04:28
08.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 531
00:06
08.08.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:46
08.08.2023

Liczba rannych w ataku na Pokrowsk wzrosła do 57

Ranni zostali przewiezieni do miejscowego szpitala, dwóch jest w ciężkim stanie, zostali przewiezieni do Dniepru - powiedział portalowi Suspilne Serhij Dobryak, szef miejscowej administracji wojskowej.

23:23
07.08.2023

Rosyjscy uczniowie będą się uczyć z nowych podręczników historii

Prezentując na konferencji prasowej w Moskwie nową książkę, minister edukacji Siergiej Krawcow powiedział, że materiał został napisany w ciągu zaledwie kilku miesięcy i ma na celu „przekazanie celów specjalnej operacji wojskowej [jak Rosja eufemistycznie nazywa napaść na Ukrainę - red.] dzieciom w wieku szkolnym”.

Czytaj więcej

Rosja prezentuje podręcznik do historii. Kreml zaostrza kontrolę nad narracją
22:54
07.08.2023

Prigożyn twierdzi, że na Białorusi stacjonuje 7 tysięcy najemników

Od fiaska czerwcowego buntu w Rosji, na Białorusi stacjonuje aż 7 tysięcy najemników z prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, powiedział jej założyciel Jewgienij Prigożyn.

W ramach ugody kończącej krótki pucz Prigożyn zgodził się przenieść swoich najemników, z których wielu brało udział w wojnie na Ukrainie, na Białoruś

Prigożyn powiedział Gray Zone, kanałowi Telegramu powiązanemu z Wagnerem, że 1500 jego bojowników jest w Afryce, podczas gdy 12 000 jest „na urlopie”.

22:29
07.08.2023

Rośnie liczba ofiar w Pokrowsku

Zginęło 7 osób. Trwa akcja ratunkowa.

Czytaj więcej

Rakiety uderzyły w blok mieszkalny w Pokrowsku. Siedem ofiar, wielu rannych
22:00
07.08.2023

Rosja zajęła majątek Goldman Sachs

Moskiewski Sąd Arbitrażowy zajął rosyjskie aktywa banku i funduszu Goldman Sachs. Wśród nich są papiery wartościowe Sbierbanku, Gazpromu, banku VTB i Aerofłotu.

Czytaj więcej

Zajęty majątek Goldman Sachs w Rosji, w tym akcje Gazpromu i Sbierbanku
21:42
07.08.2023

Co najmniej 2 cywilów zginęło w wyniku nalotów w obwodzie charkowskim

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a co najmniej pięciu innych zostało rannych w obwodzie charkowskim uderzeniu rosyjskich rakiet w prywatne domy, powiedział w poniedziałek Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Rosjanie ostrzelali wieś Kruglakiwka w obwodzie kupiańskim czterema kierowanymi bombami lotniczymi - podał Jermak.

21:20
07.08.2023

Do pięciu wzrosła liczba ofiar ostrzału domu mieszkalnego w Pokrowsku

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko poinformowął, że w pierwszym ataku zginęło czterech cywilów, a podczas drugiego ataku zginął funkcjonariusz służb ratunkowych w Doniecku.

20:53
07.08.2023

Amerykańskie abramsy gotowe do wysyłki

Czołgi muszą teraz dotrzeć do Europy, a potem na Ukrainę. Wraz z nimi wszystko, co jest niezbędne do ich eksploatacji - amunicja, części zamienne, paliwo, zaplecze naprawcze.

Czytaj więcej

Pierwsza partia czołgów Abrams oficjalnie dopuszczona do wysyłki na Ukrainę
20:32
07.08.2023

Dwie osoby nie żyją rosyjskim ataku na budynek mieszkalny w Pokrowsku

Dwie osoby zginęły w dwóch rosyjskich atakach rakietowych na budynek mieszkalny w mieście Pokrowsk w obwodzie donieckim - poinformował szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Na chwilę obecną wiadomo o śmierci dwóch osób – kobiety i mężczyzny. Czterech rannych zabrała karetka.

