04:35
09.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 532
00:11
09.08.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:56
08.08.2023

Łotwa wzmocni bezpieczeństwo granic z Białorusią na sześć miesięcy 

Decyzja łotewskiego rządu została podjęta w celu zapewnienia nienaruszalności granicy państwowej i zapobiegania zagrożeniom w związku wysoką liczbą przypadków nielegalnych prób przekroczenia granicy łotewsko-białoruskiej.

Poinformowano, że od 11 sierpnia 2021 r. ponad 14 tys. osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę Łotwy, w tym 5 461 osób od 1 stycznia 2023 r. do 7 sierpnia 2023 r.

Plan zakłada zwiększenie kontroli na granicy łotewsko-białoruskiej przez straż graniczną przy wsparciu sił zbrojnych i policji od 11 sierpnia 2023 r. do 10 lutego 2024 r.

23:54
08.08.2023

Pentagon: Biden "dał zielone światło" dla szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził szkolenie ukraińskich wojskowych na amerykańskich myśliwcach F-16.

- Proces szkolenia ukraińskich pilotów jest prowadzony przez Danię i Holandię - powiedziała zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.

23:53
08.08.2023

Amunicja kasetowa zaczyna pomagać Ukraińcom

Ukraińcy żołnierze powiedzieli w rozmowie z "Wall Street Journal", że przekazana przez Amerykanów amunicja kasetowa zaczyna pomagać w pokonywaniu dobrze bronionych rosyjskich pozycji.

Czytaj więcej

"WSJ": Amunicja kasetowa daje nowy impuls ukraińskiej kontrofensywie
23:01
08.08.2023

Rosja zrywa umowy podatkowe z krajami Zachodu. W tym z Polską

Kreml zawiesza na czas niekreślony umowy podatkowe z 38 krajami, które nazywa „nieprzyjaznymi”, w tym z Polską. Przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania zostają, bo tak jest wygodnie dla rosyjskich firm. Większość znaczących rosyjskich spółek nigdy nie była zarejestrowana w Rosji.

Czytaj więcej

Rosja zrywa umowy podatkowe z Zachodem. USA i Polska na czele listy
22:39
08.08.2023

Departament Stanu: USA wkrótce ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller zapowiedział, że Stany Zjednoczone ogłoszą w tym tygodniu transfer nowej broni na Ukrainę w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.

- Nadal dostarczamy artylerię i szereg rodzajów broni na Ukrainę. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się inne ogłoszenia dotyczące dodatkowej pomocy, którą planujemy zapewnić Ukrainie - powiedział.

Miller nie odpowiedział na pytanie o przekazanie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

22:17
08.08.2023

Prezydent Serbii: Jeśli Ukraina uzna Kosowo, "pewnego dnia straci wszystko" 

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic ostro skomentował perspektywę uznania Kosowa przez Ukrainę po tym, jak ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Mereżko podpisał apel do zachodnich rządów wzywający do rewizji ich polityki wobec Belgradu i Prisztiny.

"Ukraina jest dla nas przyjaznym krajem. Myślę, że Zełenski jest mądrzejszy od Mereżko. Bo wyobraźcie sobie: jeśli Ukraina uzna niepodległość Kosowa, straci wszystko w ciągu jednego dnia" - dodał serbski prezydent, nie precyzując, co ma na myśli.

21:54
08.08.2023

Ukraina: Prigożyn zaplanował swój bunt z Putinem

Zdaniem ukraińskich władz celem operacji było wskazanie dowódców wojskowych, którzy są skłonni zwrócić się przeciwko prezydentowi.

Czytaj więcej

Daniłow: Bunt Prigożyna był operacją specjalną koordynowaną z Putinem
21:29
08.08.2023

Generał Breedlove: Zachód nie spieszy się z dostarczeniem F-16 dla Ukrainy z obawy przed Rosją 

Były Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie Philip Breedlove uważa, że przygotowania do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 są spowolnione, ponieważ niektóre kraje boją się prowokować Rosję.

- Istnieje powściągliwość w szybkim działaniu z powodu obaw, że Putin może wywołać pewne ważne wydarzenia. Jak już wielokrotnie mówiłem, sytuacja z F-16 jest właśnie takim przypadkiem - powiedział.

Według emerytowanego amerykańskiego generała, wiele krajów jest gotowych do rozpoczęcia szkolenia Ukraińców na F-16 - opracowano wstępne plany, ale "główne spowolnienie tego procesu jest wewnątrz" USA.

20:53
08.08.2023

Reuters: Rosja zaczyna mieć problemy z eksportem swoich zbóż

Moskwa zmaga się z wyzwaniami związanymi z eksportem swoich produktów zbożowych. Rosjanom brakuje statków, rosną koszty ubezpieczeń i niechęć zachodnich firm do zawierania transakcji - informuje agencja Reutera.

20:52
08.08.2023

Węgry zatwierdzają ambasadora Ukrainy kilka miesięcy po złożeniu wniosku

Węgry zatwierdziły nominację Fiodora Szandora na ambasadora Ukrainy kilka miesięcy po tym, jak Kijów wysłał wniosek o stanowisko - informuje stacja ATV.

20:50
08.08.2023

Szef wywiadu obronnego Ukrainy z wizytą w Bułgarii

Bułgarskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że na czele ukraińskiej delegacji stanął Kyruło Budanow.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do wizyty. Pod koniec ubiegłego tygodnia Budanow udzielił wywiadu bułgarskim mediom.

19:40
08.08.2023

Zełenski nazywa kontratak "trudnym", ale jest w nim ważny pozytyw

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że ukraińska kontrofensywa jest "skomplikowana", ale ważnym pozytywem jest to, że inicjatywa należy do Ukrainy.

- Prawdopodobnie przebiega to wolniej, niż ktokolwiek chce - mówił.

Zełenski podkreślił jednak, że kontrofensywa "jest wtedy, gdy armia posuwa się naprzód, a nie cofa".

18:53
08.08.2023

Ukraińskie Siły Zbrojne kontynuują ofensywę na dwóch kierunkach

 W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do około 20 starć bojowych - poinformował ukraiński Sztab Generalny 

Ukraińskie Siły kontynuują operacje ofensywne w sektorach melitopolskim i berdiańskim.

"W ciągu ostatniej doby wróg przeprowadził 3 ataki rakietowe i 47 ataków powietrznych, wystrzeliwując 55 razy z systemów rakietowych na ukraińskie pozycje i zaludnione obszary. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych zginęli i zostali ranni cywile, zniszczone zostały budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna" - poinformowano.

18:28
08.08.2023

Lokalne media: Kilka eksplozji w centrum Doniecka

Lokalne media donoszą o kilku eksplozjach w centrum kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck.

Miasto było celem ciężkiego ostrzału w weekend, a zarówno Rosja, jak i Ukraina oskarżały się nawzajem o trafienie w budynek uniwersytetu. Moskwa twierdziła, że został on zbombardowany, a Kijów, że został ostrzelany. 

17:41
08.08.2023

CNN: "Nierealistyczne" oczekiwania dotyczące kontrofensywy. Presja na Ukrainę, by rozpoczęła rozmowy pokojowe

Początkowe "nierealistyczne" oczekiwania Zachodu dotyczące ukraińskiej kontrofensywy przyczyniają się teraz do rosnącej presji na Kijów ze strony niektórych państw Zachodu, aby rozpocząć rozmowy pokojowe z Rosją - informuje CNN.

Czytaj więcej

Zachód zaczyna trzeźwo oceniać szanse ukraińskiej kontrofensywy
17:07
08.08.2023

Rosja będzie blokować szare karty SIM

Zaciska się reżimowa kontrola życia w Rosji. Władze będą blokować karty SIM tym, którzy nie podają operatorom swoich prawdziwych danych. Takich kart może być w Rosji 7 milionów. Operatorzy mają obowiązek udostępniać dane swoich klientów rosyjskiej bezpiece.

Czytaj więcej

Kreml zablokuje karty SIM, jeżeli użytkownik nie poda swoich danych
16:56
08.08.2023

Alarm lotniczy dla całej Ukrainy

15:55
08.08.2023

SBU zatrzymała parlamentarzystę partii prezydenckiej w czasie przyjmowania łapówki

SBU nie podaje personaliów zatrzymanego parlamentarzysty. Interfax Ukraina, powołując się na swoje źródło podaje, że jest to Anatolij Gunko, parlamentarzysta prezydenckiej partii Sługa Narodu.

Czytaj więcej

Afera korupcyjna na Ukrainie. Parlamentarzysta chciał sprzedawać ziemię Akademii
15:18
08.08.2023

Skąd Ukraina ma zapasy złota?

W drugim roku wojny, ukraińskie rezerwy złota i walut są na historycznie wysokim poziomie - ponad 41 mld dolarów.

Czytaj więcej

Międzynarodowe rezerwy złota Ukrainy największe w historii. Skąd się wzięły i gdzie są?
15:12
08.08.2023

Rosjanie ostrzelali Kupiańsk. Ranny został 14-latek

O 14-latku rannym w ostrzale Kupiańska informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Synehubow określa stan rannego jako umiarkowany. Chłopcem zajmują się lekarze.

15:04
08.08.2023

Ukraiński biskup Jonatan skazany za działalność prorosyjską

W jego komputerze znaleziono wzory propagandowych rosyjskich ulotek, a w czasie rewizji w jego siedzibie – prorosyjskie książki.

Czytaj więcej

Pierwszy biskup za kratami. Za działalność prorosyjską
14:59
08.08.2023

Rosyjska prokuratura: Komisje poborowe płoną z powodu sukcesów Rosji

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej stwierdziła, że seria podpaleń w wojskowych urzędach meldunkowych i poborowych związana jest z „sukcesami wojsk rosyjskich” na wojnie z Ukrainą i ostrzegła przed możliwą poniesienia odpowiedzialności karnej na podstawie paragrafów dotyczących terroryzmu i sabotażu.

14:54
08.08.2023

Kto kupuje belgijskie czołgi i wysyła je na Ukrainę? Nie wiadomo

Belgijskie media doniosły, że pochodzące z tego kraju czołgi Leopard 1 wkrótce będą operować na froncie, ale nie dzięki uprzejmości Belgii. Sprzęt został odkupiony od OIP Land Systems w Tournai - firmy, która wcześniej wykupiła czołgi i odrestaurowała je. Pierwsze z nich są teraz w Niemczech, w drodze na Ukrainę.

Czytaj więcej

Anonimowy nabywca wysyła „belgijskie” czołgi Leopard 1 na Ukrainę
14:42
08.08.2023

Żołnierze z Holandii nie będą mogli rywalizować z Rosjanami

Holenderscy żołnierze nie będą już mogli uczestniczyć w wojskowych imprezach sportowych, w których biorą udział również rosyjscy i białoruscy zawodnicy - podaje publiczny nadawca NOS.

Decyzję podjęła minister obrony Kaisa Ollongren po tym, jak dwa tygodnie temu holenderscy żołnierze wzięli udział w turnieju judo na Dominikanie, w którym rywalizowali również Rosjanie. Minister zdecydowało, że holenderskie wojsko będzie miało zakaz udziału w wydarzeniach wraz z Rosjanami, dopóki trwa wojna na Ukrainie. Takie same obostrzenia dotyczą rywalizacji z żołnierzami z Białorusi.

14:32
08.08.2023

Rosyjscy uczniowie z nowego podręcznika dowiedzą się, że Ukraina jest „skrajnie nacjonalistyczna”

„Dzisiaj ludzie z innymi poglądami na Ukrainie są surowo prześladowani, opozycja zakazana, a wszystko rosyjskie jest traktowane jako wrogie” – twierdzą autorzy nowego rosyjskiego podręcznika historii. Przyczyny trwającej od półtorej roku agresji Rosji nad Dnieprem tłumaczą „obroną Donbasu i wyprzedzającym zapewnieniem bezpieczeństwa Rosji”.

Czytaj więcej

Nowe podręczniki w Rosji: Czego uczniowie dowiedzą się o Polsce i Ukrainie?
14:32
08.08.2023

Zełenski rozmawiał z premierem Holandii

W czasie rozmowy z Markiem Rutte Zełenski podziękował za przystąpienie Holandii do Wspólnej Deklaracji Wsparcia dla Ukrainy grupy G7. "Rozmawialiśmy o przyszłych dwustronnych gwarancjach bezpieczeństwa w ramach tej deklaracji, które powinny opierać się na kluczowej roli Holandii w koalicji na rzecz (przekazania) myśliwców" Ukrainie - napisał ukraiński prezydent. Zełenski przedstawił też Ruttemu sytuację na froncie i mówił o obecnych potrzebach ukraińskiej armii, w tym artylerii, pojazdach opancerzonych i zestawach obrony przeciwlotniczej.

14:12
08.08.2023

Kłopoty „rosyjskiej Zary”. Czy marka odzieżowa, która miała podbić Rosję, wycofa się z tego rynku?

