Przeciwko rosyjskiemu oddziałowi Oracle wszczęto postępowanie upadłościowe, na którym ucierpią m.in. dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Alfa-Bank, wierzyciele spółki, z roszczeniami w wysokości - odpowiednio - 77,2 mln rubli (800 000 USD) i 99,4 mln rubli (1 mln USD). Według wyliczeń agencji TASS do tej pory roszczenia dziesięciu wierzycieli firmy przekroczyły już 1,254 mld rubli (12,9 mln USD). Wśród nich są FORS-Distribution, były oficjalny dystrybutor Oracle w Rosji, z roszczeniami na łączną kwotę 440 mln rubli (4,5 mln USD) oraz Marvel Distribution, z roszczeniami o wartości 425,2 mln rubli (4,4 mln USD), a także Force Development Center (część Grupy FORS wraz z Marvel Distribution) z roszczeniami o wartości 160,5 mln rubli (1,6 mln USD).

Czytaj więcej

Czym Rosja zastąpi importowane technologie. Część niczym

Sprawę upadłościową zainicjowała rosyjska firma informatyczna Croc, która już w czerwcu 2022 r. pozwała rosyjską spółkę zależną Oracle na kwotę 49,7 mln rubli, a następnie odzyskała większość żądanych środków.

Oracle Corporation powstała w 1977 roku. Dzisiaj jest światowym liderem w dziedzinie tworzenia oprogramowania oraz głównym dostawcą sprzętu serwerowego. Oracle Computer Hardware była jedną z pierwszych firm, jakie zawiesiły wszelką działalność w Rosji po inwazji na Ukrainę. Wszystkie biura zostały zamknięte już na początku marca 2022 roku.