23:32
05.08.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 529
23:17
05.08.2023

Ukraina szkoli jednostki inżynieryjne do rozbrajania pól minowych

Generał Dmytro Hereha, dowodzący siłami wsparcia armii ukraińskiej, poinformował na Telegramie, że Rosjanie na okupowanych terytoriach zbudowali kilkupoziomowy system obrony. „Wróg podstępnie wykorzystuje miny, w tym w taki sposób, że nie można ich usunąć” – napisał. „Do pokonania takich przeszkód potrzebna jest znaczna liczba oddziałów inżynieryjnych i saperskich”. Poinformował, że sformowano pięć batalionów inżynieryjnych i przeszkolono za granicą około dwustu osób, a kolejnych 150 się szkoli. "Pomyślne wykonanie zadań przez inżynierów wojskowych i saperów pozwala naszym obrońcom na prowadzenie działań ofensywnych w określonych kierunkach i przybliżenie dnia zwycięstwa" - napisał generał Hereha.

22:57
05.08.2023

Bomba lotnicza uderzyła w centrum krwiodawstwa w Kupiańsku

"Rosyjska kierowana bomba lotnicza przeciwko centrum krwiodawstwa na Ukrainie. Dziś wieczorem w  Kupiańsku w obwodzie charkowskim. Są zabici i ranni. Moje kondolencje! Nasi ratownicy gaszą pożar” – napisał w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:23
05.08.2023

Alarm przeciwlotniczy na południu i wschodzie Ukrainy

21:59
05.08.2023

W Arabii Saudyjskiej trwają rozmowy o sytuacji w Ukrainie

Spotkanie przedstawicieli 42 krajów w Dżuddzie ma być okazją do sformowania większej koalicji przed ewentualnym rozmowami pokojowymi. Do Arabii Saudyjskiej nie zaproszono Rosji. Gospodarze spotkania i przedstawiciele strony ukraińskiej mają nadzieję na przeciągnięcie na swoją stronę krajów globalnego południa. "Ukraina zaproponowała Formułę Pokoju, ponieważ musi zostać przywrócony międzynarodowy porządek prawny, naruszony przez rosyjską agresję" - skomentował Wołodymyr Zelenski na Telegramie.

21:24
05.08.2023

Zełenski: Rosyjskie rakiety uderzyły w zakłady Motor Sicz

Rakiety wystrzelone przez Rosję przeciwko Ukrainie w sobotni wieczór uderzyły w budynki producenta silników samolotowych i śmigłowcowych Motor Sicz oraz turbin przemysłowych, nad którym kontrolę państwo przejęło w ubiegłym roku, poinformował prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu. - Część pocisków została zestrzelona, dzięki naszym żołnierzom obrony przeciwlotniczej - dodał.

20:51
05.08.2023

Ukrainę atakują rakiety z terytorium Białorusi

Ukraińskie siły powietrzne podały, że z terytorium Białorusi na Ukrainę wystrzelonych zostało kilka rakiet. Informację podał też niezależny białoruski  portal Biełaruski Hajun. We wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.

20:16
05.08.2023

Switłana Cichanouska: Wagnerowcy mogą zostać wykorzystani, by grozić naszym sąsiadom

"Celem wysłania wagnerowców na Białoruś jest wzmocnienie kontroli Kremla nad tym krajem" - mówiła liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Switłana Cichanouska w rozmowie z Anitą Werner w TVN24. "Grupa Wagnera może być wykorzystana, żeby grozić naszym sąsiadom" - dodała.

19:48
05.08.2023

Eksplozje w Rosji

Rosyjskie media informują o eksplozjach w regionach Kaługi i Tuli w Rosji.

19:18
05.08.2023

Miedwiediew o katastrofie ekologicznej i Polsce

"Jeśli szumowiny z Kijowa chcą urządzić katastrofę ekologiczną na Morzu Czarnym, muszą to zrobić na tej części swojego terytorium, która wkrótce trafi do Polski i będzie śmierdzieć jeszcze przez stulecia" — napisał Dmitrij Miedwiediew na Telegramie.

18:45
05.08.2023

Alarm przeciwlotniczy w wielu rejonach Ukrainy

18:12
05.08.2023

Władimir Putin zezwala na banki halal

Prezydent Rosji podpisał ustawę o przeprowadzeniu eksperymentu wpuszczenia do Rosji na większą skalę bankowości islamskiej.

Czytaj więcej

Władimir Putin eksperymentuje z bankowością islamską
17:39
05.08.2023

Jak działają drony, które uszkodziły rosyjski okręt desantowy i tankowiec

Na arenę walk na morzu wkracza nowa technologia. Podczas gdy drony powietrzne są wykorzystywane zarówno przez Ukrainę jak i Rosję od początku wojny, teraz na Morzu Czarnym pojawiły się zupełnie nowe bezzzałogowce w postaci wypchanych ładunkiem wybuchowym autonomicznych lub sterowanych przez operatora łodzi morskich.