Pod gruzami domu najprawdopodobniej są ludzie.

20:14
07.08.2023

Zełenski wzywa do ukarania Rosji w ocznicę jej ataku na Gruzję

W poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził solidarność z Gruzją i potwierdził poparcie dla jej suwerenności w rocznicę rozpoczęcia zbrojnej agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku.

„W 15. rocznicę rozpoczęcia zbrojnej agresji Rosji na Gruzję wyrażamy solidarność z narodem gruzińskim i zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju. Tylko całkowita deokupacja ziem ukraińskich i gruzińskich, ukaranie rosyjskich najeźdźców i naprawienie wyrządzonych przez nich szkód przyniesie Europie i światu pokój i stabilizację” - przekazał Zełenski.

19:48
07.08.2023

Ukraińska 47. brygada zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 w obwodzie zaporoskim

47. Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 z przenośnym systemem przeciwlotniczym w pobliżu Robotyne w obwodzie zaporoskim.

19:27
07.08.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy prosi USA o rakiety dalekiego zasięgu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba rozmawiał telefonicznie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antony'm Blinkenem, podczas którego wezwał do przekazania pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

„Podziękowałem Stanom Zjednoczonym za całą udzieloną pomoc i podkreśliłem potrzebę zwiększenia zdolności Ukrainy do dalekiego zasięgu poprzez zapewnienie ATACMS” –  powiedział Kułeba.

18:43
07.08.2023

Chiny zapewniają o "bezstronności"

Według oświadczenia chińskiego MSZ, minister spraw zagranicznych Wang Yi oświadczył swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą „obiektywnym i racjonalnym głosem” na wszelkich międzynarodowych forach dotyczących Ukrainy i będą „aktywnie promować rozmowy pokojowe”.

Czytaj więcej

Chiny do Rosji: Będziemy bezstronni wobec Ukrainy
18:18
07.08.2023

Blinken ponawia zapewnienia o wsparciu USA dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą o „rozwoju działań kontrofensywnych Ukrainy, niedawnych rozmowach na temat sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, które odbyły się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej oraz długoterminowych ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa między obydwoma krajami" - podaje w komunikacie rzecznik Matta Miller.

„Sekretarz powtórzył zdecydowane i stałe wsparcie Stanów Zjednoczonych dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją oraz potwierdził ciągłe wsparcie silnego ukraińskiego wojska i odpowiedzialnych instytucji obronnych” – głosi komunikat.

18:00
07.08.2023

Nawalny po raz 18. zamknięty w celi karnej

Aleksiej Nawalny, który odsiaduje karę w kolonii w obwodzie włodzimierskim, po raz 18 trafił do celi karnej (SZIZO). Poinformował o tym jego sekretarz prasowa Kira Jarmysz.

Cela karna wyróżnia się szczególnie surowymi warunkami przetrzymywania. Nawalny opisał to jako celę o wymiarach dwa na trzy metry, w której musiał siedzieć na żelaznym stołku.

4 sierpnia moskiewski sąd miejski skazał Nawalnego na 19 lat specjalnego reżimu za stworzenie społeczności ekstremistycznej i kilka innych zarzutów. Władze rosyjskie uważają założoną przez Nawalnego Fundację Antykorupcyjną oraz regionalną centralę zwolenników polityka za środowisko ekstremistyczne.

17:41
07.08.2023

Ukraina stwarza warunki do natarcia na południu

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużnyj poinformował  przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Marka Milleya, że siły ukraińskie krok po kroku stwarzają warunki do posuwania się na południu, gdzie w ciężkich bojach walczyły o zdobycie gruntów.

Załużnyj dodał, że "obrona Ukrainy jest nieugięta".

