Rosyjski łazik leci na Księżyc. Rosjanie będą tam szukać wody

W piątek o 2:11 czasu moskiewskiego, z kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta Sojuz 2.1v, która wyniosła na orbitę łazik księżycowy Łuna-25. Godzinę po starcie górna część rakiety oddzieliła się od reszty kierując się w stronę Księżyca - informuje rosyjska agencja Roskosmos.

Publikacja: 11.08.2023 05:04

Łuna-25 rozpoczęła podróż na Księżyc 11 sierpnia

Łuna-25 rozpoczęła podróż na Księżyc 11 sierpnia

Foto: AFP

To pierwsza misja, która ma zakończyć się lądowaniem na Księżycu w historii najnowszej Rosji - poprzednią taką misję Moskwa realizowała 47 lat temu, w 1976 roku, jeszcze w czasach ZSRR.

Rosjanie lecą na Księżyc: Historyczna misja łazika Łuna-25

Łuna-25 ma być pierwszym łazikiem, który wyląduje w rejonie bieguna południowego Księżyca - w tej części naturalnego satelity Ziemi może znajdować się woda (w postaci lodu).

Rosja wysyłając na Księżyc łazik Łuna-25 włącza się w wyścig kosmiczny, w którym uczestniczą USA, Chiny, ale także Indie (ten ostatni kraj wysłał w ubiegłym miesiącu na Księżyc swój łazik, Chandrayaan-3).

Czytaj więcej

Rosja przeprowadzi ewakuację wioski, bo chce wysłać lądownik na Księżyc

Łuna-25 ma wylądować na powierzchni Księżyca 21 sierpnia - zapowiedział szef Roskosmosu, Jurij Borisow w rozmowie z agencją Interfax. Wcześniej Roskosmos zapowiadał, że lądowanie będzie mieć miejsce 23 sierpnia.

- Teraz czekamy na 21. Mam nadzieję, że lądowanie na Księżycu będzie precyzyjne i miękkie - powiedział Borisow zwracając się do pracowników kosmodromu Wostocznyj.

Łuna-25 ma wielkość niewielkiego samochodu. Na Księżycu ma realizować swoją misję przez rok.

Europejska Agencja Kosmiczna planowała przetestować swój system nawigacyjny PILOT przyłączając go do łazika Łuna-25, ale po inwazji Rosji na Ukrainę ESA zerwała współpracę z Rosjanami.

Czytaj więcej

Rozpoczyna się bitwa USA z Chinami o Księżyc. "To nasze terytorium"

Pierwszym pojazdem w historii, który dotarł na powierzchnię Księżyca, był radziecki łazik Łuna-2 (w 1959 roku). Łuna-9, w 1966 roku, była pierwszym łazikiem, który zdołał przeprowadzić miękkie lądowanie na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

W 2022 roku na powierzchni Księżyca nie zdołał wylądować japoński lądownik.

Jak dotąd żaden kraj nie zdołał przeprowadzić miękkiego lądowania w rejonie południowego bieguna Księżyca. W 2019 roku nie udało się to indyjskiemu łazikowi, Chandrayaan-2.

Czy Rosjanie potwierdzą obecność wody na Księżycu?

Maksym Litwak, zaangażowany w przygotowanie misji łazika Łuna-25 mówi, że "z naukowego punktu widzenia najważniejszym zadaniem (...) jest wylądować tam, gdzie nikt inny nie wylądował".

Pierwszym pojazdem w historii, który dotarł na powierzchnię Księżyca, był radziecki łazik Łuna-2 (w 1959 roku)

- W rejonie obszaru lądowania Łuna-25 są ślady lodu: świadczą o tym dane zebrane z orbity - dodał.

Łuna-25 ma dotrzeć na Księżyc w pięć dni. Przez kolejnych 5-7 dni będzie znajdować się na orbicie Księżyca po czym podejmie próbę lądowania.

Łuna-25 jest w stanie pobierać próbki z głębokości do 15 cm. Głównym celem misji jest potwierdzenie, że na Księżycu jest woda. Gdyby tak było jej zasoby można byłoby wykorzystywać do produkcji paliwa i tlenu, a także jako źródło wody pitnej w przypadku stworzenia baz na Księżycu.

To pierwsza misja, która ma zakończyć się lądowaniem na Księżycu w historii najnowszej Rosji - poprzednią taką misję Moskwa realizowała 47 lat temu, w 1976 roku, jeszcze w czasach ZSRR.

Rosjanie lecą na Księżyc: Historyczna misja łazika Łuna-25

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kosmos
Na Marsie woda jest wszędzie? Znaleziono ją na wysokości 26 km
Kosmos
Przełom w poszukiwaniu najstarszych gwiazd we wszechświecie
Kosmos
Wszechświat bez ciemnej materii? Nowa hipoteza wzbudza kontrowersje
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata