżu linii frontu.

Szef charkowskiej administracji obwodowej Oleg Sinehubow powiedział w ukraińskiej telewizji, że z rejonu kupiańskiego, w którym trwają aktywne działania wojenne, wywieziono 63 osoby, w tym 9 dzieci.

Sineghubow powiedział, że władze zamierzają przymusowo ewakuować dzieci, które mieszkają w odległości około 7-10 kilometrów od linii frontu, w tym z miasta Kupjańsk.

Jednak według Sinehubowa decyzja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez rząd Ukrainy. Szef administracji regionalnej powiedział, że obecnie w rejonie kupiańskim pozostaje około 12 tysięcy osób.

21:49
11.08.2023

Biały Dom o szkoleniu Ukraińców na F-16 w USA

Stany Zjednoczone są otwarte na szkolenie ukraińskich pilotów F-16 na amerykańskiej ziemi, powiedział w piątek Biały Dom.

Czytaj więcej

Biały Dom: USA gotowe na szkolenie Ukraińców na F-16 na własnej ziemi
21:22
11.08.2023

Straż Graniczna: Zatrzymani na granicy migranci  z rosyjskimi wizami turystycznymi

Zatrzymani cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy turystyczne i pracownicze wydane w ostatnim czasie. Na Białoruś przyjechali z Moskwy zorganizowanym transportem - informue SG.

20:59
11.08.2023

Reklamówki Grupy Wagnera w Krakowie

W kilku miejscach pojawiły się naklejki zachęcające do wstępowania do Grup[y Wagnera. Sprawą zajmuje się policja.

Czytaj więcej

W Krakowie pojawiły się naklejki zachęcające do wstąpienia do Grupy Wagnera
20:39
11.08.2023

Kułeba: Ukraińska produkcja zbrojeniowa powinna stać się częścią kompleksu NATO

Ukraina zorganizuje jesienią tego roku Forum Przemysłów Obronnych, którego celem będzie włączenie krajowej produkcji do ogólnego kompleksu obronnego NATO.

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

- Wszystko wskazuje na to, że Siły Zbrojne Ukrainy użyją broni typu NATO. Kiedy będziemy mieli lotnictwo, kiedy przybędą F-16, wtedy ostatni pozostały duży "niezdekomunizowany" segment Sił Zbrojnych przejdzie na standardy NATO. To jest proces nieunikniony – powiedział minister.

Ukraina wystąpiła z inicjatywą zorganizowania dużego Forum Przemysłów Obronnych.

Kułeba dodał, że przygotowania do Forum będą prowadzone wspólnie z Ministerstwem Strategii i Przemysłu, Ministerstwem Obrony i Kancelarią Prezydenta, aby zgromadzić ukraińskich i zagranicznych producentów.

- Ukraina potrzebuje innych rządów do podejmowania decyzji politycznych w sprawie współpracy i integracji ich przemysłu obronnego z ukraińskim przemysłem obronnym - podkreślił Kułeba.

20:18
11.08.2023

Ukraina: Pociski manewrujące nie będą używane na terytorium Rosji

Pociski manewrujące nie będą używane na terytorium Rosji, mówi Ukraina

Ukraina nie chce używać na terytorium Rosji zamówionych przez Niemcy i Stany Zjednoczone pocisków manewrujących - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w poście na portalu społecznościowym X.

Nazwał pociski dalekiego zasięgu „kluczowymi” i powiedział, że Ukraina zwróciła się do obu krajów o wysłanie pocisków „tak szybko, jak to możliwe”.

Kułeba zapewnił Berlin i Waszyngton, że rakiety „będą użyte wyłącznie w granicach Ukrainy”.

19:49
11.08.2023

UE dostarcza Ukrainie 224 000 pocisków w ramach planu dostaw amunicji

UE dostarczyła Ukrainie 223 800 pocisków w ramach pierwszej części planu dostarczenia miliona sztuk amunicji, aby wspomóc walkę Kijowa z Rosją.

Czytaj więcej

UE opóźniona z realizacją obietnicy miliona pocisków dla Ukrainy
19:33
11.08.2023

Dwa okaleczone łabędzie z Odessy pod okiem specjalistów w Kijowie

Dwa okaleczone ptaki zostały przywiezione z Odessy do Centrum Ratownictwa w Kijowie w zeszłym miesiącu.

Chociaż ptaki nie będą już mogły latać, będą mieszkać nad jeziorem pod okiem specjalisty wraz z innymi łabędziami.

19:11
11.08.2023

Dyrektor techniczny rosyjskiej fabryki aresztowany po eksplozji

Według rosyjskich mediów państwowych aresztowano dyrektora firmy, której magazyn eksplodował w środę w Siergijewie Posadzie.

Reżimowa agencja TASS poinformowała wczoraj, że Siergiej Czankajew, dyrektor techniczny Piro-Rossa, został zatrzymany podczas przeszukiwania pomieszczeń firmy, przechwytywania dokumentów i przesłuchiwania pracowników.a

Dziś ta sama agencja poinformowała, że Czankajew został formalnie aresztowany i umieszczony pod kontrolą Sądu Miejskiego Siergijewa Posada w obwodzie moskiewskim.

18:50
11.08.2023

Mieszkańcy Lazurnego w obwodzie chersońskim nie otrzymają leków

Mieszkańcy tymczasowo okupowanego Lazurnego w obwodzie chersońskim, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu, nie otrzymają insuliny ani innych leków.

Poinformował o tym mianowany przez Rosjan „szef” lokalnej administracji Ołeksandr Dudka.

Dudka zaczął też grozić rodzinom, które nie posyłają swoich dzieci do szkół z rosyjskim programem nauczania.

18:29
11.08.2023

Rosja skazuje aktywistę na 6 lat za posty o Ukrainie

Rosja skazała aktywistę Aleksandra Bachtina na sześć lat więzienia za krytykę interwencji wojskowej Moskwy na Ukrainie.

Bachtin, 51-letni działacz na rzecz środowiska i muzyk, został oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych informacji o konflikcie na Ukrainie.

- Aleksander został skazany na sześć lat kolonii karnej – powiedział agencji AFP Andriej Szczetynin, przyjaciel Bachtina, który był obecny na posiedzeniu sądu

18:05
11.08.2023

Skazany za pedofilię "ekspert" od rosyjskiej propagandy w programie Sołowjowa

YouTube usunął kanał Scotta Rittera, głównego zagranicznego „eksperta” od rosyjskiej propagandy, byłego oficera wywiadu USA skazanego za pedofilię.

Ritter pojawi się teraz w programie Władimira Sołowjowa, kremlowskiego propagandysty, prezentera kanału Rossija 1 i Rossija 24.

17:43
11.08.2023

Ukraina rozpoczyna konsultacje z Wielką Brytanią w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

Ukraina rozpoczęła konsultacje z Wielką Brytanią w celu zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa, potwierdził Kijów.

- Naszym celem jest zawarcie pierwszych takich umów do końca roku – powiedział Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy.

Rozmowy zaczynają się w czasie, gd prezydent Zełenski nawołuje do twardych gwarancji ze strony zachodnich sojuszników, ze szczególnym uwzględnieniem USA i innych głównych krajów NATO.

17:21
11.08.2023

Ukraińscy piloci nie zakończą szkolenia na F-16 aż do lata przyszłego roku

Treningi ukraińskich pilotów były już kilkakrotnie przekładane - pisze dziennik "The Washington Post".

Czytaj więcej

"Washington Post": Ukraińscy piloci nie ukończą szkolenia na F-16 do lata 2024
17:00
11.08.2023

USA nałożyły sankcje na czterech Rosjan powiązanych z konglomeratem finansowym Alfa Group

Departament Skarbu USA nałożył nowe sankcje na czterech Rosjan powiązanych z konglomeratem finansowym i inwestycyjnym Alfa Group oraz rosyjskim stowarzyszeniem biznesowym.