  - Nasi żołnierze robią, co w ich mocy. Rosja prowadzi aktywne działania szturmowe w wielu kierunkach, ale im się to nie udaje” – powiedział Milleyowi.

17:22
07.08.2023

Zwierzchnik diecezji tulczyńskiej w obwodzie winnickim  skazany na 5 lat więzienia

Metropolita publicznie uzasadnił zbrojną agresję Rosji na Ukrainę.

"Według śledztwa oskarżony rozprowadzał wśród wiernych ulotki propagandowe, nawołujące do przejęcia władzy i zmiany granic państwowej granicy Ukrainy” – pisze służba prasowa SSU.

16:59
07.08.2023

Ukraiński dowódca: Rosjanie używają broni chemicznej

Siły rosyjskie nadal używają broni chemicznej na Ukrainie, łamiąc międzynarodowe konwencje, powiedział Ołeksandr Tarnawski, dowódca sektora wojskowego Tawria.

Według Tarnawskiego wojska rosyjskie  6 sierpnia dwukrotnie dokonały ostrzału pociskami  zawierającymi substancję chemiczną, prawdopodobnie chloropikrynę.

Narażenie na opary chloropikryny powoduje poważne podrażnienie skóry, oczu oraz, w przypadku wdychania, narządów wewnętrznych. Substancja ta, szeroko stosowana podczas I wojny światowej, nie jest już dopuszczona do użytku wojskowego.

16:42
07.08.2023

Ukraina poinformowała o powrocie z niewoli 22 żołnierzy

-Są  to bojownicy Sił Zbrojnych Ukrainy,  oficerowie, szeregowcy i sierżanci – powiedział szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. - Uczestniczyli w walkach na różnych kierunkach, są wśród nich ranni. Najstarszy z naszych żołnierzy ma 54 lata, najmłodszy 23 lata – powiedział.

Jermak nie sprecyzował, na jakich warunkach zwolniono ukraińskich żołnierzy.

Strona rosyjska nie poinformowała jeszcze o wymianie jeńców wojennych.

16:18
07.08.2023

Białoruscy pogranicznicy niszczą ogrodzenia na granicy z Łotwą

Pomagają w ten sposób migrantom przedostać się na terytorium Łotwy - informuje łotewska służba graniczna.

15:57
07.08.2023

Rosja użyła w zeszłym tygodniu 500 000 sztuk amunicji

Długo oczekiwana wiosenna ofensywa Ukrainy trwa, ale niektóre środowiska krytykują ją za stosunkowo powolne postępy i jak dotąd niewiele znaczących sukcesów.

Według ukraińskich urzędników nie powstrzymało to jednak Rosji przed wydatkowaniem ogromnych ilości amunicji, aby powstrzymać Ukrainę i zachować jej zdobycze.

Tylko w zeszłym tygodniu siły rosyjskie zużyły prawie pół miliona amunicji - twierdzi strona ukraińska.

Wiceminister obrony Ukrainy Hannah Maliar powiedziała, że Rosja intensyfikuje ataki na froncie wschodnim, z 9000 przypadków ostrzału w zeszłym tygodniu w porównaniu z 8000 tydzień wcześniej.

15:36
07.08.2023

Ukraiński parlamentarzysta twierdzi, że Niemcy podjęły decyzje w sprawie rakiet Taurus

Jehor Czerniew, poseł, który stoi na czele delegacji Ukrainy w zgromadzeniu parlamentarnym NATO,stwierdził w poniedziałek, że kluczowe frakcje parlamentarne w Niemczech „osiągnęły konsensus” w sprawie dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus o zasięgu 500 km

Reuters donosi, że niemiecki minister obrony powiedział w zeszłym tygodniu, że Berlin nie planuje na razie dostaw rakiet i że broń nie jest najpilniejszym priorytetem. Rzecznik ministerstwa powiedział Reuterowi w poniedziałek, że stanowisko Berlina nie uległo zmianie.

