04:26
07.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 530
00:02
07.08.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
06.08.2023

Czechy przekazały Ukrainie symulatory do szkolenia na F-16

W Dniu Sił Powietrznych prezydent Wołodymyr Zełenski poznał działanie symulatora, który Czechy przekazały do ​​szkolenia ukraińskich pilotów do pracy na zachodnich samolotach F-16 - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podczas oględzin sam Zełenski przetestował działanie kompleksu w praktyce, a nawet trafił w jeden z wirtualnych celów - Tu-95.

23:31
06.08.2023

Rosyjskie myśliwce opuściły Białoruś

Czytaj więcej

Z Białorusi wyleciało dziewięć rosyjskich myśliwców i ostatni helikopter
23:00
06.08.2023

Niemieccy politycy rządzącej koalicji opowiadają się za dostarczeniem Ukrainie rakiet Taurus

Kilku wpływowych polityków wchodzącej w skład rządzącej koalicji SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) wezwało niemiecki rząd do dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

- Kontrofensywa się wycofuje, Ukraina nie ma znaczących sił powietrznych do jej wsparcia. Dlatego pozostaje tylko broń kierowana – na przykład pociski manewrujące Taurus, za pomocą których armia ukraińska może pokonać ustawione przez Rosjan pola minowe  – powiedział poseł Bundestagu z SPD Andreas Schwartz w rozmowie z Der Spiegel.

Jak poinformował dziennik Deutsche Welle, minister spraw zagranicznych Niemiec Boris Pistorius zaznaczył wcześniej, że „nie wyklucza dostaw rakiet Taurus w przyszłości, ale czas na podjęcie tej decyzji jeszcze nie nadszedł”.

Pociski dalekiego zasięgu Taurus o zasięgu do 500 km produkowane są w Niemczech od 2005 roku, a Bundeswehra posiada ich 600.

22:32
06.08.2023

Dżudda. Andrij Jermak odbył spotkania z szefami ponad 30 delegacji

W ramach spotkania w Dżuddzie  w sprawie realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, które odbyło się w dniach 5-6 sierpnia, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak odbył spotkania z szefami ponad 30 delegacji.

5 sierpnia odbyły się spotkania bilateralne m.in. z szefami delegacji Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Finlandii, Japonii, Kataru, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Norwegii, Turcji, Polski i Słowacji.

Podczas spotkania z Jake'em Sullivanem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, urzędnicy omówili priorytetowe potrzeby obronne Ukrainy, w szczególności wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej w celu ochrony infrastruktury portowej na południu Ukrainy.

22:05
06.08.2023

Sojusznicy Ukrainy uważają, że udział Chin w spotkaniu Formuły Pokoju w Dżuddzie jest „konstruktywny”

Według "Financial Times", europejscy urzędnicy powiedzieli, że Chiny zasygnalizowały, że są gotowe uczestniczyć w dalszych międzynarodowych rozmowach na temat rozwiązania wojny na Ukrainie.

"FT" pisze, że spotkanie w Dżuddzie zakończyło się „bez konkretnych efektów”, chociaż obecność Chin  stała się głównym tematem wydarzenia wśród uczestników”, zwłaszcza że Chiny odmówiły udziału w podobnych rozmowach w Kopenhadze kilka tygodni temu.

21:44
06.08.2023

W niedzielę Rosjanie ostrzelali obwód sumski 21 razy

Ataki na 20 miejscowości spowodowały 139 eksplozji

Nie ma doniesień o ofiarach.

21:23
06.08.2023

Bloomberg: Kolejna tura rozmów pokojowych może się odbyć na marginesie G20

21:00
06.08.2023

Irak zablokował komunikator Telegram

Irak zablokował aplikację na wniosek wyższych władz w sprawach bezpieczeństwa narodowego po tym, jak Telegram naruszył „integralność przetwarzania danych osobowych obywateli”.

W oświadczeniu zauważono, że Telegram był wielokrotnie proszony o zamknięcie platform, które „rozpowszechniają dane instytucji rządowych i dane osobowe obywateli, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Iraku”, ale firma nie odpowiedziała na żadne z tych żądań.