Ministerstwo Skarbu w oświadczeniu poinformowało, że na liście sankcji umieszcza czterech mężczyzn, którzy zasiadali w radzie nadzorczej Grupy Alfa – Petra Olegiwiczaa Avena, Michaiła Maratowicza Fridmana, Germana Borysowicza Chana i Aleksieja Wiktorowicza Kuźmiczewa.

„Bogate rosyjskie elity powinny pozbyć się złudzenia, że mogą prowadzić normalne interesy, podczas gdy Kreml toczy wojnę z narodem ukraińskim” – przekazał w oświadczeniu zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo.

16:38
11.08.2023

Litwa rozmieszcza dodatkowe oddziały na granicy z Białorusią. Nie mówi, jakie

- Myślę, że nie trzeba wchodzić w szczegóły, rzucać liczbami czy innymi rzeczami, co czasem robią nasi koledzy z polskiego rządu - powiedziała premier Litwy.

Czytaj więcej

Litwa zwiększa liczebność wojsk na granicy z Białorusią. Nie podaje szczegółów
16:13
11.08.2023

Ponad 380 deportowanych dzieci z Ukrainy wróciło z Rosji

Co najmniej 385 ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji wróciło do domu, potwierdziła międzynarodowa organizacja charytatywna z siedzibą w Austrii.

„SOS Wioski Dziecięce wspierają rodziców, udostępniając środki finansowe lub pomagając im zaplanować trasę” – powiedziała agencji AFP rzeczniczka organizacji charytatywnej Anna Radl.

„Do tej pory na Ukrainę powróciło łącznie 385 deportowanych dzieci, z czego 84 przez SOS Wioski Dziecięce i organizacje partnerskie” – poinformowała organizacja pozarządowa w komunikacie prasowym opublikowanym w czwartek.

Według Kijowa od inwazji z lutego 2022 r. do Rosji deportowano ponad 19 000 ukraińskich dzieci, a wiele z nich rzekomo umieszczono w instytucjach i rodzinach zastępczych. Moskwa odpiera zarzuty.

15:54
11.08.2023

Grupa hakerów inwigilowała dyplomatów na Białorusi

Około 15 urządzeń należących do dyplomatów zostało zaatakowanych. Cyfrowa kampania szpiegowska rozpoczęła się około 2021 roku i nadal jest prowadzona.

Czytaj więcej

Hakerzy szpiegowali dyplomatów na Białorusi. "Ta akcja wciąż trwa"
15:37
11.08.2023

Ukraina zneutralizowała w ubiegłym tygodniu prawie 1500 min

Według sił zbrojnych Ukrainy w ubiegłym tygodniu zneutralizowano prawie 1500 min.

Według raportu usunięto 1481 ładunków wybuchowych na wyzwolonych obszarach, które niedawno zdobyli Ukraińcy w regionach Charkowa, Chersonia i Mikołajowa.

Żołnierze na linii frontu donoszą o ogromnej liczbie min na terenach oddanych przez Rosjan – sugerując, że wycofujący się żołnierze podłożyli je, aby jeszcze bardziej spowolnić ukraińską kontrofensywę.

15:20
11.08.2023

Rzecznik wywiadu wojskowego Ukrainy: Dziś moskwianie poczuli się jak Ukraińcy

Rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego stwierdził też, że odwetowe ataki Ukrainy na Rosję są usprawiedliwione. - W wyniku kryminalnej i ludobójczej wojny przeciwko Ukrainie, Ukraińcy są pozbawiani możliwości wykorzystania transportu powietrznego, samolotów, a nasze lotniska nie działają lub są zniszczone - podkreślił. W piątek - w związku z pojawieniem się drona - przez pewien czas zamknięte były lotnisko Moskwa-Wnukowo i Port Lotniczy Kaługa.