Jednak Jehor Czerniew napisał na Facebooku: „Przez długi czas pracowaliśmy z niemieckimi parlamentarzystami nad stworzeniem grupy wsparcia, a teraz wreszcie lody zostały przełamane. Czekamy na oficjalną decyzję”.

15:26
07.08.2023

W wyniku ostrzału Nikopola przez ciężką artylerię zginął 36-latek

Informację taką przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu wynika też, że wskutek ostrzału ranny został 68-latek.

15:11
07.08.2023

29-letni chirurg zginął w rosyjskim ataku na punkt transfuzji krwi w rejonie kupiańskim

Informację o śmierci Władisława Tiatarenki w ataku z 5 sierpnia podał na swoim profilu na Facebooku Charkowski Uniwersytet Medyczny. Tiatarenka pełnił ochotniczą służbę na froncie, w rejonie, w którym toczą się walki. Uniwersytet pisze, że chirurg "zginął pełniąc obowiązki zawodowe i ratując życie personelu wojskowego".

14:59
07.08.2023

Ławrow rozmawiał z nowym szefem MSZ Chin

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o rozmowie telefonicznej, którą szef tego resortu, Siergiej Ławrow, przeprowadził ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Jednym z poruszonych tematów była wojna Rosji z Ukrainą. Szefowie MSZ Rosji i Chin „wysoko ocenili rozwój stosunków dwustronnych, ich stabilność i pozytywną dynamikę w kontekście globalnej niestabilności geopolitycznej”.

Wang Yi pod koniec lipca powrócił na stanowisko szefa chińskiej dyplomacji po kilkumiesięcznej przerwie.

Czytaj więcej

Wang Yi znów szefem chińskiej dyplomacji. Ale gdzie jest poprzedni szef MSZ?
14:44
07.08.2023

Jędrzej Bielecki: Polityka Putina wobec Afryki może doprowadzić do trwałej zmiany polityki Francji wobec Rosji

Od niepodległości krajów afrykańskich przeszło sześć dekad temu Paryż utrzymywał sieć powiązań gospodarczych, wojskowych i politycznych z tym regionem, co kryło się pod raczej negatywnym (z uwagi m. in. na korupcję i wykorzystanie słabszych partnerów) terminem Francafrique. Perspektywy utraty tego zaplecza Pałac Elizejski Putinowi nie daruje, tym bardziej, że Francja ma coraz mniej atutów, aby utrzymać parytet wobec Niemiec.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Władimir Putin przeliczył się w Afryce
14:42
07.08.2023

Putin podwyższył kary za przechodzenie przez tory

Władimir Putin podpisał ustawę o podwyższeniu kar za przekraczanie torów kolejowych w niedozwolonych miejscach. Nowelizacja kodeksu wykroczeń administracyjnych przewiduje podwyższenie grzywny ze 100 do 500 rubli, przy czym w Moskwie, obwodzie moskiewskim , Petersburgu i obwodzie leningradzkim kwota ta wzrośnie do 1500 rubli.

Sprawca wykroczenia ma zostać pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej, jeżeli w odległości jednego kilometra od miejsca zdarzenia znajdowało się wyznaczone przejście dla pieszych, tunel, most lub inna oznaczona przeprawa.

14:25
07.08.2023

Eksplozja w porcie w Turcji. Wybuchł silos ze zbożem?

W porcie w tureckim mieście Derince (prowincja Kocael) nad zatoką İzmit doszło do silnej eksplozji - podają tamtejsze media. Na miejsce zdarzenia wysłane zostały liczne zespoły ratunkowe. Ranne zostały co najmniej cztery osoby.

Według CNN Türk do wybuchu doszło w magazynie Tureckiej Izby Zbożowej. - Jeden z silosów na pszenicę eksplodował - relacjonował reporter stacji. Nie wiadomo natomiast, co wywołało wybuch i czy ma to związek ze zwiększonym zagrożeniem na Morzu Czarnym.