Maag, marka odzieżowa, która przejęła sklepy Zary w Rosji, nie radzi sobie najlepiej na tamtejszym rynku – informuje branżowy serwis „Fashion Network” powołując się na rosyjskie media niezależne. Zamknięto część przejętych sklepów, rozważane ma być także wycofanie się z rynku rosyjskiego.

Czytaj więcej

„Rosyjska Zara” w tarapatach. Miała podbić rynek, a rozważa wyjście z Rosji
13:50
08.08.2023

Rosjanie twierdzą, że trafili w stanowisko dowodzenia w Pokrowsku. Ukraińcy pokazują zdjęcia zniszczonego bloku

Serhij Dobriak, szef wojskowej administracji Pokrowska w rozmowie z CNN stwierdził, że hotel trafiony przez Rosjan, w którym rzekomo stacjonować mieli ukraińscy żołnierze, jest pusty od pięciu tygodni.- Jeden Iskander trafił wielopiętrowy budynek, drugi trafił w pobliski hotel "Drużba" - wyjaśnił Dobriak.

Czytaj więcej

Pokrowsk: Rakiety trafiły w blok i pusty hotel. Rosja: To stanowisko dowodzenia
13:21
08.08.2023

W ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 16 potyczek

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerwaty poinformował, że w rejonie Bachmutu ukraińska armia nadal dysponuje inicjatywą, a "wróg desperacko opiera się, wykorzystując wszystkie rodzaje dostępnej artylerii, od moździerzy po wyrzutnie rakiet". Pozycje ukraińskie w rejonie Bachmutu miały zostać ostrzelane 508 razy w ciągu doby, sześć razy były celem ataków powietrznych. W czasie 16 potyczek w rejonie Bachmutu Rosjanie mieli stracić 65 żołnierzy (118 zostało rannych) i pięć ciężarówek.

12:58
08.08.2023

Business Insider: Przemalowane amerykańskie F-35 miały pojawić się na paradzie

Nie wiadomo, czy pomysł dojdzie do skutku.

Czytaj więcej

Rząd chciał przemalować amerykańskie F-35? Nieoficjalnie: Miały pojawić się na paradzie
12:34
08.08.2023

Były piłkarz reprezentacji Rosji walczy na wojnie

47-letni Andriej Sołomatin, 13-krotny reprezentant Rosji poinformował na Telegramie, że podpisał kontrakt z rosyjskim wojskiem i znajduje się pod Bachmutem, w strefie działań wojennych. Były piłkarz trafił do ochotniczego batalionu złożonego z kibiców różnych klubów.

12:07
08.08.2023

Liczba rannych w ataku rakietowym na Pokrowsk wzrosła do 88

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko napisał, że według stanu na godzinę 11 rano czasu lokalnego rannych w dwóch poniedziałkowych atakach rakietowych na Pokrowsk, które oddzielało 40 minut, zostało 88 osób - dane pochodzą ze szpitali, do których trafili poszkodowani. W stanie ciężkim znajduje się dwóch rannych policjantów i jeden pracownik Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Lekarze walczą obecnie o ich życie.

11:43
08.08.2023

MSW Rosji przyznaje: Fala podpaleń komisji poborowych

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po nasilających się przypadkach podpaleń wojskowych urzędów meldunkowych i poborowych poinformowało, że trwają poszukiwania sprawców i ich wspólników. „Właściwe organy przeprowadzają kontrole wszystkich zarejestrowanych przypadków podpaleń i prób ich popełnienia. Trwają prace nad ustaleniem sprawców i ich wspólników” – poinformowało biuro prasowe MSW. „Zamachy na obiekty wojskowe i obiekty o znaczeniu strategicznym kwalifikowane są przez obowiązujące przepisy jako sabotaż lub akt terrorystyczny. Są to szczególnie poważne przestępstwa, za popełnienie których przewidziano karę do 20 lat więzienia” – zaznaczono w komunikacie.

11:13
08.08.2023

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa „Południe”: Rosja rozprasza okręty na Morzu Czarnym

7 sierpnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca wojny Rosja będzie pozbawiona okrętów jeśli nadal będzie atakować ukraińskie porty.