Czytaj więcej

Ukraina zapowiada kolejne ataki na Moskwę. "Może wyciągną wnioski"
15:06
11.08.2023

Łukaszenko chce, by Białoruś miała drugą elektrownię jądrową

Białoruski dyktator planuje budowę drugiej siłowni jądrowej w swoim kraju. Pierwsza, postawiona przez Rosatom przy granicy z Litwą, przesyła prąd do Rosji, bo Białoruś tej energii nie potrzebuje.

Czytaj więcej

Łukaszenko chce nowej inwestycji przy granicy z Polską. "Mam taki szalony pomysł"
14:58
11.08.2023

Rosyjscy curlerzy liczą na odwieszenie

Szef Komisji Sportu Dumy Państwowej i prezes Rosyjskiej Federacji Curlingu (FKR) Dmitrij Swiszczew powiedział, że liczy na pozytywną decyzję Światowej Federacji Curlingu (WCF) w sprawie rosyjskich sportowców. Wcześniej WCF przedłużyła zawieszenie rosyjskich sportowców w międzynarodowych zawodach do końca 2023 roku. Organizacja zastrzegła sobie jednak prawo do zmiany tej decyzji. - Była nadzieja, bo od wielu lat dość ściśle współpracujemy ze światową federacją i konsultujemy się w wielu sprawach. Właściwie nic się nie zmieniło, było zawieszenie udziału w międzynarodowych zawodach pod auspicjami WCF do 31 maja 2023 r., teraz zostało ono przedłużone do końca roku Jednocześnie nadal jesteśmy członkami WCF, nasi przedstawiciele wezmą udział we wrześniowym kongresie w Seulu, otrzymaliśmy na niego oficjalne zaproszenie - mówił działacz i polityk, cytowany przez propagandową agencją RIA Nowosti. Swiszczew nazwał wykluczenie rosyjskich sportowców decyzją „niesprawiedliwą wobec sportowców, trenerów i ogólnie strony rosyjskiej”. - Wykonujemy dużo pracy, aby rozwijać i popularyzować curling nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą - przekonywał.

14:51
11.08.2023

Minister obrony Burkina Faso w przyszłym tygodniu odwiedzi Rosję

Kassoum Coulibaly, minister obrony, wraz z delegacją odwiedzi w przyszłym tygodniu Rosję i weźmie udział w forum Army-2023 - zapowiedział chargé d'affaires ambasady tego kraju w Moskwie. Burkina Faso sąsiaduje od zachodu z Nigrem, w którym pod koniec lipca doszło do zamachu stanu.

14:45
11.08.2023

Niemcy dostarczyły Ukrainie dwie kolejne wyrzutnie do systemu Patriot

Kolejne dwie wyrzutnie do systemu Patriot trafiły do Ukrainy. Taka informacja pojawiła się w aktualizowanej co tydzień liście dostarczonej do Ukrainy broni. Berlin obiecał je w lipcu br. na litewskim szczycie NATO. Są one częścią kolejnego pakietu zbrojeniowego o wartości 700 mln euro.

14:30
11.08.2023

Zełenski zwolnił szefów wszystkich komisji wojskowych

Prezydent Ukrainy ogłosił na swoim kanale na Telegramie, że odwołał wszystkich szefów regionalnych komisji wojskowych (komend uzupełnień, w Polsce znanych jako wojskowe centra rekrutacji). - Ten system powinien być kierowany przez ludzi, którzy dokładnie wiedzą, czym jest wojna i dlaczego cynizm i przekupstwo w czasie wojny jest zdradą. Ale żołnierze, którzy przeszli przez front lub nie mogą być w okopach, bo stracili zdrowie, są inwalidami, ale zachowali godność i nie mają cynizmu – można im zaufać - powiedział Wołodymyr Zełenski na nagraniu, opublikowanym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Za wykonanie decyzji odpowiadać będzie Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:17
11.08.2023

Spotkanie Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa

Władimir Putin na „spotkaniu operacyjnym” ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zaproponował w piątek „omówienie kwestii bezpieczeństwa informacji”. - Wszyscy rozumiemy, jakie to jest ważne. Zawsze jest ważne, zwłaszcza teraz i, mając na uwadze tylko specyfikę obecnej sytuacji, porozmawiajmy o tym ważnym temacie - powiedział rosyjski przywódca, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti.