Czytaj więcej

Morskie drony za 250 tys. dol. uszkodziły rosyjski okręt desantowy i tankowiec
17:07
05.08.2023

Rosja musi się spodziewać kolejnych ataków na infrastrukturę i armię

Rosja musi się spodziewać kolejnych ataków bezzałogowców i aktów dywersyjnych, powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksiej Daniłow. Ukraiński polityk stwierdził, że cele na terytorium Federacji Rosyjskiej są poligonem dla nowego sprzętu wojskowego, którym dysponują siły zbrojne jego kraju.

16:29
05.08.2023

Amerykanie blokują rosyjski eksport

Bank JPMorgan przestał przetwarzać płatności Rosyjskiego Banku Rolnego.

Czytaj więcej

Amerykański bank przestał realizować rosyjskie płatności. Cios dla eksportu
15:59
05.08.2023

Czy kurs Kremla na globalne Południe będzie trwały?

Półtora roku po rozpętaniu przez Rosjan wojny z Ukrainą Moskwę wspierają mniej lub bardziej otwarcie największe kraje Azji, wiele państw afrykańskich i tych z Ameryki Łacińskiej - pisze Marcin Łuniewski.

Czytaj więcej

Wszystkie odcienie sympatii do Rosji
15:21
05.08.2023

Ukraińskie drony morskie zagrażają rosyjskiej ropie

Atak dronów morskich na zatokę Noworosyjską postawił eksport ropy z Rosji przed poważnym zagrożeniem militarnym.

Czytaj więcej

Financial Times: Atak na Noworosyjsk to zagrożenie rosyjskiego eksportu ropy
14:41
05.08.2023

Siły Powietrzne Ukrainy: Rosja zimą prawdopodobnie wznowi ataki na infrastrukturę krytyczną

Rosja prawdopodobnie wznowi ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy w nadchodzącym sezonie grzewczym - powiedział Jurii Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ze względu na brak rakiet, Rosja najprawdopodobniej użyje dronów bojowych do atakowania ukraińskich obiektów energetycznych, gazowych, ciepłowniczych i wodociągowych - dodał.

14:18
05.08.2023

Sondaż: Ukraińcy obawiają się o zdolność armii do skutecznej walki z powodu problemów wewnętrznych 

61 proc. Ukraińców deklaruje, że obawia się o zdolność armii do skutecznego odparcia wroga z powodu wewnętrznych problemów państwa - wynika z sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Iłka Kuczerowa.

13:41
05.08.2023

Ukraina ogłasza sześć rosyjskich portów strefą zagrożenia wojennego 

Siły morskie Ukrainy oficjalnie ogłosiły, że porty w Anapie, Noworosyjsku, Gelendżyku, Tuapse, Soczi i Tamanie, znajdujące się w kontrolowanej przez Rosję części Morza Czarnego, są obszarem "ryzyka wojennego".

13:18
05.08.2023

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja nie będzie w stanie naprawić okrętu w najbliższej przyszłości

Rzecznik Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Andrij Jusow powiedział, że dla Rosji "problematyczna" będzie naprawa okrętu desantowego "Oleniegorskij Gorniak", który został trafiony przez drona nawodnego 4 sierpnia.

- To konstrukcja, która nie została wykonana w Rosji, a uszkodzenia są bardzo znaczące. Oczywiście w najbliższej przyszłości nie zobaczymy Oleniegorskiego Gorniaka - powiedział Jusow.

Okręt został oddany do użytku w 1976 roku i zbudowany w Gdańsku.

12:43
05.08.2023

Doradca członka AfD współpracował z rosyjskim wywiadem. Celem było zatrzymanie dostaw leopardów

Dziennikarskie śledztwo wykazało, że doradca polityka AfD kontaktował się z rosyjskim agentem, by spowalniać niemiecką pomoc dla ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Dziennikarskie śledztwo: Rosyjski wywiad zlecił doradcy polityka AfD zatrzymanie dostawy czołgów na Ukrainę
12:34
05.08.2023

Podolak: Ostatnie wydarzenia na Morzu Czarnym jednoznacznie wskazują, że tylko jedna droga doprowadzi nas do pokoju

"Wyzwolenie okupowanych terytoriów ukraińskich, zniszczenie rosyjskich baz wojskowych i magazynów strategicznych na Krymie, zmuszenie Rosji do przestrzegania bezwzględnych norm prawa międzynarodowego, zmniejszenie rosyjskiego potencjału handlowego, szybkie zniszczenie morskiego i naziemnego sprzętu wojskowego... Wszelkie rozmowy/negocjacje są bezużyteczne, ponieważ pozwalają Rosji łatać luki i zwiększać agresję. Czas porzucić złudzenia. Czas zwiększyć dostawy "narzędzi odwetu" na Ukrainę" - napisał doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