Czytaj więcej

Ukraińcy: Rosjanie na Morzu Czarnym zaczynają panikować
10:49
08.08.2023

Mieszkańcy Doniecka mogą pić wodę z kopalń

Doniecki Instytut „Dongiproszacht” zaproponował wykorzystanie wód kopalnianych w celu zmniejszenia deficytu wody w republice - powiedział główny inżynier tej instytucji, Wiktor Gulejczuk. - Specjaliści instytutu opracowali projekt wykorzystania wód kopalnianych z likwidowanych kopalń, w szczególności kopalni Miusskaja w mieście Śnieżne – powiedział Rosjanin, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti. Zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o takim projekcie dla Doniecka.

10:29
08.08.2023

Pokrowsk: Liczba rannych policjantów wzrosła do 31

Informacje takie przekazuje ukraińska policja. 7 sierpnia wieczorem Pokrowsk został dwa razy ostrzelany przez Rosjan.

10:19
08.08.2023

Oracle Rosja zbankrutowało

Moskiewski Sąd Arbitrażowy uznał za bankruta Oracle Computer Hardware, rosyjską spółkę zależną Oracle Corporation.

Czytaj więcej

Oracle zbankrutował w Rosji. Ucierpiały dwa duże banki
10:14
08.08.2023

SBU informuje o rozbiciu siatki kobiet współpracujących z FSB w obwodzie donieckim

Kontrwywiad SBU miał zneutralizować siatkę wywiadowczą złożoną wyłącznie z kobiet, które współpracowały z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa i Grupą Wagnera. SBU podała, że kobiety - wykonując polecenia Rosjan - zbierały informacje wywiadowcze o rozmieszczeniu ukraińskiego sprzętu wojskowego na terytorium obwodu donieckiego. W szczególności miały zbierać informacje na temat tras przelotów ukraińskich samolotów bojowych i śmigłowców bojowych w rejonie Awdijiwki. Rosjan miały też interesować trasy przejazdów ciężkich pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach frontowych i na froncie.

10:08
08.08.2023

MSW Rosji ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze a potem zachęcają do zamachów

Rosyjska prokuratura generalna ma analizować pewną liczbę podpaleń komisji wojskowych i biur rekrutacji popełnionych "po otrzymaniu telefonicznych instrukcji".

Czytaj więcej

MSW Rosji alarmuje: Oszuści dzwonią i zachęcają do zamachów terrorystycznych
09:42
08.08.2023

Dwie osoby ranne w ostrzale miejscowości Kozacza Łopan

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

09:33
08.08.2023

Ukraina do końca roku otrzyma 244 mln dolarów na rozminowanie

Informacje takie przekazała w rozmowie z agencją Ukrinform wicepremier, minister gospodarki Ukrainy, Julia Swyridenko.

09:22
08.08.2023

W rosyjskim ataku na Pokrowsk zginął m.in. zastępca szefa pogotowia ratunkowego w obwodzie donieckim

Płk Andrij Omelczenko miał 52 lata. W poniedziałek wieczorem Pokrowsk był dwukrotnie, w ciągu 40 minut, obiektem ataku rakietowego. W ataku zginęło siedem lub osiem osób (według różnych źródeł), a 67 zostało rannych.

09:02
08.08.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 14,381 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 30,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 38 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,621 mln osób.

09:01
08.08.2023

Miedwiediew: Rosja osiągnie pokój na własnych warunkach

„Cały system NATO praktycznie otwarcie walczy przeciwko nam” - stwierdził na Telegramie były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, perorując, że Zachód „chce zmieść Rosję z powierzchni ziemi”. „Mamy dość sił, aby rozwiązać wszystkie zadania specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej mówi się o inwazji na Ukrainę - red.). Tak jak w sierpniu 2008 roku, nasi wrogowie zostaną zmiażdżeni, a Rosja osiągnie pokój na własnych warunkach. Zwycięstwo będzie nasze!” - dodał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, nawiązując do 15. rocznicy wybuchu wojny z Gruzją.

08:42
08.08.2023

Sabotaż przyczyną wybuchu w tureckim porcie? „Mało prawdopodobne”

Władze tureckie rozważają wersję sabotażu, jako przyczynę poniedziałkowego wybuchu w porcie Derince, ale nie wygląda ona przekonująco - powiedział Ahmet Güldal, szef Tureckiej Izby Zbożowej, cytowany przez CNN Türk. Do eksplozji doszło w strefie załadunku zboża. Kontenerowa część portu nie została dotknięta wybuchem. Rannych zostało co najmniej 12 osób.