20:37
06.08.2023

Jermak spodziewa się rozpoczęcia negocjacji z USA, Francją, Niemcami i Wielką Brytanią w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się w Dżuddzie (Arabia Saudyjska) z doradcami przywódców Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, na którym wyraził oczekiwanie rozpoczęcia negocjacji w sprawie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

"Andrij Jermak wyraził nadzieję na rozpoczęcie w najbliższym czasie negocjacji umów dwustronnych o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy w celu opracowania Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu w sprawie wsparcia naszego kraju, przyjętej w Wilnie 12 lipca" - napisano komunikacie.

20:17
06.08.2023

Na szczycie w Arabii Saudyjskiej uzgodniono kluczowe zasady przywrócenia pokoju na Ukrainie

"Ponad 40 krajów uzgodniło „kluczowe zasady przywrócenia trwałego i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy” podczas szczytu Arabii Saudyjskiej – poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy.

19:56
06.08.2023

Polska wykryła wyciek na odcinku rurociągu Przyjaźń

Dostawy ropy przez jedną z dwóch nitek rurociągu zostały wstrzymane.

19:37
06.08.2023

Wojsko Ukrainy potwierdza uderzenie w kluczowe rosyjskie szlaki prowadzące na Krym

Ukraińska armia potwierdziła, że w niedzielę uderzyła w mosty drogowe łączące Krym z okupowaną przez Rosję częścią południowej Ukrainy.

Uderzenia „uderzyły w dwa kluczowe szlaki komunikacyjne” dla Rosji, most Czonhar łączący region Chersoniu z Krymem i mniejszy most na półwysep z ukraińskiego miasta Heniczesk, poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.

19:14
06.08.2023

Rosja twierdzi, że Ukraińcy zaatakowali Most Czonharski pociskami Storm Shadow

Eksplozje na dwóch mostach prowadzących na Krym w niedzielę zostały spowodowane przez pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię - stwierdził Władimir Saldo, mianowany przez Rosję p.o. szefa obwodu chersońskiego.

Saldo powiedział, że oba mosty były używane przez ruch cywilny, a nie wojskowy, a pęknięcie gazociągu biegnącego wzdłuż mostu odcięło dostawy dla 20 000 mieszkańców miasta Heniczesk w obwodzie chersońskim

Saldo powiedział, że atak był wymierzony w ludność cywilną i nie miał wpływu na operacje wojskowe. - Te uderzenia nie wnoszą nic do prowadzonej obecnie specjalnej operacji wojskowej – powiedział. - Postanowili dokonać drobnej zemsty na cywilach.

18:55
06.08.2023

Pieskow : Nie ma wątpliwości, że Putin wygra wybory

- W przyszłym roku Putin wygra wybory prezydenckie z ponad 90-procentowym poparciem głosujących - zapewnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Pieskow: Nasze wybory prezydenckie to nie demokracja, to kosztowna biurokracja
18:32
06.08.2023

Rosja. Pożar w Kubaniu w obwodzie krasnodarskim

W mediach społecznościowych krążą filmy i zdjęcia, które  pokazują potężny pożar w rosyjskim mieście Kuban w obwodzie krasnodarskim.

Najprawdopodobniej płonie elewator ze zbożem.

Nie jest jasne, co było przyczyną pożaru, a gubernator obwodu krasnodarskiego Wieniamin Kondratiew na razie nie komentuje zdarzenia.

18:12
06.08.2023

W Czerkasach na Ukrainie zatrzymano mężczyznę, który postrzelił i zranił policjanta

Mężczyzna otworzył ogień i ranił policjanta w Czerkasach na Ukrainie – poinformowała policja obwodu czerkaskiego. „Około północy policja otrzymała wiadomość, że w jednym z domów w mieście Czerkasy miała miejsce strzelanina (...) Kiedy na miejsce przybyli funkcjonariusze organów ścigania, napastnik oddał kilka strzałów w kierunku policjantów, raniąc jednego z nich” — czytamy w oświadczeniu na Facebooku. Według policji sprawca to funkcjonariusz służb specjalnych, który użył broni służbowej. Został został zatrzymany, a jego broń skonfiskowano.