14:16
07.08.2023

Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe w rejonie graniczącym z Polską i Litwą

W obwodzie grodzieńskim, graniczącym z granicami Polski i Litwy, rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem 6. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Gwardii - poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. W komunikacie przekazano, że „podczas szkolenia zostaną omówione zagadnienia kierowania jednostką w czasie działań wojennych”. „Podczas szkolenia aktywnie wykorzystywano doświadczenia „wojskowej operacji specjalnej” (jak a Rosji i na Białorusi propaganda nazywa inwazję na Ukrainę - red.), konkretnie: szerokie wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych; ścisłe współdziałanie jednostek czołgów i karabinów maszynowych z jednostkami innych rodzajów wojska” – podkreśliło białoruskie MON.

13:47
07.08.2023

MON ma skierować kolejnych tysiąc żołnierzy na granicę z Białorusią

Z taką prośbą do resortu obrony wystąpił komendant główny Straży Granicznej - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

13:23
07.08.2023

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych pokazał jak ukraińskie drony atakują rosyjskie pozycje w Bachmucie

„Drony szturmowe 77. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej niszczą wrogie stacje rozpoznania w Bachmucie” - napisał Syrski na swoim kanale w serwisie Telegram. „Praca trwa. Wypieramy wroga z pozycji w pobliżu Bachmutu” - dodał.

13:01
07.08.2023

Władze obwodu chersońskiego pokazują skutki nocnego ostrzału Chersonia

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, umieścił na swoim kanale w serwisie Telegram nagranie ilustrujące skutki ostrzelania dziewięciopiętrowego budynku w Chersoniu przez Rosjan. W wyniku nocnego ostrzału budynek stanął w płomieniach. W czasie nocnego ostrzału w Chersoniu jedna osoba zginęła a 12 zostało rannych.

12:34
07.08.2023

Rosjanie zestrzelili drona nad Biełgorodem

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow przekazał, że nad stolicą obwodu zestrzelony został bezzałogowiec. „Nasz system obrony przeciwlotniczej zadziałał w Biełgorodzie – samolot bezzałogowy został zestrzelony podczas zbliżania się do miasta” - napisał na Telegramie. Dodał, że według wstępnych informacji nie ma ofiar ani zniszczeń.

12:20
07.08.2023

Maria Zacharowa: Rosja walczy o międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo

Rosja pozostaje otwarta na dyplomatyczne rozwiązanie „kryzysu” (jak ujęto w komunikacie) na Ukrainie i jest gotowa odpowiedzieć na „naprawdę poważne propozycje” – stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując szczyt w Dżuddzie.

Czytaj więcej

Maria Zacharowa wskazała warunek zakończenia wojny Rosji z Ukrainą
11:59
07.08.2023

Tak słabego rubla nie było od marca 2022 roku

W poniedziałek rano kurs rubla pogłębił swój spadek w stosunku do zachodnich walut.

Czytaj więcej

Rubel najsłabszy od początku wojny w Ukrainie i ciągle spada
11:47
07.08.2023

Doradca prezydenta Litwy wyjaśnia dlaczego Wilno zamknie dwa przejścia na granicy litewsko-białoruskiej

Darius Urbonas, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy oświadczył, że planowane zamknięcie dwóch przejść granicznych na granicy Litwy z Białorusią pomoże zwiększyć skuteczność walki z przemytem. - Zamknięcie pomoże odpowiednim instytucjom rozwiązać określone kwestie organizacyjne - powiedział Urbonas w rozmowie z radiem LRT.

11:29
07.08.2023

PiS „kocha Ukrainę tylko wtedy, gdy ma własny interes”

O relacjach Polski z Ukrainą w poniedziałek na antenie Kanału Ukraina 24 mówił Marek Sierant, mieszkający w Kijowie reporter i producent, działacz społeczny na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, zwracając uwagę na kontekst polityczny i zbliżające się w Polsce wybory.