- To jest teren portu i nikt, kto nie przeszedł kontroli bezpieczeństwa, nie może tam wejść. Czy to urzędnik państwowy, pracownik, czy właściciel firmy - nie mogą tam wejść. Wszystkie scenariusze zostaną oczywiście sprawdzone, ale ta możliwość (sabotaż -red.) jest uważana za mało prawdopodoną - powiedział Güldal.

08:18
08.08.2023

Przewodniczący Dumy: W 2008 roku Rosja też broniła cywilów

15 lat po wybuchu wojny Rosji z Gruzją tak Wiaczesław Wołodin uzasadniał atak.

Czytaj więcej

Wiaczesław Wołodin grozi Wołodymyrowi Zełenskiemu. „Powtórzy los Micheila Saakaszwilego”
07:50
08.08.2023

PERN wznowił tłoczenie ropy w drugiej nitce rurociągu „Przyjaźń”

Służby techniczne PERN przywróciły w poniedziałek wieczorem pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu „Przyjaźń” - poinformowano rano na stronie przedsiębiorstwa. „Teraz koncentracja spółki skupi się na oczyszczeniu terenu i przywróceniu go do stanu właściwego” - zaznaczono w wydanym komunikacie. Pierwsza nitka zachodniego odcinka rurociągu przez cały czas zdarzenia działała zgodnie z harmonogramem.

Czytaj więcej

Przez „Przyjaźń” znów płynie ropa. PERN wznowił tłoczenie w drugiej nitce
07:23
08.08.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 68 razy

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a 13 zostało rannych. Na obwód chersoński spadły 342 pociski. 

06:58
08.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 250 800 żołnierzy, 4 254 czołgi, 8 278 pojazdów opancerzonych, 4 996 zestawów artyleryjskich, 709 wyrzutni rakiet, 468 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 312 śmigłowców, 4 158 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 460 pojazdów (w tym cystern), 737 jednostek sprzętu specjalnego.

06:37
08.08.2023

67 osób rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Pokrowsk

Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram podał, że w ataku rakietowym na Pokrowsk, w czasie którego rakiety spadły na budynek mieszkalny, rannych zostało 67 osób, a siedem osób zginęło (inne źródła podają, że zginęło osiem osób, w tym siedmioro cywilów). Wśród rannych jest 29 policjantów, siedmiu ratowników i dwoje dzieci - pisze Kłymenko.

06:29
08.08.2023

Cichanouska o Grupie Wagnera na Białorusi: Dyktator chce trzymać w napięciu i szantażować naszych zachodnich sąsiadów

-  (Aleksandr Łukaszenko) Prowokuje i obserwuje reakcje, próbuje wymęczyć swoim zachowaniem i zmusić do kontaktu z nim. Nie sądzę, że z tych prowokacji wyniknie coś więcej, ale reżim Łukaszenki testuje czerwone linie Zachodu. To samo robi Putin. Jeżeli nie ma twardej odpowiedzi, czują się bezkarni i idą dalej - mówi Cichanouska w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Swiatłana Cichanouska: Nie pozostawić Białorusi w prezencie Rosji
05:56
08.08.2023

Dziewięć ataków ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć razy zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Nad Ukrainą strącono też rosyjski śmigłowiec Ka-52 i dwa drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu, pięć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i dwie stacje walki radioelektronicznej.

05:47
08.08.2023

ISW: Rosyjscy blogerzy wojskowi nie komentują skutków ukraińskich ataków na mosty

Ma to potwierdzać hipotezę think tanku z USA, że rosyjskie władze mogły nakazać rosyjskim blogerom wojskowym i korespondentom wojskowym, by nie komentowali uderzeń Ukraińców w szlaki logistyczne rosyjskiej armii w rejonie Krymu, aby uniknąć wywołania paniki w przestrzeni informacyjnej.

Czytaj więcej

Władze Rosji nakazały blogerom milczenie w sprawie ukraińskich ataków na mosty?
05:24
08.08.2023

Obwód sumski ostrzelany 11 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje administracja wojskowa obwodu. W poniedziałek na położony na północy Ukrainy, graniczący z Rosją obwód spaść miało 88 pocisków.