11:37
05.08.2023

Kreml pilnie potrzebuje pieniędzy na wojnę

Władimir Putin podpisał ustawę o tzw. janosikowym, za wojnę zapłacą też zachodnie firmy

Czytaj więcej

Janosikowe w Rosji podpisane. Nowa danina ma wesprzeć budżet
11:32
05.08.2023

Szef SBU: Ataki na rosyjskie okręty i most na Krymie są logiczne i legalne

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Maliuk wydał oświadczenie w sprawie ataków dronów nawodnych na rosyjskie okręty, przyznając, że za atakami stoi Ukraina.

- Wszelkie (eksplozje), które zdarzają się na rosyjskich statkach lub moście krymskim, są absolutnie logicznym i skutecznym krokiem w stosunku do wroga - powiedział.

10:56
05.08.2023

Wielka Brytania mówi o "poważnym ciosie" w rosyjską flotę czarnomorską

Uderzenie ukraińskiego drona morskiego w rosyjski okręt desantowy w porcie w Noworosyjsku jest "znaczącym ciosem" dla moskiewskiej floty czarnomorskiej - oceniło brytyjskie Ministerstwo Obrony.

W ocenie wywiadu jednostka niemal na pewno doznała poważnych uszkodzeń. To największy rosyjski okręt skutecznie zaatakowany przez Ukraińców od czasu zniszczenia krążownika Moskwa 13 kwietnia 2022 r.

10:11
05.08.2023

Litwa dostarczy Ukrainie wyrzutnie NASAMS

Litewskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że "wkrótce" przekaże Ukrainie wyrzutnie dla systemów obrony powietrznej NASAMS.

Ministerstwo nie określiło liczby wyrzutni, ale zapowiedziało, że dostarczy również Ukrainie system do zwalczania dronów i sprzęt logistyczny.

09:45
05.08.2023

Rosjanie zaatakowali w nocy Chersoń

Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy miasto Chersoń, raniąc dwie osoby - poinformowała chersońska administracja wojskowa.

W ciągu ostatniej doby na miasto spadły 63 pociski.

09:03
05.08.2023

Niemcy obiecali wiosną sprzęt dla Ukrainy. Większość nie została wysłana

Dziennik "Welt" przeanalizował realizację obietnic kanclerza Olafa Scholza.

Czytaj więcej

Ukraina nie otrzymała ponad 90 procent czołgów obiecanych wiosną przez Niemcy
08:44
05.08.2023

Alarm lotniczy dla całej Ukrainy

08:09
05.08.2023

Ukraińskie media: SBU i marynarka wojenna odpowiadają za atak na tankowiec

W sobotę wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Marynarką Wojenną przeprowadziły operację specjalną, w wyniku której wysadzono w powietrze duży rosyjski tankowiec "SIG", który przewoził paliwo dla rosyjskich wojsk - poinformowały źródła w SBU agencję Interfax-Ukraina.

Operację przeprowadzono z wykorzystaniem drona, na którego pokładzie było 450 km trotylu.

07:36
05.08.2023

Rosyjskie straty w ciągu ostatniej doby

Sztab Generalny ukraińskiej armii opublikował dane dotyczące rosyjskich strat. W ciągu ostatniej doby wyeliminowane z walki ponad 600 rosyjskich żołnierzy.

07:35
05.08.2023

Pierwszych ośmiu ukraińskich pilotów gotowych do szkolenia na F-16

Grupa kolejnych 20 pilotów ma w Wielkiej Brytanii odbyć szkolenie językowe.

Czytaj więcej

Ośmiu ukraińskich pilotów gotowych do szkolenia na myśliwcach F-16
07:07
05.08.2023

Nocny atak dronów na Morzu Czarnym

Rosyjskie media informują o uszkodzeniu tankowca w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.

Czytaj więcej

Rosyjski tankowiec trafiony przez ukraińskie drony w Cieśninie Kerczeńskiej
06:44
05.08.2023

Rosjanie ostrzelali 9 osiedli w obwodzie sumskim 

Rosyjskie wojska w piątek ostrzelały dziewięć osiedli w obwodzie sumskim - poinformowała Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego.

W ciągu dnia w obwodzie odnotowano ponad 100 eksplozji. Rosyjskie wojska użyły artylerii, ostrzału moździerzowego i pocisków rakietowych do przeprowadzenia ataków.

Nie odnotowano żadnych ofiar.

06:13
05.08.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 527