Czytaj więcej

Dlaczego polscy politycy domagają się od Ukrainy „wdzięczności”? Wyjaśnienia w ukraińskiej telewizji
11:03
07.08.2023

Wielki kłopot Aerofłotu. Samoloty latają bez hamulców

To kolejny dowód, że sankcje nałożone na Rosję zaczynają działać i w tym wypadku nie da się ich obejść importem równoległym, bądź korzystaniem z usług Irańczyków, którzy przez lata wyspecjalizowali się w naprawach zachodnich samolotów i obywają się bez oryginalnych części zamiennych.

Czytaj więcej

Boeingi i airbusy rosyjskiego Aerofłotu latają bez hamulców
10:39
07.08.2023

SBU zatrzymało kobietę, która miała przekazywać Rosjanom informację o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w obwodzie mikołajowskim

Zatrzymana informatorka rosyjskich służb specjalnych miała - w przededniu roboczej wizyty Zełenskiego w obwodzie mikołajowskim - zbierać informacje o wizycie - pisze SBU.

Czytaj więcej

SBU: Rosjanie przygotowywali atak na obwód mikołajowski, gdy był w nim Zełenski
10:05
07.08.2023

W Moskwie za dolara trzeba płacić najwięcej od 25 marca 2022 roku

Po raz pierwszy od 25 marca 2022 roku za dolara na giełdzie walutowej w Moskwie trzeba płacić powyżej 97 rubli - o 1,29 rubla więcej niż dotychczas. Obecnie za dolara trzeba płacić w Moskwie 97,0175 rubla.

09:52
07.08.2023

Chersońska administracja obwodowa informuje o ataku na wieś Sadowe w obwodzie chersońskim

W wyniku ataku, do którego doszło ok. 9:15, ranny został 50-letni mężczyzna.

09:46
07.08.2023

Białoruś powiększa rezerwy złota i rezerwy walutowe

Białoruski bank centralny podał, że rezerwy złota i walut zagranicznych Białorusi wzrosły do 7,9 mld dolarów. W lipcu wzrosły o 2,3 proc. (182 mln) po spadku o 1 proc. (o 80,6 mln) w czerwcu i o 1,2 proc. (o 96,1 mln) w maju. Łącznie między styczniem a lipcem rezerwy złota i walut białoruskiego banku centralnego wzrosły o 0,6 proc. (o 44 mln dolarów). 

09:35
07.08.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie charkowskim, są zabici i ranni

Informacje takie przekazuje szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:29
07.08.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie użyli na wschodzie prawie pół miliona sztuk amunicji w ciągu tygodnia

- W ciągu ostatniego tygodnia wschód był epicentrum walk. Najgoręcej było najprawdopodobniej na kierunku kupiańskim... jeśli mówimy o ogólnym trendzie, wróg znacząco zwiększył liczbę ostrzałów na wschodzie. W ubiegłym tygodniu, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, liczba ostrzałów wzrosła o niemal 1 000, obecnie mówimy o ok. 9 tysiącach - powiedziała Malar na antenie ukraińskiej telewizji.

09:02
07.08.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 14,351 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 34,1 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 41 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,582 mln osób.

08:55
07.08.2023

Ponad 66 mld dolarów wsparcia USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie większej pomocy, niż jakiemukolwiek innemu krajowi w historii – wylicza "The Washington Post". Do tej pory pomoc ta wyniosła 66,2 mld dolarów, z czego pomoc wojskowa to 43,1 mld dolarów, wsparcie gospodarcze to 20,5 mld dolarów, a kolejne 2,6 mld dolarów to pomoc humanitarna. Gazeta zwraca uwagę, że półtora roku po rozpoczęciu inwazji przez Rosję poparcie społeczne w USA dla finansowania obrony Ukrainy słabnie, szczególnie wśród zwolenników Partii Republikańskiej.