13:49
11.08.2023

Zełenski: Ukraina pomaga Słowenii po powodziach

Ukraina udziela pomocy humanitarnej Słowenii w związku z katastrofalnymi powodziami w tym kraju - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski, informując, że w czwartek podpisał „stosowny dekret”. „Pomagamy naszym przyjaciołom, nawet gdy toczy się wojna w naszym domu. Solidarność działa w obie strony” - podkreślił.

Czytaj więcej

Największa powódź w historii Słowenii. Według ekspertów to efekt zmian klimatycznych
13:26
11.08.2023

Łukaszenko ostrzega Zachód. Radzi, by zajął się ukraińskimi dziećmi

Białoruski dyktator, który w piątek zaskoczył rodaków ogłoszeniem planów budowy nowej elektrowni atomowej oraz obietnicą skonstruowania białoruskiego samochodu i samolotu, nie poprzestał na ekscentrycznych wypowiedziach, Jego zdaniem „ukraińskie dzieci są wywożone na Zachód jako dawcy organów”, dlatego poradził zachodnim politykom, aby „zajęli się tym problemem”. Co innego, jeśli chodzi o dzieci, masowo deportowane z okupowanych terenów przez Rosję. Według Łukaszenki, cytowanego przez reżimową agencję BiełTA, nie jest to przymusowa deportacja, a ratowanie dzieci poprzez zapewnianie im „rekonwalescencji”.

13:00
11.08.2023

Bacardi na czarnej liście sponsorów rosyjskiej wojny

Największy prywatny producent alkoholi postanowił zarobić na zbrodniczej rosyjskiej wojnie. Nie opuścił Rosji mimo zapowiedzi. W 2022 r. zwiększył zysk netto o 206,5 proc. Firma nadal inwestuje w Rosji i płaci duże podatki do budżetu Kremla.

Czytaj więcej

Bacardi uznany sponsorem rosyjskiej wojny. Na liście 32 firmy
12:50
11.08.2023

Rankiem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obwód iwanofrankiwski

W czasie ataku trafiony został obiekt cywilny. Ciężko ranne zostało dziecko, które trafiło do szpitala, ale lekarzom nie udało się wygrać walki o jego życie - poinformowała Swietłana Oniszczuk, przewodnicząca iwanofrankiwskiej administracji obwodowej. 

12:35
11.08.2023

Refren piosenki „Jeszcze nie zginęła Ukraina, jeśli my bawimy się tak” obraża armię Rosji

Trzy dziewczyny, które „celowo” śpiewały piosenkę i tańczyły do niej w parku wodnym w Ałuszcie na Krymie, zostały ukarane łączną grzywną w wysokości 45 tys. rubli (równowartość ok. 1850 zł).

Czytaj więcej

Okupowany Krym: Grzywna za zaśpiewanie piosenki Wierki Serdiuczki
12:25
11.08.2023

W Moskwie zablokowano nabrzeża Karamyszewskaje

Drogę zablokowano w miejscu, gdzie spadł dron strącony nad rosyjską stolicą.

11:58
11.08.2023

Brytyjski resort obrony publikuje mapę ilustrującą aktualną sytuację na frontach na Ukrainie

11:45
11.08.2023

W całym kraju toczą się 92 śledztwa ws. oszustwach dotyczących zboża z Ukrainy

Prok. Łukasz Łapczyński podkreśla, że do tej pory przeprowadzono 283 przeszukania, w ramach których zabezpieczono dokumentację dotyczącą podmiotów objętych śledztwem.  – W sprawie realizowane są intensywne czynności dowodowe wynikające z przyjętego planu śledztwa. Sprawa ma charakter rozwojowy  – dodaje rzecznik.