05:00
08.08.2023

Rosjanie informują o powstrzymaniu prób sforsowania Dniepru przez Ukraińców

Rzecznik rosyjskiego zgrupowania wojsk "Dniepr", Roman Kodrian, cytowany przez TASS podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie powstrzymali dwie próby sforsowania Dniepru przez niewielkie grupy ukraińskich żołnierzy poruszających się motorówkami. Trzy takie motorówki, z których każda przewoziła do 15 żołnierzy, miały zostać zatopione po ostrzelaniu ich przez rosyjskie oddziały.

04:55
08.08.2023

Rosjanie informują o odparciu ukraińskiego natarcia na Urożajne, miejscowość w obwodzie donieckim

Rzecznik rosyjskiej grupy wojsk "Zachód", Oleg Czeczkow poinformował w rozmowie z RIA Novosti, że wysunięte jednostki rosyjskiego zgrupowania, przy wsparciu artylerii, odparły kilka ataków Ukraińców, wspieranych przez pojazdy opancerzone, na Urożajne.

04:21
08.08.2023

Zełenski: Gdy Ukraina wygra wojnę powróci normalność

W rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008 roku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreślał, że "rosyjska okupacja Gruzji nadal trwa". - Wiele słów zostało wypowiedzianych na temat tego, że gdyby świat był zdecydowany w 2008 roku, wiele spraw potoczyłoby się inaczej. Już wtedy Rosja powinna była zdać sobie sprawę, że agresor płaci najwyższą cenę za agresję. Zdecydowanie musi zdać sobie z tego sprawę teraz - mówił prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu. - Kiedy Ukraina wygra tę wojnę, nie powstrzyma to jedynie ekspansji agresywnych apetytów Rosji, nie ocali to jedynie innych narodów przed tym, co przechodzimy my - Ukraina, Gruzja i Mołdawia. Nasze zwycięstwo przywróci wszystkim normalność - zakończy rosyjską okupację - dodał.

04:20
08.08.2023

W czasie nocnego alarmu powietrznego w Zaporożu rozległy się eksplozje

W nocy Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły alarm związany z zagrożeniem atakiem z użyciem pocisków balistycznych we wschodniej części Ukrainy.

04:17
08.08.2023

Liczba rannych w ataku rakietowym na Pokrowsk wzrosła do 57

Serhij Dobrjak, szef wojskowej administracji Pokrowska (obwód doniecki) poinformował, że według stanu na godzinę 0:30 liczba osób rannych w wyniku ataku rakietowego na Pokrowsk, do którego doszło 7 sierpnia, wzrosła do 57. W ataku, w czasie którego rakieta trafiła w budynek mieszkalny, zginęło siedem osób.

04:14
08.08.2023

Grupa instruktorów z Litwy udała się do Wielkiej Brytanii, by szkolić ukraińskich żołnierzy

Informację taką przekazał litewski nadawca publiczny LRT, powołując się na rzecznika litewskich Sił Zbrojnych. Do Wielkiej Brytanii udało się 18 litewskich instruktorów wojskowych. Litwini mają szkolić Ukraińców m.in. w zakresie użycia broni, strzelania, identyfikacji sprzętu, a także prowadzić szkolenie medyczne i inżynieryjne oraz szkolenie taktyczne z działania w obszarach leśnych i zurbanizowanych.

04:10
08.08.2023

Szef MSZ Japonii apeluje do Iranu, by kraj ten nie dostarczał Rosji broni, którą może ona użyć przeciw Ukrainie

W czasie spotkania z szefem MSZ Iranu, Hosseinem Amirem Abdollahianem w Tokio, minister spraw zagranicznych Japonii, Yoshimasa Hayashi, wezwał Iran do przyjęcia "konstruktywnego podejścia" do wojny, która toczy się na Ukrainie. Iran ma dostarczać Rosji dronów-kamikadze Shahed 136/131, których Rosjanie regularnie używają do atakowania celów na Ukrainie (oficjalnie Iran nie potwierdza dostarczania Rosji uzbrojenia).

04:04
08.08.2023

W poniedziałek wieczorem ruch na Moście Krymskim został wstrzymany na ok. 90 minut

Informacja o wstrzymaniu ruchu samochodów na Moście Krymskim pojawiła się w poniedziałek ok. 22:05 czasu lokalnego. Ok. 23:35 Most Krymski był znów przejezdny dla samochodów. Ruch na Moście Krymskim odbywa się tylko po jednej jego nitce, po tym jak 17 lipca atak dwóch ukraińskich dronów morskich uszkodził część drogową mostu.

04:03
08.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 530