08:49
07.08.2023

Ataki na Moskwę. Kreml już nie udaje, że nic się nie dzieje

Rosyjska armia „nadal nie rozwiązała problemu przechwytywania dronów i ukraińskich pocisków rakietowych na obszarach bliżej ukraińskiej granicy lub na linii kontaktu”. – Cały ciężar rosyjskiej obrony powietrznej spoczywa na systemach bliskiego zasięgu, w tym przypadku są to pociski obronne Panzir-S1, zaprojektowane do ochrony ważnej infrastruktury cywilnej i wojskowej – wyjaśnia ekspert.

Czytaj więcej

Dlaczego rosyjska obrona powietrzna nie może przechwycić dronów wycelowanych w Moskwę?
08:26
07.08.2023

W sierpniu rozmowy Erdogana z Putinem

Prezydenci Rosji i Turcji Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan będą rozmawiać w sierpniu o umowie zbożowej, stosunkach dwustronnych, relacjach między Armenią i Azerbejdżanem, a także o Syrii - pisze w poniedziałek gazeta "Hürriyet", powołując się na źródła dyplomatyczne. Jak mówił wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, przywódcy "zgodzili się jak najszybciej ustalić dokładne miejsce i termin spotkania", a w agendzie rozmów "są stosunki dwustronne, Ukraina oraz kwestia umowy zbożowej".

08:00
07.08.2023

Obwód chersoński ostrzelany 30 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby.

07:22
07.08.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rejon synelnykowski

O ostrzale informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. W wyniku ataku wybuchł pożar. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

07:11
07.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 250 240 żołnierzy, 4 244 czołgi, 8 270 pojazdów opancerzonych, 4 977 zestawów artyleryjskich, 709 wyrzutni rakiet, 467 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 311 śmigłowców, 4 154 bezzałogowe statki powietrzne, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 451 pojazdów (w tym cystern) oraz 735 sztuk sprzętu specjalnego.

06:46
07.08.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 10 uderzeń na zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały w ciągu doby dwa zgrupowania Rosjan i dwie jednostki artylerii na pozycjach ogniowych oraz jedną stację walki radioelektronicznej.

06:35
07.08.2023

Prawnicy: Białoruskich śmigłowców nad Białowieżą nie można było zestrzelić

Tak wynika z art. 18a nowej ustawy: „Obcy wojskowy (a także cywilny) statek powietrzny może być wezwany przez państwowy do: opuszczenia przestrzeni powietrznej lub lądowania na wskazanym lotnisku, a jeśli się do tego nie zastosuje, »może być przechwycony przez wojskowy statek powietrzny«. Przechwycenie polega m.in. na nawiązaniu z nim łączności radiowej, czy wymuszeniu lądowania na wskazanym lotnisku” – mówi ustawa.

Czytaj więcej

Czy Polska mogła zestrzelić białoruskie śmigłowce nad Białowieżą?
06:20
07.08.2023

W ciągu doby na różnych odcinkach frontu na Ukrainie doszło do 50 potyczek

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby na różnych odcinkach frontu na Ukrainie doszło do ok. 50 potyczek. Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili 30 ataków z użyciem rakiet i 52 ataków powietrznych na cele na Ukrainie. Rosyjska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały Ukrainę 75 razy w ciągu doby - wynika z informacji przekazywanych przez ukraiński Sztab.

06:16
07.08.2023

W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm powietrzny

Informację o alarmie podała obwodowa administracja wojskowa. Mieszkańców wezwano, by zeszli do schronów.

05:49
07.08.2023

Analiza ISW: Dlaczego Ukraina ostrzelała dwa mosty na okupowanym południu?

Ukraińcy 6 sierpnia ostrzelali most w Henicześku łączący rejon heniczeski z Mierzeją Arabacką oraz most Czonharski leżący na drodze M-18 łączącej miejscowość Dżankoj z Melitopolem.