Czytaj więcej

Zboże z Ukrainy w Polsce. Pierwsi podejrzani o oszustwa z zarzutami
11:27
11.08.2023

Szczątki zestrzelonych rakiet spadły w dwóch dzielnicach Kijowa

W czasie porannego alarmu powietrznego szczątki zestrzelonych rakiet spadły na rejony dniprowski i obołoński - informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Nie ma informacji o ofiarach.

11:11
11.08.2023

Dowódca zgrupowania "Tawria": Ukraińska armia czyni postępy na południu

Gen. Ołeksandr Tarnawskij, dowódca walczącego na południu zgrupowania ukraińskich wojsk "Tawria" informuje o postępach na froncie południowym czynionych przez ukraińską armię. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że Rosjanie w ciągu doby stracili na froncie południowym 257 żołnierzy - zabitych i rannych (49 zabitych, 208 rannych). Rosjanie stracili też 16 jednostek sprzętu wojskowego - w tym cztery pojazdy opancerzone i trzy zestawy artyleryjskie oraz jedną wyrzutnię rakiet i jeden bezzałogowy statek powietrzny oraz dwie jednostki sprzętu specjalnego. Zniszczono też pięć składów amunicji.

11:00
11.08.2023

Mer Moskwy potwierdza, że na miasto spadł dron

Dron miał zostać zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą.

Czytaj więcej

Zestrzelony przez obronę powietrzną dron spadł na Moskwę
10:32
11.08.2023

Na Moskwę spadł zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą dron - informują rosyjskie kanały w serwisie Telegram

Dron miał spaść na terenie moskiewskiego szpitala.

10:31
11.08.2023

Prezydent Ukrainy szuka następcy ministra obrony

Ołeksij Reznikow miał zgłosić gotowość objęcia stanowiska ambasadora w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Wołodymyr Zełenski szuka następcy ministra obrony
10:26
11.08.2023

NEXTA: Eksplozja w Moskwie

Dron eksplodował w Moskwie w rejonie nabrzeża Karamyszewskaja - podaje białoruska NEXTA.

10:23
11.08.2023

Oprócz lotniska Wnukowo zamknięty jest też Port lotniczy Kaługa

Informacje takie przekazuje agencja Interfax. Lotniska miały zostać zamknięte, by "zapewnić bezpieczeństwo lotów samolotów cywilnych". 

09:55
11.08.2023

Kurs euro w Moskwie przekroczył 108 rubli

Kurs euro na giełdzie walutowej w Moskwie jest najwyższy od 24 marca 2022 roku.

09:54
11.08.2023

Na Ukrainie odwołano alarm powietrzny

W czasie alarmu eksplozje rozległy się m.in. w Kijowie i obwodach chmielnickim oraz winnickim.

09:35
11.08.2023

Moskiewskie lotnisko Wnukowo zamknięte w związku z pojawieniem się drona w przestrzeni powietrznej

O tymczasowym zamknięciu lotniska w związku z pojawieniem się drona informuje agencja RIA na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:33
11.08.2023

Eksplozje w Kijowie. Szczątki rakiety miały spaść na terenie szpitala dziecięcego

Witalij Kliczko poinformował, że na terenie jednego ze szpitali dziecięcych w Kijowie spadły szczątki rosyjskiej rakiety. Wcześniej na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny.

09:00
11.08.2023

15 ataków powietrznych Rosji na kierunku kupiańskim w ciągu doby

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty poinformował, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili na kierunku kupiańskim, na którym prowadzą ofensywę, 15 ataków z powietrza. Rosjanie przeprowadzili pięć natarć w rejonie kupiańskim, gdzie na ukraińskie pozycje spadły 502 pociski artyleryjskie. Rosjanie w czasie natarć stracili 21 żołnierzy, a 91 ich żołnierzy zostało rannych. Rosjanie stracili też dwa czołgi i samobieżną haubicę Pion. Ukraińcy zniszczyli również trzy polowe składy amunicji.

08:56
11.08.2023

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

We wszystkich obwodach Ukrainy, w tym w stolicy i w obwodzie kijowskim, ogłoszony został alert powietrzny.

08:36
11.08.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 14,477 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 33,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 31,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,717 mln osób.

08:33
11.08.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń

W wyniku ostrzału budynku mieszkalnego ranne zostały trzy kobiety w wieku 50, 65 i 84 lata - podała chersońska administracja obwodowa.

08:31
11.08.2023

Prokuratura generalna Ukrainy: W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 499 dzieci

Ukraińska prokuratura generalna poinformowała też, że w wyniku działań wojennych rannych zostało 1 097 dzieci. 10 sierpnia dwoje dzieci - w wieku 2 i 14 lat - zostało rannych w wyniku ostrzału Zaporoża.

08:04
11.08.2023

Skrócony czas pracy w Rosji? Deputowana do Dumy proponuje eksperyment

Grupa deputowanych (w tym Leonid Słucki, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji) zaproponowała wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla rodziców w rodzinach wielodzietnych.

Czytaj więcej

Rosjanie będą pracować krócej? „Rosja powinna być postępowa”
08:01
11.08.2023

Olaf Scholz zgadza się co do zasady na dostarczenie pocisków dalekiego zasięgu Taurus Ukrainie

Informacje takie przekazuje "Der Spiegel". Pociski, przed przekazaniem ich Ukrainie, mają jednak zostać zmodernizowane tak, aby nie mogły razić celów w Rosji.

Czytaj więcej

Ukraina otrzyma niemieckie pociski dalekiego zasięgu?
07:38
11.08.2023

Gen. Skrzypczak: Ukraińska armia nie ma powodzenia w skali operacyjnej

- Nawet najlepsza propaganda nie zmieni sytuacji na polu walki - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Przy obecnym tempie natarcia Ukraińcy dojdą do Morza Azowskiego za 14-15 miesięcy
07:26
11.08.2023

Dziewięć osób rannych w ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:23
11.08.2023

Obwód chersoński ostrzelany 60 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że na obwód chersoński spadło w ciągu doby 237 pocisków. Rannych w wyniku ostrzału zostało dziewięć osób.

07:17
11.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 252 780 żołnierzy, 4 290 czołgów, 8 318 pojazdów opancerzonych, 5 043 zestawy artyleryjskie, 713 wyrzutni rakiet, 471 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 313 śmigłowców, 4 197 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 511 pojazdów (w tym cystern), 756 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
11.08.2023

Ukraina: Partia rządząca przegłosowuje ustawy dzięki m.in. poparciu deputowanych z zakazanych po wojnie prorosyjskich partii

Pod koniec maja Kijów zlikwidował ulgi podatkowe dla firm wprowadzone po wybuchu wojny. Głosowało za tym 189 deputowanych frakcji Sługa Narodu i nie poparła tych zmian żadna frakcja opozycyjna. Ale udało się to przegłosować m.in. dzięki Platformie za Życie i Pokój (wcześniej prorosyjska zakazana opozycyjna Platforma za Życie).

Czytaj więcej

Przez walkę z korupcją partia Zełenskiego straci większość w parlamencie?
06:08
11.08.2023

Czy Grupa Wagnera rzeczywiście wycofuje się z Białorusi?

Zdjęcia satelitarne z 9 sierpnia wskazują, że znacząca liczba pojazdów znajdowała się tego dnia w obozie w rejonie osipowickim, w którym stacjonowali najemnicy z Grupy Wagnera. Zdjęcia wskazują, iż liczba takich pojazdów mogła się nawet zwiększyć między 1 a 9 sierpnia.

Czytaj więcej

Think tank: Grupa Wagnera wciąż jest na Białorusi
05:49
11.08.2023

Ukraiński Sztab Generalny: 34 potyczki na froncie w ciągu doby

W najnowszym komunikacie na temat sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że ukraińskie siły kontynuują ofensywę na kierunkach melitopolskim i berdiańskim. W ciągu doby na froncie miało dojść do 34 potyczek.