17:54
06.08.2023

Prezydent Słowacji odrzuciła 26 wniosków o służbę w armii Ukrainy

Procedura zezwolenia na Słowacji polega na rozpatrzeniu wniosku i zaopiniowaniu go przez ministerstwa obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Prezydent Słowacji zezwoliła dziewięciu obywatelom na walkę w ukraińskiej armii
17:36
06.08.2023

Ukraiński ratownik zginął podczas likwidacji skutków rosyjskiego ataku

W nocy, podczas usuwania skutków ataku rakietowego, w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim zginął ratownik wojskowy Serhij Łysiuk. Jak poinformowała siostra zmarłego, 41-letni ratownik gasił pożar, który wybuchł w wyniku rosyjskiego uderzenia i zatruł się tlenkiem węgla.

Lekarze nie zdołali go uratować.  W sobotę rosyjscy najeźdźcy atakowali obwód chmielnicki trzy razy.

Uszkodzonych zostało kilka prywatnych budynków, elewator zbożowy i magazyn odpadów.

17:17
06.08.2023

Płonie fabryka w podmoskiewskim Dmitrowie

W fabryce produkującej sprzęt sportowy w obwodzie moskiewskim wybuchł potężny pożar - poinformował kanał Mash na Telegramie. Fabryka „Leko” znajduje się w mieście Dmitrow. Nie ma na razie informacji o ofiarach i przyczynach pożaru.

16:52
06.08.2023

Ostrzał obwodu charkowskiego, są ranni

W rejonie kupiańskim, wchodzącym w skład obwodu charkowskiego, dwie osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego wsi Putnikowo. O poszkodowanych poinformowała lokalna policja. Najeźdźcy trafili pociskiem prywatny dom, w wyniku czego rany odnieśli 65-letni mężczyzna i 60-letnia kobieta.

16:33
06.08.2023

W pobliżu plaży w Sewastopolu znaleziono minę morską

Dryfująca mina została znaleziona u wybrzeży Sewastopola - przekazał gubernator miasta na zaanektowanym Krymie Michaił Razwożajew. Dodał, że o zdarzeniu zostały powiadomione „wszystkie służby operacyjne”. Jeśli stan miny na to pozwoli, ma zostać ona odholowana w bezpieczne miejsce. Jeśli nie - zostanie zdetonowana na miejscu. Rosjanie nie wspominają, do kogo należała mina.

16:11
06.08.2023

Rosyjscy posłowie i urzędnicy mają się przesiąść do rosyjskich samochodów

- Auta zagranicznych marek, poza chińskimi nie są już w Rosji produkowane. Nie ma też do nich większości części zamiennych.

Czytaj więcej

Rosyjscy oficjele muszą się przesiąść. Mają do wyboru moskwicze, łady i wołgi
15:52
06.08.2023

Na granicy Ukrainy z FR wznowiło działanie przejście graniczne Kołotyliwka-Pokrowka

Na granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską wznowiono działanie przejścia granicznego Kołotyliwka-Pokrowka, przez które mieszkańcy terytoriów okupowanych mogą wrócić na Ukrainę.

Ukraińcy, którzy zostali ewakuowani z terytoriów czasowo okupowanych, mogą wrócić na kontrolowane terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską i punkt kontrolny Kołotyliwka (obwód biełhorodzki, Federacja Rosyjska) - Pokrowka (obwód sumski, Ukraina).

Jak poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy, przejście wznowiło pracę w sobotę 5 sierpnia.

„Na granicy z Ukrainą działa ochotniczy ośrodek humanitarny, w którym wszyscy Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną i humanitarną, a także spędzić noc i dostać się do Sum lub innych miast Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

15:31
06.08.2023

Ukraińcy zaatakowali most Czonharski

Według powołanych przez Rosję władz okupowanej części obwodu zaporoskiego Ukrainy, ukraińskie wojsko zaatakowało most Czonharski.

Świadkowie mówią o trzech lub czterech eksplozjach.

15:08
06.08.2023

Rosyjska bomba kierowana uderzyła w sobotę w  centrum krwiodawstwa w Kupiańsku

Po ataku w centrum wybuchł pożar. Są zabici i ranni.

14:24
06.08.2023

Zdjęcia satelitarne zniszczonego rosyjskiego okrętu

14:20
06.08.2023

Burza w sieci. Doradca ukraińskiego ministra sugeruje, by po wojnie zamknąć granice dla mężczyzn

W ocenie Wadyma Denysenki tylko tak będzie można uratować naród ukraiński.

Czytaj więcej

Ukraiński doradca ministra chce, by po wojnie zamknięto granice kraju dla mężczyzn
13:40
06.08.2023

Budanow: Niech szukają naszych źródeł na Kremlu, niech żyją w ciągłym strachu

- Oni już rozumieją, że mamy własne źródła. Informacja zawsze była bronią - niech sprawdzają, niech szukają. W rzeczywistości to robią, ale ostatecznie, zawsze uzyskują złe wyniki. Warto, byli żyli w ciągłym strachu - mówi o ukraińskich źródłach w Moskwie szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow.

Czytaj więcej

Ukraina przyznaje, że ofensywa jest trudna do realizacji. "Ważne, że się nie zatrzymuje"
12:51
06.08.2023

Rosja informuje o ataku na ukraińskie bazy lotnicze

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała o dwóch udanych atakach na ukraińskie bazy lotnicze w obwodach rówieńskim, chmielnickim i zaporoskim.

Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Sił Powietrznych.

12:19
06.08.2023

Rosjanie konfiskują majątki zachodnich firm

Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie mogą się zdecydować na przejęcie rosyjskich aktywów. Rosjanie nie mają takich problemów.

Czytaj więcej

Co obce, to nasze. Rosja przejmie majątki nieprzyjaciół
12:01
06.08.2023

Brytyjski wywiad: Dzień Rosyjskich Sił Powietrznodesantowych przyćmiony przyznaniem się do strat na Ukrainie

Zaplanowane na środę obchody Dnia Sił Powietrznodesantowych zostały przyćmione przez niezatwierdzone przyznanie się do tego, ilu członków elitarnego oddziału zginęło na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosja straciła połowę wojsk powietrznodesantowych wysłanych na wojnę na Ukrainie
11:27
06.08.2023

Mer Moskwy: Nadlatujący dron został zniszczony

- Wrogi dron został zniszczony przez obronę powietrzną, gdy zbliżał się do Moskwy - ogłosił mer miasta Siergiej Sobianin.

11:13
06.08.2023

Rosjanie tymczasowo zamknęli lotnisko Wnukowo

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że obsługa samolotów na lotnisku Wnukowo została tymczasowo wstrzymana.

Ze względów bezpieczeństwa samoloty przekierowane na inne pobliskie lotniska.

10:24
06.08.2023

Pożar w budynku uniwersytetu w Doniecku

Powołany przez Rosję minister ds. nadzwyczajnych w Doniecku, Aleksiej Kostrubicki, powiedział, że siły ukraińskie użyły amunicji kasetowej w ostrzale, który spowodował pożar w budynku uniwersyteckim. 

Nie udało się niezależnie potwierdzić informacji o użyciu przez Ukraińców amunicji kasetowej.

Władze w Kijowie zobowiązywały się, że będą używać amunicji przekazanej przez USA wyłącznie w celu usuwania koncentracji żołnierzy wroga, poza obszarami miejskimi.

09:53
06.08.2023

Premier Japonii odniósł się do rosyjskich gróźb użycia broni nuklearnej podczas obchodów 78. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę.

- Japonia, jako jedyny naród, który ucierpiał w wyniku bombardowań atomowych podczas wojny, będzie kontynuować wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej. Droga do tego staje się coraz trudniejsza z powodu pogłębiających się podziałów w społeczności międzynarodowej w kwestii rozbrojenia nuklearnego i zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji - powiedział premier Fumio Kishida.