Czytaj więcej

Dlaczego Ukraińcy atakują mosty na południu?
05:22
07.08.2023

Od początku wojny USA przekazały Ukrainie pomoc o wartości 66,2 mld dolarów

"Washington Post", powołując się na ekspertów z Brookings Institute podaje, że od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową, finansową i humanitarną o łącznej wartości 66,2 mld dolarów. Jak pisze amerykański dziennik USA nie pomagały na taką skalę żadnemu swojemu sojusznikowi od czasu zakończenia II wojny światowej.

04:51
07.08.2023

W ciągu doby w obwodzie sumskim ostrzelanych zostało 14 miejscowości

Sumska obwodowa administracja wojskowa informuje o 139 eksplozjach, jakie rozległy się w obwodzie sumskim w ciągu doby. Teren obwodu miał zostać w niedzielę ostrzelany przez Rosjan 21 razy.

04:19
07.08.2023

Wołodymyr Zełenski prosi o więcej broni do obrony ukraińskiego nieba

- Tylko w tym tygodniu rosyjscy terroryści użyli 65 różnych pocisków i 178 dronów bojowych przeciwko nam, w tym 87 Shahedów. Zdołaliśmy zestrzelić znaczącą ich liczbę. Robimy co możemy, by uczynić ukraińską tarczę powietrzną silniejszą. Tu, na naszym niebie, możemy dowieść, że terror przegrywa. Wszyscy razem możemy tego dowieść - wszyscy nasi partnerzy. Odpowiedzialne stanowisko każdego z partnerów jeśli chodzi o dostarczanie zestawów obrony przeciwlotniczej i pocisków jest bardzo ważne. Całkowita ochrona przeciwko terrorowi jest nam potrzebna, tak aby później nie było potrzeby chronić przed nim innych narodów. Ukraina może wygrać tę bitwę, a nasza tarcza powietrzna ostatecznie zagwarantuje bezpieczeństwo całej Europie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:14
07.08.2023

W walkach w obwodzie zaporoskim zginął były ukraiński parlamentarzysta

57-letni Serhij Słabenko, parlamentarzysta ukraińskiej Rady Najwyższej czwartej kadencji (w latach 2002-2006), który kierował podkomisją ds. sądów, sądownictwa i reformy wymiaru sprawiedliwości w komisji ds. polityki prawnej, 4 sierpnia zginął na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformowała Rada Najwyższa na swoim profilu na Facebooku.

Serhij Słabenko

Serhij Słabenko

Facebook/Rada Najwyższa

04:12
07.08.2023

W nocy we wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm miał związek z zagrożeniem atakiem pociskami balistycznymi. Po kilkudziesięciu minutach alarm, który obowiązywał we wschodnich obwodach Ukrainy, został odwołany.

04:10
07.08.2023

Od początku wojny na Ukrainie do Niemiec wyjechało ponad 30 tys. Rosjan

Jak wylicza "Welt am Sonntag", powołując się na dane niemieckiego MSW, pod koniec czerwca 2023 roku w Niemczech mieszkało 301 511 obywateli Rosji, o 32 183 więcej, niż pod koniec lutego 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

04:04
07.08.2023

Rosyjski minister sportu dziękuje Łukaszence za obecność na igrzyskach Wspólnoty Niepodległych Państw

- W świetle ograniczeń na arenie sportowej Rosja i Białoruś wybrały prawidłową ścieżkę współdziałania - oświadczył minister sportu Federacji Rosyjskiej, Oleg Matytsin w czasie spotkania organizowanego na marginesie drugich igrzysk Wspólnoty Niepodległych Państw. - Aktywnie współpracujemy w dziedzinie resortów sportu obu państw - dodał. Matytsin podziękował też Aleksandrowi Łukaszence za jego obecność na igrzyskach. - To bardzo ważny sygnał w kontekście kolejnych igrzysk, gdy głowa państwa otwiera igrzyska WNP, pokazując, że sport jest ważną dziedziną polityki państwa - podkreślił.

04:03
07.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 529