05:29
11.08.2023

Po pozyskaniu 60 śmigłowców Niemcy mają mieć drugą największą flotę śmigłowców w NATO

Przekonuje o tym szef niemieckich Sił Powietrznych, gen. Ingo Gerhartz.

Czytaj więcej

Niemcy będą mieć drugą największą flotę śmigłowców w NATO
05:07
11.08.2023

Rosyjski łazik, Łuna-25, ma szukać wody w rejonie południowego bieguna Księżyca

Misja łazika Łuna-25 to pierwsza rosyjska próba lądowania na Księżycu od 1976 roku.

Czytaj więcej

Rosyjski łazik leci na Księżyc. Rosjanie będą tam szukać wody
04:36
11.08.2023

Zełenski: Ukraina musi wykorzystać historyczną szansę na rozwój

- Kontynuujemy przygotowania Ukraińskiej Doktryny, szczegółowego dokumentu, który posłuży jako podstawa transformacji naszego kraju. Nie zapominamy o naszym głównym celu - wygraniu wojny i nie utraceniu kraju. Ukraina musi wykorzystać historyczną szansę na rozwój, uzyskaną dzięki odwadze naszych obywateli - naszego całego narodu - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Przygotowujemy też więcej pakietów wsparcia wojskowego dla naszych wojowników i więcej zestawów obronnych dla całego ukraińskiego społeczeństwa, w tym zestawów obrony powietrznej. Dziś rozmawiałem z przedstawicielami dowództwa wojskowego Wielkiej Brytanii - poufna rozmowa. Ale bardzo efektywna - dodał.

04:30
11.08.2023

Członek milicji separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej skazany na 12 lat więzienia

SBU informuje, że członek milicji separatystycznej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej, który brał udział w ataku na pozycje ukraińskie w rejonie Wuhłedaru, został skazany na 12 lat więzienia. W czasie czerwcowego szturmu w rejonie Wuhłedaru skazany został wzięty do niewoli. Mężczyzna jest mieszkańcem Doniecka, który w 2017 roku wstąpił w szeregi jednej z organizacji paramilitarnych separatystów.

04:27
11.08.2023

Pożar magazynu w podmoskiewskim Odincowie

W położonym w obwodzie moskiewskim Odincowie (ok. 30 km na zachód od Moskwy) doszło do pożaru magazynu - ogień objął 2 tys. m2 - poinformowała agencję Interfax służba prasowa lokalnego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Informacja o pożarze pojawiła się tuż przed północą czasu lokalnego.

Czytaj więcej

Potężny pożar w Odincewie pod Moskwą. Ogień objął 2 tys. metrów kwadratowych
04:24
11.08.2023

Rosyjski łazik Łuna-25 zmierza w stronę Księżyca

W nocy rozpoczęła się misja łazika Łuna-25, który został wystrzelony z kosmodromu Wostocznyj. Łazik ma wylądować na Księżycu 21 sierpnia - poinformował szef rosyjskiej agencji kosmicznej (Roskosmos) Jurij Borisow. Łuna-25 to pierwszy rosyjski łazik wysyłany na Księżyc po upadku ZSRR. Łazik ma wylądować - jako pierwszy pojazd - w rejonie południowego bieguna Księżyca. W 2027 roku Rosja zamierza wysłać na Księżyc łazik Łuna-26, a w 2028 - Łuna-27.

04:20
11.08.2023

Rosyjska Flota Północna rozpoczęła ćwiczenia z udziałem 8 tys. żołnierzy i marynarzy oraz 20 okrętów

Służba prasowa Floty Północnej informuje, że w ćwiczeniach weźmie udział ponad 8 tys. żołnierzy i marynarzy, 20 okrętów, okręty podwodne i jednostki wsparcia, pięć samolotów i do 50 jednostek sprzętu specjalnego. Kierownikiem  ćwiczeń jest dowódca Floty Północnej admirał Aleksandr Mojsiejew. Flota Północna będzie szkolić się z działań mających na celu "zapewnienie suwerenności Federacji Rosyjskiej nad wodami Północnej Drogi Morskiej".

04:19
11.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 533