Około 140 tys. osób zginęło w Hiroszimie 6 sierpnia 1945 r., a 74 tys. w Nagasaki trzy dni później, kiedy USA zrzuciły bomby atomowe na dwa japońskie miasta na kilka dni przed zakończeniem II wojny światowej.

09:16
06.08.2023

Budanow ocenił postępy ukraińskiej kontrofensywy: najważniejsze, że się nie zatrzymuje

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow wypowiedział się na temat postępów ukraińskiej kontrofensywy.

- Najważniejsze jest to, że ofensywa nie zatrzymuje się, ale jest kontynuowana. Moim zdaniem jest ona nieco szybsza na kierunku Bachmut niż na południu, ale czas pokaże - powiedział.

08:56
06.08.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 249 700 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 249 700 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji.

Liczba ta obejmuje 590 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej doby.

Według raportu, Rosja straciła również 4 237 czołgów, 8 262 opancerzone pojazdy bojowe, 7 441 pojazdów i zbiorników paliwa, 4 965 systemów artyleryjskich, 705 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 466 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 311 śmigłowców, 4 126 dronów i 18 łodzi.

08:37
06.08.2023

Rosjanie ostrzelali Charków

Szef regionu Charkowa, Ołeh Synehubow, poprosił mieszkańców regionu o pozostanie w schroniskach.

Rosjanie do ataku wykorzystali prawdopodobnie systemy S-300.

07:52
06.08.2023

Sojusznik Rosji Kim Dzong Un zażądał zwiększenia produkcji broni

Przywódca Korei Północnej odwiedził fabryki wojskowe i mówił o pilnej potrzebie zwiększenie brodukcji.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un wzywa do zwiększenia produkcji broni w Korei Północnej
07:27
06.08.2023

Obrona powietrzna Ukrainy strąciła 30 pocisków manewrujących i 27 Shahedów wieczorem i w nocy

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały o zniszczeniu 13 pocisków manewrujących Kalibr, 17 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555 i 27 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed-136/131. 

07:14
06.08.2023

Ukraińskie ataki na cele morskie częścią prowadzonej kontrofensywy

Rosjanie wykorzystują jednostki na Morzu Czarnym do transportu zapasów armii na południu Ukrainy. Ataki na okręty i statki handlowe mają zakłócić logistykę Rosjan.

Czytaj więcej

W jaki sposób ataki na rosyjskie cele morskie przyczyniają się do ukraińskiej kontrofensywy
06:45
06.08.2023

Kułeba wzywa do zwiększenia liczby F-16 w związku z niszczycielskim rosyjskim atakiem

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał do dostarczenia ukraińskiemu wojsku większej ilości broni po ataku na centrum transfuzji krwi w obwodzie charkowskim

W wyniku rosyjskiego ataku w sobotę  w regionie Sumy zginął cywil. Rosja przeprowadziła również ataki w kilku regionach Ukrainy, używając dronów i pocisków balistycznych.

"W sobotę Rosja wystrzeliła kolejną salwę pocisków na Ukrainę. Rosja nie spocznie, dopóki nie zostanie powstrzymana. Społeczność międzynarodowa musi skupić się na egzekwowaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju: uzbrojeniu Ukrainy, w tym w F-16, aby zamknąć niebo, i wdrożeniu ukraińskiej formuły pokojowej" - napisał szef MSZ Ukrainy.

06:44
06.08.2023

Sztab Generalny Ukraina : Odparto rosyjską ofensywę w obwodzie zaporoskim 

Ukraina odparła rosyjską ofensywę w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim, około 20 kilometrów na południe od Orichiwa - poinformował Sztab Generalny.

Z raportu ukraińskiej armii wynika, że Rosja koncentruje swoje główne działania na uniemożliwieniu Ukrainie dalszych postępów.

Siły rosyjskie próbowały również odbić pozycje w rejonie Staromajorska, które Ukraina wyzwoliła w południowej części obwodu donieckiego.

06:30
05.08.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 528